Історія справи
Ухвала КАС ВП від 11.10.2020 року у справі №826/19396/16

УХВАЛА09 жовтня 2020 рокум. Київсправа № 826/19396/16адміністративне провадження № К/9901/22671/20Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Васильєвої І. А., перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у м.Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.05.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2020 у справі №826/19396/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегаполіс ДКС" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,УСТАНОВИЛ:Рішенням Окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі №826/19396/16, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від04.08.2020, задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегаполіс ДКС" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 01.07.2014 №89926552209 та №90126552209.
07.09.2020 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у м. Києві (як правонаступника Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві) на вказані судові рішення (згідно з трек-номером поштового відправлення надіслано 03.09.2020).При вирішенні питання про відповідність касаційної скарги вимогам
Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено наступне.Відповідно до пункту
4 частини
2 статті
330 Кодексу адміністративного судочинства України в касаційній скарзі зазначається підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) пункту
4 частини
2 статті
330 Кодексу адміністративного судочинства України підстави (підстав).Відповідно до частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Скаржником зазначено, що підставою для касаційного оскарження є пункт
3 частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування у подібних правовідносинах, судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема підпункт
135.5.4 пункту
135.5 статті
135 Податкового кодексу України, порушено норми процесуального права (частину
4 статті
9, статтю
73, статтю
242, статтю
244 Кодексу адміністративного судочинства України).У касаційній скарзі викладені фактичні обставини справи, посилання на норми
Податкового кодексу України. Також скаржником стверджується, що суди попередніх інстанцій неправильно оцінили наявні у матеріалах справи докази.
Суд зауважує, що предметом розгляду справи №826/19396/16 були податкові повідомлення-рішення від 01.07.2014 №90126552209 про зменшення бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого у рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів з податку на додану вартість у розмірі 782 345,00 грн за основним платежем та 195 586,00 грн за штрафними санкціями) у зв'язку з порушенням п.
102.5 ст.
102, п.п.
192.1.1 п.
192.1 ст.
192, пп.
197.1.14 п.
197.1 ст.
197 Податкового кодексу України; №89926552209 про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму за основним платежем 1 699 373,00 грн., за штрафними санкціями 424 843,00 грн, у зв'язку з порушенням пп. 14.1.11,14.1.56 п. 14.1 ст. 14, п. 135.5 ст. 135, п. 138.5, пп.
138.10.2 п.
138.10 ст.
138, пп.
139.1.9 п.
139.1 ст.
139 Податкового кодексу України. В той же час, податковим органом наведено норму праву лише стосовно податку на прибуток та не вказано підстав для касаційного оскарження в частині обрахування зменшення бюджетного відшкодування ПДВ. Крім того, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, скаржник не посилається на відповідний пункт частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Отже, перевіркою змісту поданої у цій справі касаційної скарги встановлено, що у ній не викладені передбачені частиною
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для оскарження судових рішень в касаційному порядку.Суд зазначає, що у разі подання касаційної скарги на підставі частиною
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.У разі подання касаційної скарги на підставі частиною
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України в касаційній скарзі зазначається обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту
3 частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та/або апеляційної інстанцій було застосовано неправильно, а також обґрунтувати у чому полягає помилка судів при застосуванні відповідної норми права та як, на думку скаржника, відповідна норма повинна застосовуватися.У разі подання касаційної скарги на судове рішення, зазначене у пункту
3 частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, в касаційній скарзі зазначається обґрунтування того, в чому полягає неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення (рішень).У разі, якщо скаржник вважає, що судами порушено норми процесуального права щодо не дослідження зібраних у справі доказів, неповного встановлення обставин справи, або встановлення обставин, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів, у касаційній скарзі має бути конкретно зазначено або обставини, які встановлені на підставі недопустимих доказів та чому на думку скаржника останні є недопустимими, або зібрані у справі докази, які судом не досліджені, що могло б давати підстави для висновку про порушення цим судом норм процесуального права.Аналіз наведених положень
Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у частині
1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України, у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов'язково наводитись у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт частини
4 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.У касаційній скарзі скаржник повинен навести мотиви незгоди з судовим рішенням з урахуванням передбачених
Кодексом адміністративного судочинства України підстав для його скасування або зміни (статті 351-354 Кодексу) з вказівкою на конкретні висновки суду, рішення якого оскаржується, із одночасним зазначенням норм права (пункт, частина, стаття), які неправильно застосовані цим судом при прийнятті відповідного висновку. Скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та (або) апеляційної інстанцій було застосовано без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку, або обґрунтувати необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні.
Отже, касаційна скарга повинна містити посилання на конкретні порушення відповідної норми (норм) права чи неправильність її (їх) застосування. Скаржник повинен зазначити конкретні порушення, що є підставами для скасування або зміни судового рішення (рішень), які, на його думку, допущені судом при його (їх) ухваленні, та навести аргументи в обґрунтування своєї позиції.Пунктом
4 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені Пунктом
4 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.За наведених обставин касаційну скаргу необхідно повернути особі, яка її подала.Відповідно до вищенаведеного, керуючись статтями
328,
330,
332,
359 Кодексу адміністративного судочинства України,УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.05.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.08.2020 у справі №826/19396/16 повернути особі, яка її подала.Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи.Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяІ. А. Васильєва