Головна Блог ... Консультації від юристів У яких випадках і як затримуються та зберігаються автомобілі на спеціальних майданчиках та стоянках У яких випадках і як затримуються та зберігаються ...

У яких випадках і як затримуються та зберігаються автомобілі на спеціальних майданчиках та стоянках

Відключити рекламу
 - a9896305ff74b90cb34d9cbf8b03bac7.jpeg

Зміст:

Страшний сон будь-якого водія: припаркував авто, відійшов у справах, повертаєшся, а машини на цьому місці вже немає, її відвіз евакуатор. За що можуть забрати авто на штрафмайданчик? У законодавстві існує чіткий перелік випадків, коли ваш транспортний засіб можуть евакуювати. І вам необхідно їх знати, щоби подібна ситуація не трапилася з вами. А також потрібно знати, як діяти, якщо авто все-таки відвезуть на штрафмайданчик, і як його звідти забрати.

ВІДЕО: Як забрати евакуйований автомобіль у Києві | Адвокат Ростислав Кравець

За що машину можуть забрати на штрафмайданчик?

У Кодексі України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) йдеться про двох суб'єктів, які можуть зробити тимчасове затримання вашого транспортного засобу та його доставку на штрафмайданчик – поліція або інспектор з паркування.

Поліція може зробити тимчасове затримання автомобіля, якщо ви вчинили правопорушення, передбачене:

  1. Ч. 1,2,3,4,6,7 ст. 121 КУпАП (йдеться про різні порушення керування транспортним засобом).
  2. Ч. 3, 5, 6, 7 ст. 122 КУпАП (щодо порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху).
  3. Статтями 122-5, 124, 126, 132-1, 206-1 ц.

Зверніть увагу, що співробітники поліції мають право викликати евакуатор для доставки авто на спеціальний майданчик виключно у випадках, коли воно суттєво перешкоджає дорожньому руху, створює загрози безпеці руху, а також якщо незаконно стоїть на місцях для інвалідів або на місцях для електрокарів.

Користуйтеся консультацією: Наїзд на пішохода. У якому разі юридичну відповідальність несе пішохід

За що можуть забрати авто на штрафмайданчик інспектори з паркування?

авто на штрафстоянку Інспектори з паркування тимчасово затримують авто шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик або стоянку за допомогою евакуатора у разі скоєння правопорушення, передбаченого:

  • ч. 3 ст. 122 КУпАП (порушення правил зупинки, стоянки у межах відповідного населеного пункту);
  • ч. 1 ст. 152-1 КУпАП (порушення правил паркування, у тому числі несплата вартості послуг паркування за кожну добу користування), але лише у випадках, коли розміщений транспортний засіб суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху;
  • ч.2,8 ст. 152-1 КУпАП (паркування на місцях для інвалідів у разі відсутності відповідних пільг, паркування у непризначених місцях, на місцях для електрокарів).

Також у КУпАП та спеціальному Порядку тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їхнього зберігання, затвердженого 14.11.2018 Кабінетом Міністрів України, передбачено перелік випадків, коли мають право евакуювати автомобіль інспектори з паркування через те, що він перешкоджає дорожньому руху:

  1. Паркування у два (і більше) ряди на проїжджій частині.
  2. Стоянка або зупинка в забороненому ПДР місці (на залізничних переїздах; на трамвайних коліях; на естакадах, мостах, шляхопроводах та під ними, у тунелях; на пішохідних переходах та ближче 10 метрів до них з обох боків; на перехрестях та ближче 10 метрів від краю проїжджої частини, що перехрещується, та інші).
  3. Авто своїм розташуванням унеможливлює рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів.
  4. Машина розташована на смузі для руху громадського маршрутного транспорту, на велодоріжці.
  5. Транспортний засіб перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі введення надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації.
  6. Авто порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що воно блокує проїзд двома або більше смугами руху.

Зверніть увагу, що перелік того, за що можуть забрати машину, коли вона перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу його безпеці, обмежений, і приймаючи рішення щодо цього, інспектор з паркування повинен суворо керуватися положенням Постанови та КУпАП.

Користуйтеся консультацією: Евакуація автомобіля на штрафмайданчик: коли дозволено і як повернути

У якому порядку відбувається тимчасове затримання транспортного засобу інспектором із паркування?

Цю процедуру детально описано у Порядку № 990 від 14.11.2018, затвердженому Кабміном, про який ми говорили вище. Затримання транспортного засобу відбувається так:

  1. Фотографування (відеозапис) за допомогою спеціальних технічних засобів факту порушення правил стоянки, зупинки або паркування: фіксування дати, часу (моменту), місцеперебування транспортного засобу щодо нерухомих об'єктів та/або географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення. Фото та відео потім вносяться до Реєстру адмін порушень у сфері безпеки руху.
  2. Інспектор із паркування викликає евакуатор. Після його прибуття складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, у присутності двох понятих та співробітника, який евакуює авто. Усі ці особи також мають підписати акт після його складання інспектором.
  3. Також на місці інспектор має винести ухвалу про скоєння адміністративного правопорушення. Потім авто забирають на штрафмайданчик.

Чи можуть забрати машину на штрафмайданчик, якщо водій одразу підійшов до інспектора з паркування, коли той проводив фото-, відеознімання, або навіть коли авто вже вантажили евакуатором?

Відповідно до зазначеного вище Порядку, якщо водій присутній під час тимчасового затримання транспортного засобу, а правопорушення, яке виявив інспектор, може бути усунуте водієм у максимально короткий термін, то інспектор зобов'язаний лише винести ухвалу у справі про адміністративне правопорушення, без складання акта та провадження заходу щодо евакуації авто.

Тобто навіть якщо авто вже почали евакуювати, працівники інспекції все одно зобов'язані повернути його на місце, а ви будете змушені лише сплатити штраф за адмінпорушення.

Куди можуть евакуювати мій автомобіль?Куди можуть евакуювати мій автомобіль

Зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів здійснюється на спеціальних майданчиках або стоянках Національної поліції, її територіальних (у тому числі міжрегіональних) органів, а також підприємств, установ та організацій, з якими територіальними (у тому числі міжрегіональними) органами Національної поліції укладено договори щодо надання послуг зі зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів.

Користуйтеся консультацією: П'яне водіння: порушення та покарання

Як повернути авто, якщо тимчасове затримання транспортного засобу таки зробили?

Якщо ваша машина опинилася на штрафмайданчику, щоб її забрати звідти потрібно зробити таке:

  1. Зателефонувати на номер 102 або на гарячу лінію патрульної поліції, щоб дізнатися, чи ваш автомобіль був евакуйований і якщо так, то куди.
  2. Відправитися до відділення патрульної поліції, де працівники випишуть постанову у справі про адміністративне правопорушення та нададуть копію акта огляду та тимчасового затримання авто.
  3. Сплатити штраф за ухвалою, і після цього відправитися на штрафмайданчик, щоб там оплатити послуги евакуації та зберігання авто – це можна зробити у відділенні будь-якого банку, через платіжний термінал або через систему онлайн-платежів.
  4. Щоб забрати авто, крім всіх квитанцій про оплату, у вас також повинні бути такі документи як техпаспорт, паспорт і права.
  5. Перед тим як поїхати зі штрафмайданчика, уважно огляньте авто на момент наявності нових пошкоджень. Якщо з'явилися ті, яких не були до моменту евакуації та які не були зафіксовані в акті огляду авто, слід викликати поліцію для їхнього встановлення та написати заяву про пошкодження авто внаслідок неналежної евакуації.

Будьте готові, що процес повернення авто не триває лічені хвилини, і на кожному з етапів на вас можуть чекати деякі затримки, пов'язані з бюрократією, чергами й так далі.

Як компенсувати витрати, якщо машину евакуювали незаконно?

Як бачите, вам як водієві, дуже важливо знати не тільки те, у яких випадках мають право забрати машину на штрафмайданчик, а й те, як має виглядати сама процедура тимчасового вилучення авто. Адже у разі порушення інспектором з паркування процесуальних вимог при евакуації авто (неналежне оформлення постанови або акта огляду, складання документів не на місці події або за відсутності понятих) тягне за собою незаконність його дій. І в цьому випадку ви зможете повернути сплачені вами кошти (штраф, послуги евакуатора, послуги зберігання) шляхом подання відповідного позову. Його розгляд відбувається в адміністративному судочинстві за правилами спрощеного позовного провадження.

Обов'язковими вимогами такого позову мають бути:

  1. Скасування відповідної ухвали у справі про адміністративне правопорушення.
  2. Визнання протиправним застосування заходів забезпечення виробництва у вигляді тимчасового затримання транспортного засобу.
  3. Стягнення з відповідача судового збору та коштів, сплачених позивачем.

Наприклад, у рішенні у справі № 753/5812/20 Дарницького районного суду м. Києва від 22.06.2021, суд задовольнив позов позивача та визнав евакуацію незаконною, зокрема у зв'язку з тим, що в акті огляду та затримки інспектор із паркування також зазначений як і понятий, а дані другого понятого вказані нерозбірливо. Позивачу повинні відшкодувати витрати на оплату послуг за евакуацію, зберігання транспортного засобу, а також на оплату банківських комісій.

Що робити, якщо під час евакуації авто пошкодили?Що робити, якщо під час евакуації авто зашкодили

Коли ви приїдете на штрафмайданчик, щоб забрати автомобіль, обов'язково огляньте його. Адміністрація штрафмайданчика в цей час має надати вам акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу. Це документ, де фіксують стан авто перед завантаженням на евакуатор. Також ви можете звернутися до Інспекції з паркування – вони мають надати фото та відео того, як евакуювали ваш автомобіль. Якщо ви бачите, що ваше авто було пошкоджено під час евакуації – викликайте поліцію прямо на штрафмайданчик і пишіть заяву про пошкодження авто через неналежну евакуацію. Кошти на ремонт автомобіля вам має відшкодувати компанія, яка надавала послуги евакуації. Для цього вам потрібно буде подати цивільний позов до цієї компанії як відповідача. Яким би не був розмір шкоди, ви зможете його відшкодувати, якщо доведете його відсутність до моменту евакуації за допомогою акта огляду та тимчасового затримання, а також фото та відео процесу евакуації.

Наприклад, у рішенні від 10.09.2021 у справі № 752/11337/20 Голосіївський районний суд м. Києва ухвалив рішення на користь позивача та присудив ТОВ “Евакуатор Сервіс” відшкодувати власнику авто матеріальні збитки, завдані внаслідок евакуації.

Якщо вам потрібна допомога професіонала зі скасуванням ухвали у справі про адміністративне правопорушення, або у вас є будь-яке інше юридичне питання, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол. Створюйте тендер на правову послугу або шукайте юриста самостійно у Києві, Івано-Франківську, Ужгороді, Вінниці, Запоріжжі, Львові або будь-якому іншому місті України. Знайдіть професіонала недорого та отримайте якісну консультацію.

Автор консультації: Тетяна Костишин

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 3788

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 3788

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст