Розстрочка на послуги ЖКГ і реструктуризація боргу

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Розстрочка на послуги ЖКГ і реструктуризація боргу - 5cf60e58c21ddd9833ecb16e13096e99_601bb7afe93bb.png

За допомогою інтернет-порталу Протокол розберемо найактуальніші питання по темі реструктуризації.

Що таке реструктуризація? Як сплатити заборгованість по квартплаті? Коли є сенс підписувати договір про реструктуризацію, і коли це може погіршити вашу ситуацію? Як підписати договір про реструктуризацію? Про все це дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.

Розстрочка ЖКГ це і є та сама реструктуризація. Тобто, добровільна виплата боргу рівномірними частинами за певний строк.

Реструктуризація актуальна, коли у вас накопичилися борги за комунальні послуги Україна.

Зміст:

Якщо накопичилися борги за квартиру, які наслідки?

По-перше, компанія-постачальник комунальних послуг має право нараховувати пеню у відповідності до договору, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати 100% загального боргу.

По-друге, постачальник може відключити споживача від газу або електроенергії.

По-третє, постачальник має право звернутися до суду для стягнення заборгованості по квартплаті з урахуванням індексу інфляції + 3 відсотки річних.

Які є варіанти погашення боргу або як виплатити борг за квартиру?

В першу чергу слід відзначити, що перед відключенням споживача від комунальних послуг, постачальник зобов'язаний письмово про це попередити споживача не раніше, ніж за 3 дні до відключення.

Якщо ж Вам прийшов лист, то щоб уникнути відключення від житлово-комунальних послуг, є три варіанти дій:

  1. До дати припинення подачі комунальних послуг ви можете оплатити свій борг по ЖКГ (в листі-попередженні повинна бути вказана дата запланованого відключення комунальних послуг). Важливо! Після сплати заборгованості, про це вам потрібно повідомити постачальника.
  2. Укласти з постачальником комунальних послуг договір про реструктуризацію комунальних послуг.
  3. Якщо ви, як споживач комунальних послуг, не згодні з заборгованістю, тоді необхідно написати заяву до постачальника, ініціювавши перерахунок комунальних платежів. Важливо! Звертатися слід тільки в письмовій формі, тоді у постачальника буде обов'язок протягом законом установленого строку - вам відповісти.

Бувають випадки, коли постачальник без попередження припиняє подачу комунальних послуг споживачеві - це незаконно! Якщо у вас виникла така ситуація необхідно оскаржити дії постачальника, шляхом звернення до суду (оскільки спроби вирішити питання на місцевому рівні часто призводять до негативного результату).

Користуйтеся консультацією: Чи можуть відключити комунальні послуги за несплату і як цьому протистояти

На який строк можна реструктуризувати борг?

Статтею 1 Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" передбачено, що в залежності від загальної суми заборгованості, реструктуризацію можна продовжити максимально до 60 місяців.

Що робити, якщо постачальник ігнорує заяву про реструктуризацію?

В переважній більшості, постачальники - це комунальні підприємства, тому можна написати скаргу в органи місцевого самоврядування. Але, перш за все, слід подбати про докази подачі заяви про реструктуризацію - це може бути опис цінного листа з печаткою Укрпошти, або ж другий примірник заяви з відміткою про вручення. Такі докази в подальшому допоможуть вам, якщо постачальник, проігнорувавши заяву, звернеться до суду або зробить відключення комунальних послуг.

Як підписати договір про реструктуризацію?

Ви можете самостійно ініціювати укладення договору про реструктуризацію, для цього необхідно написати заяву постачальнику в письмовій формі. Можете ознайомитися з прикладом.

А ось сам договір про реструктуризацію встановлений типової форми, його можна знайти в Постанові КМУ «Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги».

Деякі постачальники комунальних послуг надають споживачеві можливість онлайн написати заяву про надання реструктуризації і також підписати сам договір.

Якщо Вас цікавить реструктуризація боргу по газу, то вона не має жодних специфічних особливостей, і потрібно дотримуватися загальних правил реструктуризації житлово-комунальних послуг.

Якщо ж вас цікавить розстрочка на послугу централізованого опалення, то це відбувається за наступним алгоритмом:

  1. Споживач звертається до постачальника з письмовою заявою про надання розстрочки.
  2. Оплачуєте 50% вартості послуг з опалення щомісячно протягом опалювального періоду (наприклад, з жовтня по травень) з місяця подання заяви.
  3. Оплачуєте неоплачені 50% протягом міжопалювального періоду щомісяця рівними частинами з травня по вересень включно.

Користуйтеся консультацією: Що робити, якщо Вас відключили від газопостачання?

Коли є сенс підписувати договір про реструктуризацію, і коли це може погіршити вашу ситуацію?

Якщо у зв’язку з особистими обставинами Ви не в силі оплатити борг, тоді з постачальником можете підписати договір про реструктуризацію. Відповідно, що накопичений борг ви будете виплачувати рівними сумами щомісяця.

Коли не варто підписувати договір про реструктуризацію:

  1. Якщо ваш борг накопичився більш ніж три роки тому, оскільки позовна давність в таких справах становить 3 роки. Тобто, в разі, якщо постачальник звернеться до суду для стягнення з вас заборгованості за комунальні послуги, це можливо зробити тільки за останні 3 роки.
  2. Якщо ви не згодні з накопиченим боргом. Тому що, підписавши договір про реструктуризацію, ви автоматично визнаєте свій борг, і потім шансу для оскарження в суді вже не буде.

Користуйтеся консультацією: Як не платити за холодні батареї

Коли можливе списання боргів за опалення?

У цьому питанні розстрочка ЖКГ втрачає свою актуальність. Оскільки Законом передбачено, що споживач комунальних послуг зобов'язаний отримувати якісні послуги. У свою чергу, якщо надані Вам послуги є неякісними - ви маєте повне право їх не оплачувати.

Важливо! У разі споживання неякісних послуг, ви повинні зафіксувати цей факт належним чином і повідомити про це постачальника (письмово).

Більш детальніше з самою процедурою можете ознайомитися в статті «Як не платити за холодні батареї».

Якщо у Вас виникли борги ЖКГ України, і вам потрібна допомога, ви завжди можете звернутися до професіоналів юридичної сайту Protocol. У розділі «Тендер на юридичну послугу» вдасться вибрати юриста, отримати безкоштовну консультацію та укласти договір, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги. Вартість підготовки необхідних документів Ви обумовлюєте з юристом. З огляду на кількість професіоналів на сайті Протокол, ви зможете зробити це якісно і недорого.

Автор консультації: Дончак Дмитро Михайлович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

5693
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
1