Чи можуть відключити комунальні послуги за несплату і як цьому протистояти

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Чи можуть відключити комунальні послуги за несплату і як цьому протистояти - 40519070bcd1958fdc58a3075df7f4c5_601baec9efcf7.png

Зміст:

Якщо вам відключили комунальні послуги за борги, вам варто приділити кілька хвилин на прочитання цієї статті, яку для Вас приготував Protocol.

Також в цій статті ви знайдете відповіді на наступні питання: Чи можуть відключити воду за несплату? Як відключають воду за несплату? Що робити, якщо відключили гарячу воду за несплату? Коли відключають електрику за несплату? Як уникнути відключення комунальних послуг через заборгованість?

Бувають випадки, коли комунальні послуги відключають незаконно, це ми теж розберемо і обговоримо в статті.

Всі ці питання регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Цивільним кодексом України, Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами поставки природного газу, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення тощо.

Користуйтеся консультацією: Як не платити за холодні батареї

Який порядок відключення комунальних послуг за несплату?

Для початку розберемося, коли ви як споживач житлово-комунальних послуг маєте право їх не платити.

Відповідно до ч.3 ст.16 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (далі-Закон), постачальник зобов'язаний забезпечити споживача якісними комунальними послугами. Також про це йде мова і в ч.3 ст.26 Закону. Тобто, якщо надані послуги були неякісними, ви маєте повне право їх не оплачувати. Але для цього потрібно дотримуватися певного алгоритму дій.

Які ж послуги не є якісними, і за них не потрібно платити за рахунками? Відповідь на це питання ви можете знайти в статті «Як не платити за холодні батареї» https://protocol.ua/ua/yak_ne_platiti_za_holodni_batarei/

Отже, якщо постачальник забезпечував якісними комунальними послугами, і у Вас виникла заборгованість у зв’язку зі своїми особистими обставинами, тоді постачальник має право нараховувати пеню або ж взагалі відключити комунальні послуги.

Порядок нарахування пені регулюється ст. 26 Закону. Отже, коротко про головне:

  1. Пеня нараховується з першого робочого дня, що настає за останнім днем ​​граничного строку внесення оплати за комунальні послуги.
  2. Споживач зобов'язаний сплатити пеню відповідно до договору, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати 100% загального боргу.
  3. Пеня не нараховується, якщо є заборгованість держави за надані населенню пільги і житлові субсидії і / або наявності у споживача заборгованості з оплати праці.

Користуйтеся консультацією: Що робити, коли в боротьбі за тепло не гріють навіть батареї

Як відбувається відключення комунальних послуг за несплату?

Спершу слід розуміти, що постачальник може відключити споживача-боржника газ і електроенергію, але воду і опалення відключати не має права.

Отже, як же відбувається боротьба з боржниками за комунальні послуги?

Якщо у вас виник борг у зв’язку з несплатою послуг за воду або опалення, то постачальник за законом не може позбавити боржника постачання цих комунальних послуг, але він має повне право звернутися до суду для стягнення з боржника заборгованості з урахуванням індексу інфляції + 3% річних.

Чи можуть обмежити комунальні послуги у зв’язку з заборгованістю? Обмеження комунальних послуг за борги передбачає повне відключення споживача від газу або електроенергії.

Слід знати, що відключення електрики за несплату комунальних послуг або ж відключення газу за борги, відбувається тільки після попереднього повідомлення про це споживача. Якщо вас не попередили, значить відключення незаконне.

Отже, відключення газу за несплату має відбуватися з дотриманням певного алгоритму, зазначеного в Правилах поставки природного газу, а саме:

  1. Якщо споживач протягом 10 днів після терміну, визначеного договором, не здійснив оплату за спожитий газ, постачальник має право припинити постачання газу.
  2. Постачальник зобов'язаний попередити письмовим повідомленням (з відміткою про вручення) споживача про припинення постачання газу. Постачальник відправляє повідомлення з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом і допустити представника постачальника по пред'явленню службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв, що має здійснюватися з дотриманням техніки безпеки. Водночас в повідомленні про припинення споживання природного газу постачальник повинен вказати підстави і дату припинення газоспоживання.
  3. Відключити газ можуть не раніше 3-х днів після вручення письмового попередження.

Відключення електрики за борги жкг регулюється Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Користуйтеся консультацією: Розстрочка на послуги ЖКГ і реструктуризація боргу

Сама процедура припинення постачання електрики дуже схожа з процедурою припинення постачання природного газу. В обов'язковому порядку вас повинні письмово попереджено не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.

Отже, ви отримали від постачальника попередження про припинення постачання газу або електрики, які подальші ваші дії? Є два варіанта:

  1. Сплатити борг до дня відключення газу або електроенергії (зробивши оплату, необхідно повідомити про це постачальника);
  2. Реструктуризація боргу, тобто виплата боргу частинами (УВАГА! а) підписавши договір на реструктуризацію, ви погоджуєтеся зі своєю заборгованістю; б) якщо вашим боргами понад трьох років - не погоджуйтеся на реструктуризацію боргу).

Якщо відбулося незаконне відключення за несплату комунальних послуг, як бути в цьому випадку?

  • в разі, якщо вам відключили газопостачання або водопостачання без попередження - ці дії потрібно оскаржити (з практики можу сказати, що скарги на місцевому рівні - безрезультативні, тільки в судовому порядку зможете вирішити ваше питання. З позитивної судової практикою можете ознайомитися, перейшовши за посиланням: https : //reyestr.court.gov.ua/Review/83702155 ).
  • подібно на практиці трапляються випадки, коли відключають газ / воду без видимих ​​на те причин. Знову ж таки повторюся, скаржитися на місцевому рівні - марна трата часу. Потрібно звертатися до суду. Для ефективного вирішення раджу вам звернутися по юридичну допомогу.

Якщо у Вас сталося відключення комунальних послуг за борги, ви завжди можете звернутися до професіоналів, знайти яких легко на сайті Протокол. У розділі «Тендер на юридичну послугу» можете вибрати юриста, отримати консультацію та укласти договір, на підставі якого вам будуть надані юридичні послуги. Ви обумовлюєте з юристом вартість підготовки необхідних документів. З огляду на кількість юристів на сайті Protocol, вам вдасться зробити це професійно, якісно і недорого.

Автор консультації: Дончак Дмитро Михайлович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

40819
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
0