Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.06.2020 року у справі №286/84/17

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ25 червня 2020 рокум. Київсправа № 286/84/17адміністративне провадження № К/9901/18224/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Данилевич Н. А.,суддів: Смоковича М. І., Шевцової Н. В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дій державного виконавця та скасування в частині постанови про відкриття виконавчого провадження, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 09 лютого 2017 року (суддя Невмержицький С. С. ) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року (головуючий суддя - Шевчук С. М., судді Жизневська А. В., Франовська К. С. ) у справі № 286/84/17.І. Суть споруКороткий зміст позовних вимог12.01.2017 року УПСЗН Овруцької РДА звернулося з позовом до суду та просило визнати дії державного виконавця незаконними, скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 12.12.2016 року, винесену на підставі виконавчого листа №286/7933/14-а, виданого 28.03.2015 року Овруцьким районним судом, в частині стягнення з управління праці на користь держави виконавчого збору в розмірі 6400 грн.В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що постановою про відкриття виконавчого провадження від 12.12.2016 року яка винесена на підставі виконавчого листа по справі №286/7933/14-а, виданого 28.03.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області, одним із пунктів постановлено стягнути з управління на користь держави виконавчий збір в розмірі 6400 грн. Вказував, що виконання вказаного рішення суду відповідно до вимог
Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Вважає, що постанова в частині стягнення з управління виконавчого збору винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанційПостановою Овруцького районного суду Житомирської області від 09 лютого 2017 року, яка була залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, позов залишено без задоволення.Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що незважаючи на те, що боржником є УПСЗН Овруцької РДА, тобто державний орган, вказаний виконавчий лист містить вимогу щодо зобов'язання вчинити певні дії, а не стягнення. Тому виконання вказаного виконавчого листа здійснюється у відповідності до норм
Закону України "Про виконавче провадження", а не
Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Суди вказали, що стягнення виконавчого збору при відкритті виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця. Стосовно посилання позивача на те, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, суди зазначили, що виконавчий лист у справі № 286/2701/14-а носить зобов'язальний характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом прийняття, реєстрації, розрахункового листа та подачі органам Державного казначейства відповідних платіжних документів, а не стягнення періодичних платежів.Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)19 квітня 2017 року позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 09 лютого 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, в якій просив їх скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що відповідач не мав правових підстав для стягнення виконавчого збору в розмірі 6400 грн, оскільки виконання вказаного рішення суду відповідно до вимог
Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Крім того, виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", а також виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.Відповідачем по справі до Суду були надані заперечення на касаційну скаргу, в яких просив Суд залишити без змін оскаржувані судові рішення, оскільки вони винесені без порушення норм матеріального та процесуального права. Вказував, що виконавчий лист у справі № 286/2701/14-а носить зобов'язальний характер, тому його виконання не відбувається у порядку, встановленому
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Крім того, вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом прийняття, реєстрації, розрахункового листа та подачі органам Державного казначейства відповідних платіжних документів, а не стягнення періодичних платежів.Ухвалою Верховного Суду від 24 червня 2020 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні.II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ12.12.2016 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Слідзевським Ігорем Романовичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №286/7933/14-а, виданим28.03.2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести за період з 1 травня 2014 року по 2 серпня 2014 року донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства ОСОБА_1 у відповідності до ст.
37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно.
Частиною 3 вказаної постанови стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 6400,00 грн.ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)Відповідно до частини
2 статті
19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404).Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені
Конституцією України,
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження", іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження", а також рішеннями, які відповідно до
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою ст. 18 Закону №1404 виконавець, ефективно, своєчасно і в повному обсязі повинен вчиняти виконавчі дії.Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону №1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" за заявою стягувача про примусове виконання рішення.Частинами п'ятою та шостою ст. 26 Закону №1404 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому
Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження".За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).Так, відповідно до статті 27 Закону №1404 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.Так, ч. 5 ст. 27 Закону №1404 встановлено, що виконавчий збір не стягується:1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";5) у разі виконання рішення приватним виконавцем.Відповідно до ст. 2
ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою КМУ від 03.09.2014 року №440 виконанню підлягають рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою ст. 2
ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Відповідно до п. 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень затверджена Наказом Міністерством юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 № 2832/5 стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до
Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України), внесені
Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX, за правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності
Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX, за правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення", розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності
Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX, за правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення".Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перегляд судових рішень здійснюється в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевірка правильності застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права - на підставі встановлених фактичних обставин справи (частина
1 статті
341 КАС України).Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч.
2 ст.
341 КАС України).
З урахуванням норм, закріплених у частині 5 статті 26 Закону №1404, зазначення у постанові про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 Закону №1404, за умови, що примусове виконання рішення передбачає його справляння, є обов'язком державного виконавця.Суд зазначає, що частиною 5 ст. 27 Закону №1404 передбачені випадки, у яких виконавчий збір не стягується, зокрема, за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів та якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".Разом з тим, судами попередніх інстанцій було встановлено, що виконавчий лист у справі № 286/2701/14-а носить зобов'язальний характер, тому колегія суддів погоджується з висновками судів про те, що виконання виконавчого листа не відбувається у порядку, встановленому
Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", а тому п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону № 1404 не може бути застосований до спірних правовідносин.Стосовно посилання позивача на те, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом прийняття, реєстрації, розрахункового листа та подачі органам Державного казначейства відповідних платіжних документів, а не стягнення періодичних платежів.Також, Суд зазначає, що сам по собі факт виконання боржником судового рішення до винесення державним виконавцем постанови про відкриття провадження з його виконання теж не впливає на необхідність зазначення у такій постанові про стягнення з боржника виконавчого збору.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 травня 2019 року у справі №296/2223/17.На підставі вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що дії державного виконавця є правомірними, а оскаржувана в частині стягнення виконавчого збору постанова, скасуванню не підлягає.У контексті оцінки доводів касаційної скарги Верховний Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах
"Проніна проти України" (пункт 23) та
"Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, Верховний Суд вважає, що ключові аргументи касаційної скарги отримали достатню оцінку.Згідно з частиною
1 статті
350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями
341,
343,
349,
350,
351,
352,
353,
354,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення.Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 09 лютого 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року у справі № 286/84/17 залишити без змін.Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
СуддіН. А. Данилевич М. І. Смокович Н. В. Шевцова