Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 20.08.2019 року у справі №1640/3102/18 Ухвала КАС ВП від 20.08.2019 року у справі №1640/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 09.07.2019 року у справі №1640/3102/18
Ухвала КАС ВП від 20.08.2019 року у справі №1640/3102/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 лютого 2020 року

м.Київ

справа №1640/3102/18

адміністративне провадження №К/9901/18115/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючої судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Білоуса О.В., Блажівської Н.Є.,

за участю:

секретаря судового засідання Вітковської К.М.,

представників позивача: Дмитренко А.М., Міловідова Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року (суддя: Сич С.С.) та на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року (судді: Ральченко І.М., Катунов В.В., Бершов Г.Є.) у справі №1640/3102/18 за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

в с т а н о в и в :

Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (далі - ПАТ "Укртатнафта", позивач) звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, (далі - Офісу великих платників податків ДФС), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.06.2018 року №0005194106.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16 листопада2018 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року, позов було задоволено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати такі рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що порушення позивачем граничного строку, встановленого для реєстрації податкових накладних, підтверджується квитанціями, в яких зафіксовано час та дату реєстрації спірних податкових накладних, а тому висновок судів про відсутність в діях ПАТ "Укртатнафта" складу податкового правопорушення не відповідає дійсності.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові - без змін. Наголошує, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних виникла з незалежних від нього причин, а у зв`язку із технічними несправностями в роботі сервера ДФС.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" в Єдиному реєстрі податкових накладних, наведених у Додатку №1, за результатами якої складено акт від 18.05.2018 року № 1393/28-10-41-06/00152307.

В ході проведення перевірки податковим органом було встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), внаслідок реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів, - до 15 календарний днів, на загальну суму ПДВ 189 835 907 грн. 46 коп.

13 червня 2018 року відповідачем на підставі вищеозначеного акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0005194106, яким до позивача за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 18983590 грн. 75 коп.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач у повному обсязі виконав свій обов`язок щодо реєстрації податкових накладних у строк, встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України, а тому підстави притягнення його відповідальності та застування відповідних штрафних санкцій, - відсутні.

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п.201.9 стаття 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до п. 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі- Порядок № 1246) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з п. 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до п.п.13,14 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

У ході розгляду даної справи судами встановлено, що податкові накладні постачальника (продавця) ПАТ "Укртатнафта" від 31.03.2018 року №№399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428, 429, 430, 431, 432, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 надіслані ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до ДФС України протягом операційного дня 15.04.2018 року (у період часу з 18:49 по 19:45), з використанням телекомунікаційного каналу зв`язку комп`ютерної програми "М.Е.Dос ІS" шляхом прямого з`єднання, що підтверджується протоколами перевірки "М.Е.Dос" 10.01.2013-00152307 ПАТ "Укртатнафта" та звітами про відправлення вказаних вище податкових накладних.

Однак, у квитанції № 1 про реєстрацію вищевказаних податкових накладних датовані 16.04.2018 року.

У зв`язку з наведеними обставинами, позивачем було надіслано відповідачу лист від 19.04.2018 року №14/02-249, яким повідомлено про ситуацію, що склалася 15.04.2018 при реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 на загальну суму ПДВ 189835907 грн. 46 коп., перелік яких наведено у листі. Зокрема, цим листом позивач повідомив відповідача, що 15.04.2018 ПАТ "Укртатнафта" направило для реєстрації в системі електронного адміністрування ПДВ податкові накладні, складені 31.03.2018, чим виконало свій обов`язок щодо відправлення для реєстрації податкових накладних від 31.03.2018 у встановлений законодавством термін. Проте, згідно даних системи електронного адміністрування ПДВ податкові накладні були зареєстровані лише наступного дня 16.04.2018, тобто з порушенням встановленого строку. До листа позивачем додано зокрема витяги з системи М .Е. Dос. з датами відправлення накладних.

У відповідь відповідачем листом від 22.05.2018 року №21698/10-28-10-41-06-16 повідомлено позивача, що 16.04.2018 року на офіційному сайті ДФС України було розміщено повідомлення про те, що у зв`язку з проведенням технічних робіт на енергетичній митниці ДФС було тимчасово призупинене приймання електронних платежів за оформлення нафтопродуктів, однак вказане повідомлення не стосувалось роботи ЄРПН. Додаткова інформація щодо збоїв в роботі сервера ДФС України за вказаний у листі період відсутня.

При цьому, як вбачається із заперечень відповідача, факт своєчасного направлення ПАТ "Укртатнафта" для реєстрації в системі електронного адміністрування ПДВ податкових накладних, складених 31.03.2018, останнім не спростовується.

У цьому контексті колегія суддів Верховного Суду зауважує, що встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися лише в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 липня 2019 року по справі №0940/1600/18.

За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанцій щодо протиправності застосування контролюючим органом штрафних санкцій до позивача за порушення строку реєстрації вищевказаних податкових накладних, оскільки останні подані до реєстрації позивачем у строки, встановлені ПК України, протягом операційного дня до 20-ї години, а несвоєчасна її реєстрація в ЄРПН спричинена протиправною бездіяльністю з боку податкового органу, що виключає елемент протиправності в його діянні, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Таким чином, враховуючи обставини справи, вимоги Податкового Кодексу України, принцип правомірності дій платника податків, на думку колегії суддів, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Доводи касаційної скарги фактично зводяться до незгоди з мотивами суду першої та апеляційної інстанцій, якими вони керувалися при оцінці доказів і встановленні обставин справи, - що знаходиться поза межами касаційного перегляду, встановленими частиною другою статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що висновки судів попередніх інстанцій є обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, внаслідок чого касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись статтями 344, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2019 року залишити без змін, а касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя: І.Л. Желтобрюх

Судді: О.В. Білоус

Н.Є. Блажівська

logo