Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 24.10.2018 року у справі №807/1690/14 Ухвала КАС ВП від 24.10.2018 року у справі №807/16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.10.2018 року у справі №807/1690/14

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 серпня 2019 року

Київ

справа №807/1690/14

адміністративне провадження №К/9901/18320/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №807/1690/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна геолого-розвідувальна компанія" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування припису, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2016 року, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого - судді Рейті С.І., суддів: Гаврилко С.Є., Луцович М.М.., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року, постановлену у складі: головуючого судді Глушка І.В., суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

в с т а н о в и в :

У травні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна геолого-розвідувальна компанія" звернулось до суду з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просила визнати протиправним та скасувати припис Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 21.03.2014 № 285-14/02.

Свої вимоги обґрунтовувало тим, що висновки, викладені у вищевказаному приписі є такими, що не відповідають дійсності та зроблені всупереч чинному законодавству.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2016 року, залишеною без змін Львівського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано пункти 1, 6, 7, 8 припису Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 21 березня 2014 року № 285-14/02.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суди встановили, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна геолого-розвідувальна компанія" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища Квасівське рудне поле № 4112 від 16 березня 2012 року.

21.03.2014 на підставі наказу від 18.03.2014 № 77 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю державної служби геології та надр України проведено позапланову перевірку ТОВ "Західна геолого-розвідувальна компанія", за результатами якої складено Акт № 2-02/08/2013-13/у (55) дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горю тверді корисні копалини), та встановлено ряд порушень норм законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- відсутній оригінал Угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт, що є порушенням п. 5 ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра та п. 22 Порядку;

- не переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами № 4112 від 16 березня 2012 року у зв`язку зі зміною юридичної адреси надрокористувача (місце знаходження надрокористувача за спеціальним дозволом користування надрами: будинок, 54, проспект Повітрофлотський, м. Київ, 03151, місце знаходження надрокористувача за Випискою з ЄДРПОУ серія АГ № 152376 18.03.2014 року - будинок, 9, провулок Мукачівський, м. Берегове, Закарпатська область ), що є порушенням ст.16 Кодексу України про надра, ст.4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", п.16, п.22 Порядку;

- не виконується п. 8 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4112 від 16 березня 2012 року, ст. 5.3 Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі, дослідно-промислової розробки корисних копалин на Квасівському рудному полі №4112 від 16 березня 2012 року та п. 2 Програми робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі, дослідно-промислової розробки родовищ поліметалевих руд. Квасівське рудне поле в Закарпатській області, а саме - не проводиться моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених Дозволом та Угодою спеціалізованими державними геологічними підприємствами, установами та організаціями, згідно з абзацом 3 пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, що є порушенням п.5.ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п.22 Порядку;

- не виконується п. 4 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №4112 від 16 березня 2012 року, а саме протягом одного місяця після отримання спеціального дозволу зареєструвати форму 3-гр у ДНВП "Геоінформ України" - Форма 3-Гр, що є порушенням п.5. ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п.22 Порядку;

не виконується ст. 7.1 Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі, дослідно-промислової розробки корисних копалин на Квасівському рудному полі № 4112 від 16 березня 2012 року в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо стану виконання програми робіт, що є порушенням п.5.ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п.22 Порядку;

- відсутні матеріали про виконання п. 4 Програми робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі, дослідно-промислової розробки родовищ поліметалевих руд. Квасівське рудне поле в Закарпатській області, а саме не розпочато буріння 1-го етапу пошукових свердловин: встановлення загальних закономірностей геологічної будови родовища, визначення перспектив ліцензійної площі, встановлення прогнозних ресурсів корисних копалин, обґрунтування підрахунку запасів 4350 п.м (термін виконання липень 2013 - липень 2014), що є порушенням п.5.ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п.22 Порядку;

- відсутні матеріали про виконання п. 5 Програми робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ поліметалевих руд. Квасівське рудне поле в Закарпатській області, а саме не розпочато комплекс геологорозвідувальних робіт: геологічне обслуговування бурових робіт, відбір проб із керну свердловин, гамма - каротаж свердловин, гідрогеологічні дослідження (термін виконання липень 2013 листопад 2015), що є порушенням п.5 ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п. 22 Порядку;

- відсутні матеріали про виконання п. 8 Програми робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ поліметалевих руд. Квасівське рудне поле в Закарпатській області, а саме не розпочато лабораторні роботи: проведення фізико-механічних досліджень, визначення петрографічного і хімічного складу; лабораторні і технологічні випробування: проведення фізико-механічних досліджень кернових проб за повною і скороченою програмами, випробування сировини, петрографічні, хімічні і спектральні аналізи, радіаційно-гігієнічна оцінка сировини (терін виконання червень 2013 - березень 2017), що є порушенням п.5.ч.2 ст. 24 Кодексу України Про надра, п.22 Порядку.

За наслідками перевірки та виявлених порушень Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю державної служби геології та надр України складено Акт № 2-02/08/2013-13/у (55) та Припис за № 285-14/02, яким встановлено строк до 31.03.2014 для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Вважаючи вказаний припис необґрунтованим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, мотивував своє рішення тим, що відповідачем не доведено обґрунтованість пунктів 1, 6, 7, 8 припису.

Відповідач не погодився із вказаними судовими рішеннями і подав касаційну скаргу з вимогами про їх скасування та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що п.1 припису №285 зазначено про відсутність оригіналу Угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт, чим порушено вимоги п. 5 ч. 2 ст. 24 Кодексу України «Про надра», п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами № 615, оскільки позивачем цей документ на момент перевірки надано не було. Пунктами 6, 7, 8 зазначено про порушення п. 5 ч.2 ст. 24 Кодексу України про надра, п.22 Порядку № 615, а саме відсутні матеріали про виконання п.4,5,8 Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами, яка є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами. Згідно доводів скаржника Програмою робіт передбачені терміни початку та закінчення виконання відповідних видів робіт, а на момент проведення перевірки відсутні матеріали щодо виконання робіт по зазначених пунктах Програми.

Верховний Суд переглянув судові рішення у межах касаційної скарги, з`ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.

Згідно частини першої статті 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

За приписами підпункту 18 пункту 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №391/2011, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Надра, відповідно до ст.14 Кодексу України про надра, надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Статтею 19 Кодексу України про надра, встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок № 615).

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно пункту 4 Порядку №1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 2 Порядку №1294 встановлено, що Державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадрами та її територіальними органами (даді - органи державного геологічного контролю).

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п`яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Аналогічні повноваження випливають і з ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

За вимогами частини 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - це обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

За встановлених у справі обставин, у п. 1 припису зазначено про відсутність у позивача оригіналу Угоди про умови користування надрами, що містить програму робіт, чим порушено вимоги п. 5 ч. 2 ст. 24 Кодексу України Про надра та п.22 Постанови Кабінету Міністрів України № 615.

Так, згідно п. 5 ч. 2 ст. 24 Кодексу України Про надра користувачі надр зобов`язані, зокрема, виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідно до абзацу 8 пункту 10 Порядку №615 угода про умови користування надрами (далі - Угода), що укладається, між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, є невід`ємною частиною дозволу.

Як встановлено судами, контролюючим органом проводилася позапланова перевірка, під час якої позивач не зміг надати оригінал Угоди про умови користування надрами, оскільки останній на момент проведення перевірки був відсутній в офісі. Проте, Угода №4112 від 7 грудня 2012 року наявна, в тому числі в Державній службі геології та надр.

Отже, відсутність оригіналу Угоди про умови користування надрами при його наявності та дійсності до початку перевірки не свідчить про порушення позивачем норм законодавства про надра.

Щодо пунктів 6, 7, 8 Припису, то на час проведення перевірки та винесення припису строк виконання Програми робіт з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ поліметалевих руд Квасівське рудне поле в Закарпатській області не закінчився, що не позбавляє можливості позивача виконати їх та свідчить про відсутність фактичної наявності порушень.

За наведених вище обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів про протиправність пунктів 1, 6, 7, 8 припису Західного міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 21.03.2014 №285-14/02, та наявність підстав для їх скасування.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Відповідачем судові рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог фактично не оскаржуються, а тому, з урахуванням вимог 341 КАС України, не переглядаються.

За змістом частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили судові рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустили порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення судів - без змін.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 354, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення.

Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 5 жовтня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 2 лютого 2017 року - залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик

А.І. Рибачук,

Судді Верховного Суду

logo