Головна Блог ... Консультації від юристів Іпотека при розлученні: як розділити квартиру

Іпотека при розлученні: як розділити квартиру

Відключити рекламу
 - tn1_0a515deb7c2ec5e08bcb0683f548af95_608bd021946c0.png

Дуже часто трапляються ситуації, коли під час шлюбу подружжя купують будь-яке майно за кредитні кошти, наприклад, квартиру в іпотеку. Зазвичай іпотечний договір оформляється на одного з подружжя, а другий виступає поручителем. Якби нерухомість була придбана за власні гроші - ділити в разі розлучення її набагато простіше. А що якщо вона придбана за кредитні гроші?

Як ділиться іпотека при розлученні? Хто буде виплачувати борги банку?

Саме іпотека часто є важливим фактором у багатьох сім'ях, де один з подружжя, не маючи самостійного доходу для виплати заборгованості, боїться, що в разі розлучення другий, покинувши спірну квартиру, перестане виплачувати іпотеку. Якщо ви опинилися в подібній ситуації, настійно рекомендуємо вам ознайомитися з інформацією нижче, щоб розуміти як відбувається поділ насправді.

Зміст:

Кому дістанеться іпотечна квартира при розлученні

На питання «Як бути з іпотекою при розлученні» відповідь одна: її треба буде якимось чином між подружжям розділити. Як?

Розділ іпотечної квартири між подружжям відбувається за тими ж правилами, що і розділ будь-якого іншого майна, нажитого під час шлюбу.

За загальним правилом, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Статтею 63 Сімейного Кодексу України (далі - СКУ) передбачено, що дружина і чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

До складу майна, яке підлягає поділу, входить спільне майно подружжя, наявне у них на час розгляду справи, і те, що знаходиться у третіх осіб. Під час поділу майна беруться також до уваги борги подружжя та правовідносини за зобов'язаннями, що виникли в інтересах сім'ї. Якщо наявність боргових зобов'язань підтверджується відповідними засобами доведення, такі боргові зобов'язання в тому числі повинні враховуватися під час розподілу майна чоловіка і дружини.

Також в законодавстві зазначається: якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Це ж і стосується кредитного договору на придбання квартири і грошей, отриманих за ним. Такі кошти будуть вважатися загальними тільки в тому випадку, якщо вони були використані в інтересах сім'ї.

Користуйтеся консультацією: Виплата кредиту після розлучення подружжя

Ітак, як ділиться іпотека при розлученні?

При визначенні того чи будуть гроші, отримані за кредитним договором на придбання квартири, і відповідно, боргові зобов'язання за цим договором підлягати розділу, суд бере до уваги наступне:

  1. Чи укладено кредитний договір під час шлюбу
  2. Чи укладено договір в інтересах сім'ї, а не у власних, не пов'язаних з сім'єю інтересах чоловіка або дружини.
  3. Чи використано отримане за договором (в нашому випадку - гроші) в інтересах сім'ї, а не у власних, не пов'язаних з сім'єю інтересах одного з подружжя.

Наприклад, кредитний договір укладено в інтересах сім'ї, якщо на отримані за ним гроші придбана в іпотеку квартира для спільного проживання подружжя - суд буде визначати чи були насправді ці кошти використані на купівлю житла чи ні. А також необхідно довести те, що другий з подружжя давав згоду на підписання такого договору, і що він / вона був / а проінформований про те, що квартира купувалася на ці гроші.

Крім, щоб визначити в кожному конкретному випадку як ділиться іпотека при розлученні, ми повинні враховувати за чиї гроші відбувалося погашення заборгованості за кредитним договором.

Верховний Суд України неодноразово у своїх рішеннях вказував, що у подружжя, крім права спільної сумісної власності на отримані грошові кошти і отримане за рахунок останніх майно, в результаті укладення кредитних договорів, також виникає зобов'язання в інтересах сім'ї у вигляді повернення кредитних коштів, виконання якого подружжя здійснюють солідарно. Для правильного вирішення справи необхідно встановити за рахунок кого з подружжя здійснювалося погашення їхнього загального боргу, чи не вносилися особисті кошти дружини або чоловіка в рахунок погашення кредитних зобов'язань.

Користуйтеся консультацією: Чи можливо і як стягуються аліменти на дитину, якщо батьки не перебувають у шлюбі

Тобто, не виключено, коли суд не визнає квартиру спільною сумісною власністю, якщо погашення боргу за іпотеку на це майно виробляв тільки один з подружжя за рахунок особистих коштів, або ж з чоловіка, який не платив іпотеку, суд стягне частину цього боргу в порядку регресу.

У класичній ситуації, коли доведено, що квартира є об'єктом спільною сумісною власністю подружжя, і кредитний договір укладений за їх спільною згодою, в разі розлучення як ділиться іпотека:

Суд визначає частки подружжя після розділу квартири, і кожен з них продовжує виплачувати зобов'язання по іпотеці самостійно пропорційно їх частин. Квартира в іпотеці після розлучення залишається, статус іпотекодавця набувають обоє.

Квартира продається, виручені гроші використовуються на погашення заборгованості, а залишок розподіляється між подружжям в певних частках.

Зверніть увагу, що придбання спірної квартири в іпотеку не перешкоджає розділу спільного майна подружжя, оскільки гарантії банку як іпотекодержателя за нею як спірного майна визначені частиною 2 статті 23 Закону України «Про іпотеку», згідно з якою особа, до якої перейшло право власності на предмет іпотеки, набуває статус іпотекодавця і має всі його права і несе всі його обов'язки за іпотечним договором, в тому ж обсязі і на тих умовах, які існували до набуття ним права власності на предмет іпотеки. Хоча на практиці часто іпотечне майно може бути розділі виключно за згодою банку, яке він ніколи не дасть. І це також веде до переоформлення всіх договорів, тому що іпотекодавцем тепер стануть двоє людей, а не одна.

Якщо квартира куплена до шлюбу

Як розлучитися якщо є іпотека, але квартира була придбана до шлюбу?

Відповідно до пунктів 1, 3 частини 1 статті 57 СКУ особистою частковою власністю чоловіка, дружини є майно, набуте нею, ним до шлюбу.

як ділиться іпотека при розлученні

Верховний Суд України в цьому питанні дотримується такої позиції: якщо квартира куплена в іпотеку до укладення шлюбу, то вона є такою, що придбана одним з подружжя на його особисті гроші, тому і є його особистою приватною власністю.

Водночас сплата другою особою частини коштів за кредитним договором, укладеним для придбання квартири, не змінює правового статусу квартири, в зв'язку з тим, що кредитний договір укладений не в період перебування сторін в шлюбі. Тому і зобов'язання по поверненню кредиту за вказаним договором виникло тільки у особи, що його уклала.

Сплата боргів одного з подружжя, що виникли до укладення шлюбу, за рахунок спільних коштів подружжя може при певних обставинах враховуватися при вирішенні спору про поділ спільного майна або боргових зобов'язань, однак не може бути підставою для визнання права на майно, придбане до укладення шлюбу.

Тобто іпотека, взята до шлюбу, є особистим зобов'язанням того з подружжя, хто її оформив.

Користуйтеся консультацією: "Цивільний" шлюб. Особам, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, на праві спільної сумісної власності належить майно, набуте ними за час спільного проживання або набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти.

Якщо у подружжя є шлюбний договір

Підписання шлюбного договору значно спрощує процес поділу майна при розлученні.

Так, в шлюбному договорі можна домовитися про те, яким чином буде ділитися і саме майно, що знаходиться в іпотеці, і борги.

У шлюбному договорі ви можете або розділити нерухомість на частки (встановити режим часткової власності), або зробити іпотечну нерухомість особистим майном одного з подружжя. Не забувайте, що крім прав, ви повинні будете розділити і обов'язки щодо погашення іпотечного кредиту.

Що робити, якщо шлюбного договору немає

Як переоформити іпотеку при розлученні, якщо шлюбного договору немає? У цьому випадку, ми повинні розуміти, що поділити іпотеку в разі розірвання шлюбу можна тільки в судовому порядку. І також те, що потрібно буде залучати банк, який є іпотекодержателем за вашим договором, в якості третьої особи, адже судовий розгляд стосується його прав і обов'язків.

Користуйтеся консультацією: Як ФОП убезпечити майно від кредиторів за допомогою шлюбного договору

Якщо у подружжя є неповнолітні діти

Як розлучитися, якщо є іпотека і діти? Наявність у подружжя неповнолітніх дітей по суті жодним чином не впливає на процесуальний порядок поділу майна, але може вплинути на розмір їхньої частки в такому майні.

При вирішенні спору про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, суд відповідно до частин 2, 3 статті 70 СКУ, в окремих випадках може відступити від принципу рівності часток подружжя, враховуючи обставини, що мають істотне значення для справи, а також інтереси неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх дітей (за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування).

Але, зверніть увагу, що саме по собі проживання неповнолітніх дітей з вами не є для суду підставою для збільшення вашої частки в спірному майні. Для цього ви повинні довести наявність певних обставин, а саме того, що розмір аліментів, що отримують ваші діти, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Якщо вам необхідно розділити квартиру або інше майно, що знаходиться в іпотеці, ми рекомендуємо вам звернутися за допомогою до адвоката, який складе всю необхідну документацію, збере доказову базу і якісно забезпечить супровід справи в суді.

Сервіс «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу Протокол спеціально розроблений для того, щоб ви могли знайти відповідного фахівця на надання правової послуги, в тому числі для отримання консультації високої якості в Києві або будь-якому іншому місті України.

Автор консультації: Адвокатське об'єднання «Суслов і Партнери»

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5281

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 5281

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Окончание ипотечного моратория 21 апреля 2021. Порядок действий для должников, чтоб не остаться без жилья. https://protocol.ua/ru/okonchanie_ipotechnogo_moratoriya_21_aprelya_2021_poryadok_deystviy_dlya_dolgnikov_chtob_ne_ostatsya_bez_gilya/ Прекращения ипотеки и снятия обременений в Государственном реестре ипотек – судебный порядок https://protocol.ua/ru/prekrashcheniya_ipoteki_i_snyatiya_obremeneniy_v_gosudarstvennom_reestre_ipotek_sudebniy_poryadok/

    30.03.2021 17:12

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст