Зізнання без адвоката у вчиненні злочину – порушення конвенції

30.08.2019 | Автор: Дроздов Олександр Михайлович    Просмотров:  2584
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Харун Гюрбюз був притягнутий до кримінальної відповідальності за два напади на водіїв таксі в Стамбулі. Постраждалий у першому епізоді від ударів ножем загинув.

Під час досудового слідства нападник зізнався у вчиненні злочину разом із співучасником. Допити підозрюваного проводилися без адвоката. Поліція намагалася залучити захисника, але Асоціація адвокатів Стамбулу не задовольнила запиту правоохоронців через те, що у той час проходив страйк та правнича допомога у кримінальних справах надавалася лише неповнолітнім.

Із захисником Х.Гюрбюз зустрівся лише після допитів. Адвокат подав клопотання про проведення повторного допиту, але отримав відмову.

Згодом підозрюваний змінив свої показання щодо пограбувань та убивства (підтвердив свою причетність до другого нападу, заявивши що удар ножем здійснював співучасник ,а також повністю заперечив причетність до першого епізоду.

Під час розгляду справи в суді він повідомив, що його змусили підписати протокол допиту із зізнанням за відсутності адвоката та без можливості спочатку прочитати його. Зрештою обох підсудних суд присяжних засудив до довічного ув’язнення.

Тоді Гюрбюз звернувся до ЄСПЛ, передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect. Він скаржився, зокрема, на те, що його право на справедливий судовий розгляд було порушене через використання заяв, наданих внаслідок примусу під час перебування під вартою в поліції без доступу до адвоката.

У Страсбурзі розглянули цю скаргу відповідно до ч.1 та п. «с» ч. 3 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд та право на юридичну допомогу за власним вибором) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, констатувавши наявність порушень цих гарантій.

Суд постановив, що виявлення порушення складало достатньо справедливу сатисфакцію моральної шкоди, завданої заявнику.

Згадайте новину: У разі смерті заявника, що виграв суд, ЄСПЛ має переглянути рішення за правилом 80 регламенту

СПРАВА «ХАРУН ГЮРБЮЗ ПРОТИ ТУРЕЧЧИНИ» (ПРЕС-РЕЛІЗ)

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 287 (2019)
30.07.2019

Harun Gürbüz проти Туреччини (заява № 68556/10)

Заявник, Harun Gürbüz, є громадянином Туреччини, який народився в 1988 році і мешкає в Стамбулі (Туреччина).

Справа стосувалася його скарги на те, що його визнали винним у злочинах, у тому числі у вбивстві на основі заяв поліції, які були зроблені під примусом і без присутності адвоката.

Пан Gürbüz був притягнутий до судової відповідальності за два напади на водіїв таксі в Стамбулі. У першому інциденті, в січні 2007 року, водію був нанесений удар ножем і він загинув, а в другому, у квітні того ж року, іншому водію був нанесений удар ножем і він отримав тілесні ушкодження.

Незабаром після другого інциденту поліція заарештувала заявника та іншого чоловіка, М.К., і допитала їх.

Згідно з протоколами допиту поліції під час першого допиту заявник зізнався в участі, разом з М. К., в нанесенні удару ножем другому водію таксі. Згодом під час ще одного допиту він зізнався в участі у вбивстві першого водія таксі, також з М.К. Обидва допити були проведені без присутності адвоката. Поліція намагалася отримати адвоката з Асоціації адвокатів м. Стамбул, але вона відмовилася призначити будь-якого адвоката, за винятком якщо підозрюваний був неповнолітньою особою, ймовірно через страйк.

Заявник підписав протокол обох допитів і зустрівся з адвокатом, найнятим його сім’єю, лише після другого допиту. Заявник стверджує, що його адвокат звернувся з запитом про проведення другого допиту, але поліція відмовила.

Згодом заявника у супроводі його адвоката допитав прокурор м. Стамбул. Він підтвердив свою причетність до другого нападу, але стверджував, що саме М.К. вдарив ножем водія.

Крім того, він заперечував зміст заяв щодо першого інциденту, зроблених під час допиту поліції. Він вказав, що не мав жодного зв’язку з вбивством та спробою пограбування, які відбулися в січні 2007 року, а також він стверджував, що він був пов’язаний лише з тим, що повідомив йому М.К. Згодом заявник підтвердив цю заяву перед суддею, який проводить розслідування.

Згадайте новину:Не лише суд, але й обвинувачений має безпосередньо допитувати правоохоронців як свідків (справа «Юрек та Юрек проти Туреччини»)

Заявник був притягнутий до судової відповідальності Судом присяжних м. Стамбул за обидва злочини. Під час суду у справі про вбивство, який розпочався у вересні 2007 року, він повідомив, що його змусили підписати запис протокол допиту із зізнанням за відсутності адвоката та без можливості спочатку прочитати його. Він і М.К. заперечували звинувачення в пограбуванні та вбивстві і повідомили, що їх заяви були зроблені під примусом.

Обидва чоловіки були визнані винними у лютому 2009 року та засуджені до довічного ув’язнення за вбивство та ув’язнення на п’ять років за спробу пограбування.

Судовий процес за напад на другого водія таксі закінчився у червні 2008 року. Заявник, і М.К. відкликали свої заяви, зроблені на досудовому етапі, і заперечували спробу пограбування. Заявник був визнаний винним та засуджений до п’яти років ув’язнення за спробу пограбування та до двох років і одного місяця за умисне нанесення тілесних ушкоджень.

Заявник скаржився, зокрема, на те, що його право на справедливий судовий розгляд було порушене через використання заяв, наданих внаслідок примусу під час перебування під вартою в поліції без доступу до адвоката. Суд розглянув цю скаргу відповідно до статті 6 §§1 та 3(с) (право на справедливий судовий розгляд та право на юридичну допомогу за власним вибором) Європейської конвенції з прав людини.

Порушення статті 6§ 3 (с) разом зі статтею 6§1

Справедлива сатисфакція : Суд постановив, що виявлення порушення складало достатньо справедливу сатисфакцію моральної шкоди, завданої пану Gürbüz. Він присудив йому 3500 євро (EUR) відшкодування видатків і витрат.

Згадайте новину:Суд тричі засуджував поліцейських, аж поки не сплив термін їх відповідальності

Бесплатная консультация быстрый ответ на Ваш юридический вопрос поможет сориентироваться в дальнейших действиях.

Объявите собственный тендер и получите выгодное предложение от более чем 5000 юристов со всей Украины.

Видео-консультация юриста это современное и эффективное решение для получения необходимой информации

Каталог юристов Украины это эффективный способ найти надежного и профессионального исполнителя для Вашей юридической цели
2584
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные судебные решения
ЕСПЧ
0