Главная Блог ... Новости В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ В Україні започатковано базу геномної інформації л...

В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ

эксклюзив
Отключить рекламу
В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ - dde3ee490ffcad01924c5469babd5879.jpg

Нещодавно - 11 липня, депутати проголосували за прийняття законопроекту “Про державну реєстрацію геномної інформації людини”. Наразі проект цього закону очікує підпису Президента.

Геномна інформація людини (далі - ГІЛ) - це відомості про генетичні ознаки людини. Фактично, генетичні ознаки - це суто персональні дані, за якими можна ідентифікувати кожного з нас. Вони індивідуальні і унікальні - тому так важливі, для рівня сьогоднішнього розслідування і пошуку злочинців, або пошуку безвісно зниклих осіб, впізнання загиблих для знаходження їх рідних.

Вроджені або набуті генетичні ознаки, отримуються в результаті аналізу біологічної проби, взятої у певної особи, зокрема хромосомного аналізу, аналізів дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК) або рибонуклеїнової кислоти (РНК), чи аналізу іншого компоненту, що уможливлює отримання аналогічної інформації.

На сьогодні, єдиний нормативний акт, який передбачає збір ДНК-профілів, це є наказ МВС України від 10 вересня 2009 року № 390 «Про затвердження Інструкції з організації функціонування криміналістичних обліків експертної служби МВС».

ДНК-профілі, отримуються під час експертиз у визначених експертних установах з біозразків отриманих під час огляду місця події чи проведення інших слідчих дій, оперативно-розшукових заходів. Фактично, наразі постало питання врегулювання на законодавчому рівні порядку обов’язкової та добровільної державної реєстрації ГІЛ - що і стало метою прийняття нового закону.

Вспомните новость: Верховный суд Китая позволил ИИ выносить приговоры

Що ж передбачає прийнятий законопроект №4265:

 • створення Електронного реєстру ГІЛ. Згідно приписів - така інформація буде зберігатися знеособленою і не буде відкритою. Держателем реєстру буде МВС.
 • введення обов’язкової і добровільної держреєстрації ГІЛ.
 • законопроектом, до тих, чия ГІЛ обов’язково має бути зареєстрована, віднесено:
 1. підозрюваних, обвинувачених чи засуджених у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів, у майже всіх сферах, крім кримправопорушень проти виборчих/трудових прав, у сфері господарської діяльності, довкілля, безпеки виробництва, руху та експлуатації транспорту, охорони держтаємниці, авторитету державної влади, використання систем, у сфері службової діяльності, проти правосуддя, несення військової служби.
 2. неідентифікованих, що встановлені з біоматеріалу, отриманого при слідчих діях;
 3. невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіл;
 4. зниклих безвісти;
 5. не здатних через стан здоров’я, вік або інше повідомити інформацію про себе.
 • добровільна держреєстрація ГІЛ може проводитися щодо кожного бажаючого. Якщо обов’язкова проводиться за рахунок держбюджету, то добровільна проводиться на платній основі, крім реєстрації ГІЛ близьких родичів осіб, зниклих безвісти.
 • як і щодо обов’язкової, так і щодо добровільної - порядок реєстрації ГІЛ врегульовуватиметься порядками КМУ.
 • при воєнному стані, в обов’язковому порядку здійснюватиметься відбір біологічного матеріалу у поліцейських, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту.

Згадайте новину: Підсистема Касандра, єдиний реєстр засуджених та осіб, узятих під варту, електронна система нотаріату та інші цифрові новації Мін’юсту

Треба сказати, що наявність такого реєстру ГІЛ має кардинально спростити пошук та ідентифікацію осіб. В інших країнах вже давно використовуються такі бази. Наприклад, в Китаї поліція виявила злочинця, який пограбував квартиру, тільки завдяки плямам крові роздавленого на стіні комара.

З одного боку, можна виключно позитивно оцінити таке нововведення, адже це стане незамінним інструментом для криміналістики та в інших життєво важливих сферах. З іншого боку, головне, щоб наступним кроком не стало впровадження загальнообов’язкової реєстрації ГІЛ, як наприклад, в КНР.

Джерело: юридичний ресурс Протокол.

 • 2442

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 2442

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст