Головна Блог ... Новини В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ В Україні започатковано базу геномної інформації л...

В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ

эксклюзив
Відключити рекламу
В Україні започатковано базу геномної інформації людини: що відомо - ухвалено закон № 2035-ІХ - dde3ee490ffcad01924c5469babd5879.jpg

Нещодавно - 11 липня, депутати проголосували за прийняття законопроекту “Про державну реєстрацію геномної інформації людини”. Наразі проект цього закону очікує підпису Президента.

Геномна інформація людини (далі - ГІЛ) - це відомості про генетичні ознаки людини. Фактично, генетичні ознаки - це суто персональні дані, за якими можна ідентифікувати кожного з нас. Вони індивідуальні і унікальні - тому так важливі, для рівня сьогоднішнього розслідування і пошуку злочинців, або пошуку безвісно зниклих осіб, впізнання загиблих для знаходження їх рідних.

Вроджені або набуті генетичні ознаки, отримуються в результаті аналізу біологічної проби, взятої у певної особи, зокрема хромосомного аналізу, аналізів дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК) або рибонуклеїнової кислоти (РНК), чи аналізу іншого компоненту, що уможливлює отримання аналогічної інформації.

На сьогодні, єдиний нормативний акт, який передбачає збір ДНК-профілів, це є наказ МВС України від 10 вересня 2009 року № 390 «Про затвердження Інструкції з організації функціонування криміналістичних обліків експертної служби МВС».

ДНК-профілі, отримуються під час експертиз у визначених експертних установах з біозразків отриманих під час огляду місця події чи проведення інших слідчих дій, оперативно-розшукових заходів. Фактично, наразі постало питання врегулювання на законодавчому рівні порядку обов’язкової та добровільної державної реєстрації ГІЛ - що і стало метою прийняття нового закону.

Вспомните новость: Верховный суд Китая позволил ИИ выносить приговоры

Що ж передбачає прийнятий законопроект №4265:

 • створення Електронного реєстру ГІЛ. Згідно приписів - така інформація буде зберігатися знеособленою і не буде відкритою. Держателем реєстру буде МВС.
 • введення обов’язкової і добровільної держреєстрації ГІЛ.
 • законопроектом, до тих, чия ГІЛ обов’язково має бути зареєстрована, віднесено:
 1. підозрюваних, обвинувачених чи засуджених у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів, у майже всіх сферах, крім кримправопорушень проти виборчих/трудових прав, у сфері господарської діяльності, довкілля, безпеки виробництва, руху та експлуатації транспорту, охорони держтаємниці, авторитету державної влади, використання систем, у сфері службової діяльності, проти правосуддя, несення військової служби.
 2. неідентифікованих, що встановлені з біоматеріалу, отриманого при слідчих діях;
 3. невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіл;
 4. зниклих безвісти;
 5. не здатних через стан здоров’я, вік або інше повідомити інформацію про себе.
 • добровільна держреєстрація ГІЛ може проводитися щодо кожного бажаючого. Якщо обов’язкова проводиться за рахунок держбюджету, то добровільна проводиться на платній основі, крім реєстрації ГІЛ близьких родичів осіб, зниклих безвісти.
 • як і щодо обов’язкової, так і щодо добровільної - порядок реєстрації ГІЛ врегульовуватиметься порядками КМУ.
 • при воєнному стані, в обов’язковому порядку здійснюватиметься відбір біологічного матеріалу у поліцейських, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту.

Згадайте новину: Підсистема Касандра, єдиний реєстр засуджених та осіб, узятих під варту, електронна система нотаріату та інші цифрові новації Мін’юсту

Треба сказати, що наявність такого реєстру ГІЛ має кардинально спростити пошук та ідентифікацію осіб. В інших країнах вже давно використовуються такі бази. Наприклад, в Китаї поліція виявила злочинця, який пограбував квартиру, тільки завдяки плямам крові роздавленого на стіні комара.

З одного боку, можна виключно позитивно оцінити таке нововведення, адже це стане незамінним інструментом для криміналістики та в інших життєво важливих сферах. З іншого боку, головне, щоб наступним кроком не стало впровадження загальнообов’язкової реєстрації ГІЛ, як наприклад, в КНР.

Джерело: юридичний ресурс Протокол.

 • 2711

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 2711

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст