Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 31.05.2021 року у справі №420/5602/20 Ухвала КАС ВП від 31.05.2021 року у справі №420/56...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.05.2021 року у справі №420/5602/20



УХВАЛА

27 травня 2021 року

м. Київ

справа № 420/5602/20

адміністративне провадження № К/9901/17107/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Хохуляка В. В.,

суддів: Бившевої Л. І., Олендера І. Я.,

перевіривши касаційну скаргу Державної податкової служби України на ухвалу П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі 420/5602/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСДОСВІД" до Державної податкової служби України про визнання протиправними рішень та зобов'язання зареєструвати податкові накладні,

УСТАНОВИЛ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНСДОСВІД" звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України про визнання протиправними рішень та зобов'язання зареєструвати податкові накладні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 адміністративний позов задоволено.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 у справі №420/5602/20 відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Державна податкова служба України 07.05.2021, тобто в межах строку на касаційне оскарження, звернулась з касаційною скаргою до Верховного Суду.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою судом з'ясовані такі обставини.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСДОСВІД" задоволено.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Державна податкова служба України звернулась до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.01.2021 апеляційну скаргу Державної податкової служби України було залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору та пропуском процесуального строку, оскільки особа, яка її подала не ставить питання про поновлення цього строку та встановлено десятиденний термін з моменту отримання копії ухвали для надання обґрунтованої заяви про поновлення процесуального строку та документа про сплату судового збору.

Державна податкова служба України звернулась з клопотанням про усунення недоліків, у якому просить суд вважати свою апеляційну скаргу поданою у строк визначений частиною 1 статті 295 КАС України. В обґрунтування вказаного клопотання апелянт зазначає, що відповідач звернувся з апеляційною скаргою через службу кур'єрської доставки, що підтверджується кур'єрською накладною від
28.09.2020 №5126851.

Крім того, другим пунктом клопотання про усунення недоліків апелянт просить суд відстрочити сплату судового збору за подання апеляційної скарги. Вказане клопотання апелянт обґрунтовує відсутністю коштів, для сплати судового збору.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 відмовлено Державній податковій службі України у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору. Апеляційну скаргу повторно залишено без руху та встановлено десятиденний термін з моменту отримання копії ухвали для усунення вказаних недоліків.

Крім того суд роз'яснив, що апелянту необхідно надати інші докази, що підтверджують надання послуг поштового зв'язку. Зокрема це можуть бути касовий чек, розрахункова квитанція тощо.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду 23.03.2021 продовжено Державній податковій службі України строк для усунення недоліків апеляційної скарги та встановлено п'ятнадцятиденний термін з моменту отримання копії ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.

Станом на 19.04.2021 недоліки апеляційної скарги, щодо надання обґрунтованої заяви про поновлення процесуального строку та документа про сплату судового збору, усунуті Державною податковою службою України не були.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від
31.08.2020 у справі №420/5602/20.

Верховний Суд дійшов висновку, що правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права при постановленні ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження є очевидним, розумні сумніви щодо їх застосування чи тлумачення відсутні.

Згідно з частиною 3 статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених частиною 3 статті 298 КАС України, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Враховуючи наведене, за результатами оцінки зазначених у надісланій на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, заяві про поновлення строку апеляційного оскарження підстав суддя-доповідач може визнати їх поважними та відкрити апеляційне провадження або визнати такі підстави неповажними, у зв'язку з чим відмовити у відкритті касаційного провадження на підставі частини 3 статті 298 КАС України.

Як зазначено вище, суд апеляційної інстанції ухвалами від 05.01.2021, від
03.03.2021 та від 23.03.2021 надавав податковому органу достатній строк для усунення недоліків апеляційної скарги щодо надання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження з наведенням причин поважності пропуску такого строку.

Доводи касаційної скарги щодо встановлення судом апеляційної інстанції неправомірних обмежень у реалізації відповідачем права на апеляційне оскарження судового рішення не спростовують вищенаведених висновків про очевидне правильне застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права.

Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому частини 1 статті 5 КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з частиною 1 статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.

Зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до пункту 6 частини 5 статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України" від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі "Мельник проти України" від 28.03.2006, заява №23436/03).

Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Підстави пропуску строку апеляційного оскарження можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання апеляційної скарги.

Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.

Відтак, особа, яка має намір подати апеляційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту апеляційної скарги, в тому числі щодо оплати судового збору.

Відповідно до частини 2 статті 333 КАС України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

Керуючись пунктом 5 частини 1 та частиною 2 статті 333 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної податкової служби України на ухвалу П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 у справі 420/5602/20 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНСДОСВІД" до Державної податкової служби України про визнання протиправними рішень та зобов'язання зареєструвати податкові накладні.

Направити копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

СуддіВ. В. Хохуляк Л. І. Бившева І. Я. Олендер
logo