Історія справи
Ухвала КАС ВП від 19.08.2019 року у справі №9901/460/19

УХВАЛА19 серпня 2019 рокуКиївсправа №9901/460/19адміністративне провадження №П/9901/460/19судді-доповідача - Загороднюка А. Г.,суддів: Білак М. В., Соколова В. М.розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання підрахувати голоса виборців і визнати Президента 2019-2023 року, -УСТАНОВИЛ:
19 серпня 2019 року о 10:43 год. до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду як суду першої інстанції звернулась ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК), в якому просить:- продовжити розгляд справи;- відізвати справу з Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська;- призначити адвоката по справі.За приписами частини
1 статті
171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим
КАС України (пункт 3); належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (пункт 4); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених
КАС України (пункт 6).
Перевіривши подану позовну заяву, суд приходить до висновку, що остання підлягає залишенню без розгляду з огляду на таке.Відповідно до статті
99 Закону України "Про вибори Президента України" рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів на пост Президента України, їхніх довірених осіб, партій - суб'єктів виборчого процесу, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному
Кодексом адміністративного судочинства України.За змістом частини четвертої статті 22 Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму.Згідно з частиною
6 статті
277 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС) рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, у тому числі рішення Центральної виборчої комісії із встановлення результатів виборів, можуть бути оскаржені у порядку, передбаченому
КАС.Відповідно до частини
3 статті
273 КАС позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За правилами частин
1 -
3 статті
270 КАС на обчислення строків, встановлених частин
1 -
3 статті
270 КАС , не поширюються правила частин
1 -
3 статті
270 КАС . Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.Відповідно до частини
5 статті
270 КАС днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.Складові виборчого спору, за якими останній вважається таким, що виникає під час виборчого процесу, та правовідносини, у межах яких виник цей спір, повинні бути пов'язані з виборчим процесом.Згідно з частиною
1 статті
11 Закону України "Про вибори Президента України" виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними частиною
1 статті
11 Закону України "Про вибори Президента України", виборчих процедур, передбачених частиною
1 статті
11 Закону України "Про вибори Президента України".Частинами
3 та
4 11 Закону України "Про вибори Президента України" початок виборчого процесу визначається строками, встановленими
Конституцією України та Частинами
3 та
4 11 Закону України "Про вибори Президента України".
Виборчий процес включає такі етапи: 1) висування та реєстрація кандидатів на пост Президента України; 2) утворення окружних та дільничних виборчих комісій; 3) проведення передвиборної агітації; 4) утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі; 5) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 6) голосування у день виборів Президента України; 7) підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів виборів Президента України та їх офіційне оголошення; 8) припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій.Тобто, пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні
КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.Згідно з ~law29~ спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні
КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує дії Центральної виборчої комісії пов'язані з виборами Президента України 2019 року.
Відповідно до статті
273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.30 квітня 2019 року ЦВК склала і оголосила протокол про результати повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року.З адміністративним позовом позивачка звернулась 19 серпня 2019 року.Тобто, ОСОБА_1 звернулась до суду, після спливу встановленого процесуальним законом п'ятиденног строку для оскарження рішень виборчої комісії, який не підлягає поновленню незалежно від причин його пропуску.Відповідно до частини
5 статті
270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
У контексті наведеного суд вважає за необхідне зауважити, що законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії ", справа "Девеер проти Бельгії").У пункті 46 рішення Європейського суду з прав людини
"Устименко проти України" зазначено, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом
1 статті
6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами. Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності.Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених
КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.Таким чином, з огляду на швидкоплинність виборчого процесу, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду на підставі частини
5 статті
270 КАС України через пропущений п'ятиденний строк звернення до суду з позовною заявою.
Керуючись ст.ст.
241,
243,
248,
256,
270,
273 КАС України, суд -УХВАЛИВ:Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання підрахувати голоса виборців і визнати Президента 2019-2023 року залишити без розгляду.Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду у дводенний строк з дня її постановлення.Суддя-доповідач А. Г. Загороднюк
Судді М. В. БілакВ. М. Соколов