Історія справи
Ухвала КАС ВП від 16.01.2020 року у справі №0940/1846/18
Ухвала КАС ВП від 19.12.2019 року у справі №0940/1846/18

УХВАЛА16 січня 2020 рокуКиївсправа
№0940/1846/18адміністративне провадження №К/9901/34879/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Стеценка С. Г.,суддів: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В.,перевіривши касаційну Державної архітектурно-будівельної інспекції України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2019 у справі
№0940/1846/18 за позовом Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови, -
УСТАНОВИЛ:16.12.2019 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга Державної архітектурно-будівельної інспекції України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2019.Ухвалою від 19.12.2019 Верховний Суд залишив без руху касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України у зв'язку з тим, що касаційна скарга була подана після закінчення процесуального строку, і скаржник не порушив питання про поновлення цього строку, та у зв'язку з тим, що скаржником не подано документа на підтвердження сплати судового збору за звернення з касаційною скаргою.На виконання вимог ухвали Суду, скаржником надано оригінал квитанції на підтвердження сплати судового збору.Однак, в межах встановленого судом строку на усунення недоліків касаційної скарги, скаржником не виконано вимог ухвали Верховного Суду від 19.12.2019 про залишення касаційної скарги без руху в частині порушення питання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Згідно з частиною 1 статті
45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.Зловживання процесуальними правами не допускається.Відповідно до пункту 6 частини 5 статті
44 КАС України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у касаційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку касаційного оскарження з поважних причин.Статтею
129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до частини 1 статті
5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому частини 1 статті
5 КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.Згідно з частиною 1 статті
13 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Враховуючи викладене, особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку, яке повинно бути реалізовано у встановленому частиною 1 статті
13 КАС України порядку.Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України" від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі "Мельник проти України" від 28.03.2006, заява №23436/03).В свою чергу, заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (пункт 109 рішення у справі "Union Alimentaria Sаndеrs S.А. v. Spain" від 07.07.1989).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених
КАС України певних процесуальних дій.Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.Проте, будь - яких клопотань про поновлення строку із зазначенням поважних причин неможливості звернення до суду касаційної інстанції, у строк встановлений статтею
329 Кодексу адміністративного судочинства України, скаржником не заявлено.Згідно з пунктом 4 частини 1 статті
333 КАС суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо, зокрема, скаржник у строк, визначений судом, не подав заяву про поновлення строку на касаційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження, визнані судом неповажними.
З огляду на викладене, керуючись пунктом 4 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд, -УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної архітектурно-будівельної інспекції України на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2019 у справі
№0940/1846/18 за позовом Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови.Надіслати скаржнику копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.........................................
С. Г. СтеценкоТ. Г. СтрелецьЛ. В. Тацій,Судді Верховного Суду