Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 09.12.2020 року у справі №379/1267/20 Ухвала КАС ВП від 09.12.2020 року у справі №379/12...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 09.12.2020 року у справі №379/1267/20



УХВАЛА

09 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 379/1267/20

адміністративне провадження № К/9901/33588/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Радишевської О. Р.,

суддів - Кашпур О. В., Уханенка С. А.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 на ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Таращанської міської ради в особі Велієва В. В. ; Таращанської районної ради в особі Урожай Л. Б. ; Таращанського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури в особі Квашенка І. М., Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП у Київській області в особі Барковського П. Г., ОСОБА_4, Таращанської міської територіальної виборчої комісії Білоцерківського району Київської області в особі Ремньової Н. В. про визнання рішень, дій, бездіяльності незаконними,

УСТАНОВИЛ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Таращанського районного суду Київської області з позовом до Таращанської міської ради в особі Велієва В. В., Таращанської районної ради в особі Урожай Л. Б., Таращанського відділу Кагарлицької місцевої прокуратури в особі Квашенка І. М., Таращанського ВП Миронівського ВП ГУНП у Київській області в особі Барковського П. Г., ОСОБА_4, Таращанської міської територіальної виборчої комісії Білоцерківського району Київської області в особі Ремньової Н. В. про визнання рішень, дій, бездіяльності незаконними.

Ухвалою Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строків звернення до суду, передбачених частиною 8 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Не погоджуючись з указаною ухвалою, позивачі оскаржили її до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року апеляційну скаргу на ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строків, передбачених частиною 2 статті 275 Кодексу адміністративного судочинства України.

07 грудня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1, ОСОБА_2 на ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року.

За правилами частини 1 статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Перевіривши касаційну скаргу, Суд дійшов висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на таке.

Пунктом 8 частини 1 статті 129 Конституції України передбачено, що основними засадами судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Отже, в касаційному порядку судові рішення в адміністративних справах переглядаються за умови, що право на такий перегляд визначено КАС України.

У цій справі позивачами оскаржуються рішення, дії, бездіяльність територіальної виборчої комісії щодо проведення виборів. Особливості судового провадження в таких справах визначені у статті 273 КАС України, а їх оскарження - в статтях 272, 278 КАС України.

Відповідно до частини 4 статті 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

У частині 2 , 3 статті 278 КАС України встановлено, що апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених частині 2 , 3 статті 278 КАС України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Судами апеляційної інстанції є відповідні апеляційні адміністративні суди.

Згідно з частиною 3 статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених частиною 3 статті 272 КАС України, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Таким чином, судові рішення суду першої інстанції у справах, предметом яких є рішення, дії, бездіяльність територіальної виборчої комісії щодо проведення виборів, можуть бути переглянуті в апеляційному порядку. Судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду рішень судів першої інстанції у таких справах набирають законної сили відразу після їхнього проголошення та є остаточними.

Водночас КАС України не наділяє учасників справи та інших осіб правом на касаційне оскарження судових рішень у справах, предметом яких рішення, дії, бездіяльність територіальної виборчої комісії під час виборчого процесу.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Отже, у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 272, 273, 278, 333 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

У відкритті касаційного провадження за касаційною ОСОБА_1, ОСОБА_2 на ухвалу Таращанського районного суду Київської області від 17 листопада 2020 року та ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року у справі №379/1267/20 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: О. Р. Радишевська

Судді: О. В. Кашпур

С. А. Уханенко
logo