Історія справи
Ухвала КАС ВП від 08.03.2021 року у справі №380/8085/20

УХВАЛА05 березня 2021 рокум. Київсправа № 380/8085/20адміністративне провадження № К/9901/6222/21Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Мартинюк Н. М.,суддів - Жука А. В., Мельник-Томенко Ж. М.,перевіривши касаційну скаргу військової частини А1108 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2021 року у справі №380/8085/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини А1108 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини А1108, в якому просив:- визнати протиправними дії військової частини А1108 у відношенні до позивача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення у період з грудня 2016 року до 29 вересня 2019 року;- зобов'язати військову частину А1108 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2016 року до 29 вересня 2019 року з врахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2020 року, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2021 року, позов задоволено:
- визнано протиправними дії та бездіяльність військової частини А1108 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення у період з грудня 2016 року до 29 вересня 2019 року;- зобов'язано військову частину А1108 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2016 року до 29 вересня 2019 року з врахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.Не погоджуючись із цими судовими рішеннями, військова частина А1108 звернулась із касаційною скаргою до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті
327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), надіславши її 22 лютого 2021 року за допомогою засобів поштового зв'язку.У своїй касаційній скарзі скаржник просить рішення Львівського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2020 року у справі №380/8085/20 змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини судового рішення у наступній редакції: "зобов'язати військову частину А1108 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2016 року до 29 вересня 2019 року".За правилами частини
1 статті
334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
На підставі аналізу доводів касаційної скарги та доданих до неї матеріалів, Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження з таких підстав.Так, пункт
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".Отже, оскарження рішень судів у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.Згідно з частиною
1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною
1 статті
328 КАС України.
Водночас, пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до частиною
1 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до частиною
1 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже, законодавець обмежив можливість касаційного оскарження судових рішень у названій категорії адміністративних справ, поставивши можливість такого оскарження в залежність від імовірності значення ухваленого за наслідком касаційного провадження судового рішення для формування практики застосування відповідних правових норм або ж становить значний суспільний інтерес чи має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу.Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, справа №380/8085/20 була розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження, а відтак вона може бути оскаржена до Верховного Суду лише за наявності обставин, наведених у підпунктах "а "- "г" пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України.З урахуванням зазначеного, скаржник вказує, що справа №380/8085/20 стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики та має виняткове значення для військової частини А1108, оскільки оскаржуваними судовими рішеннями були порушені конституційні засади розподілу влади та було здійснено втручання у дискреційні повноваження скаржника.Проте, таке обґрунтування не є достатнім у розумінні підпункту "в" пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України оскільки, сама лише вказівка на те, що справа має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу або становить значний суспільний інтерес, без належного обґрунтування та за відсутності належних та допустимих доказів, не може бути визнана судом підставою для відкриття касаційного провадження у малозначних справах та у справах розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження.Водночас, скаржником не зазначено в чому саме полягає фундаментальне значення даної справи для формування єдиної правозастосовчої практики із зазначенням новітніх, проблемних, засадничих, раніше ґрунтовно не досліджуваних питань права, розгляд яких надав би нового, уніфікованого розуміння застосування права як для сторін спору, так і для невизначеного кола осіб.
Питання права, які мають фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, можуть охоплювати правові явища, що є найбільш суттєвими для такої практики та формування її однаковості. До таких явищ можна віднести систематичне порушення державою норм матеріального та процесуального права, які зачіпають інтереси великого кола осіб, що супроводжуються чималою кількістю оскарження таких рішень у подібних справах, тощо.Суд наголошує, що з огляду на те, що поняття виняткового та фундаментального значення справи є оціночними, вони потребують належного обґрунтування з боку скаржника. Сама по собі вказівка про це у касаційній скарзі, без відповідного підкріплення прикладами/доказами, не дає підстав для відкриття касаційного провадження.Відтак, військова частина А1108 у касаційній скарзі належним чином не обґрунтувала підстав, передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України, за яких оскаржувані судові рішення судів попередніх інстанцій підлягають перегляду в касаційному порядку.Інші, наведені у касаційній скарзі доводи та мотиви не дають підстав для висновку, що судові рішення, постановлені у зазначеній справі, можливо віднести до випадків, передбачених пунктом пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України.Суд також враховує позицію, висловлену Європейським Судом з прав людини в ухвалі від 9 жовтня 2018 року щодо неприйнятності у справі
"Азюковська проти України" (Azyukovska v. Ukraine, заява № 26293/18). Суд визнав, що заява є неприйнятною ratione materiae у сенсі пункту 3 (а) статті 35 Конвенції і має бути відхилена відповідно до пункту 4 цієї статті. ЄСПЛ зазначив, що застосування критерію малозначності в цій справі було передбачуваним, справу розглянули суди двох інстанцій, які мали повну юрисдикцію, заявниця не продемонструвала наявності інших виключних обставин, які за положеннями Кодексу могли вимагати касаційного розгляду справи. В ухвалі також ідеться, що в контексті аналізу застосування критерію ratione valoris щодо доступу до вищих судових інстанцій ЄСПЛ також брав до уваги наявність або відсутність питання щодо справедливості провадження, яке здійснювалося судами нижчих інстанцій. Однак у цій справі тією мірою, в якій заявниця ставила питання щодо справедливості провадження в судах першої і другої інстанцій, ЄСПЛ не визнав, що мали місце порушення процесуальних гарантій пункту 1 статті 6 Конвенції.
На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.Відповідно до пункту
1 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.За такого правового врегулювання і обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.Керуючись статтями
248,
328,
333 КАС України, Верховний СудУХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою військової частини А1108 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2021 року у справі №380/8085/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини А1108 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала. Копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і не може бути оскаржена....................................................Н. М. МартинюкА. В. Жук
Ж. М. Мельник-Томенко,Судді Верховного Суду