Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 15.04.2018 року у справі №813/2055/17 Ухвала КАС ВП від 15.04.2018 року у справі №813/20...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 15.04.2018 року у справі №813/2055/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 листопада 2018 року

Київ

справа №813/2055/17

адміністративне провадження №К/9901/47017/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуГоловного управління ДФС у Львівській областіна постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 (суддя - І.З. Гулкевич)та постановуЛьвівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018 (колегія у складі суддів: Р.П. Сеник, Я.С. Попко, І.М. Обрізко)у справі 813/2055/17за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_2доГоловного управління ДФС у Львівській областіпроскасування постанови у справі про порушення митних правил,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ДФС), в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДФС від 22.03.2017 №0000914004.

Позов обґрунтований тим, що сума штрафних санкцій розрахована Стрийською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ОДПІ) в акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку є неправильною, оскільки за період проведення перевірки (з 01.04.2016 по 30.09.2016) ставка податку для товарів, реалізованих ним відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України (далі - ПК України) становила 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, тому відповідно штраф визначається, виходячи з суми акцизного податку, встановленого для такого виду операцій, а не виходячи із ставки акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України) євро за 1000 літрів, приведених до t 15С, розрахунок з якої здійснено контролюючим органом. При цьому ним не заперечується порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та надається розрахунок штрафних санкцій виходячи із ставки - 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19.10.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДФС №0000914004 від 22.03.2017 в частині штрафних (фінансових) санкцій у сумі 9 003,12 грн.

Рішення мотивовано тим, що штраф позивачу за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних виходячи із ставки податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару вірно розрахований у доданому до матеріалів справи розрахунку та становить 6061,76 грн., оскільки така ставка акцизного податку встановлюється для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі, а відповідно і до діяльності позивача у період діяльності до 01.01.2017.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати. Вказується, що судом першої та апеляційної інстанції не враховано, що ставка акцизного податку в розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару, встановлена згідно підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2017) застосовується для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Кодексу - при здійсненні реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгів підакцизних товарів.

Письмового відзиву на дану касаційну скаргу до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає розгляду її по суті.

Переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами камеральної перевірки за період з 01.04.2016 по 30.09.2016 ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних ОДПІ складено Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку № 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016, яким нараховано позивачу 15 427,62 грн. штрафних санкцій. Розмір штрафних санкцій Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області ФОП ОСОБА_2 здійснювався шляхом множення (обсягу пального згідно документу, л) на (ставку акцизного податку у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції) (підпункт 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України), євро за 1000 літрів, приведених до t 15° C) на (курс гривні до іноземної валюти, встановлений НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснювалася реалізація товару (продукції) (пункт 217.3 статті 217 ПК України), грн.), а також на % штрафу в залежності від кількості прострочених днів реєстрації накладної.

Незважаючи на подані заперечення позивачем, 16.01.2017 ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000023000 про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних санкцій у розмірі 15 064,88 грн. на підставі акта перевірки 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016.

За результати розгляду адміністративної скарги ФОП ОСОБА_2 на податкове повідомлення-рішення № 0000023000 від 16.01.2017 винесене ОДПІ - ДФС винесено рішення від 07.03.17 № 2206/10/13-01-10-01-05, яким скасовано податкове повідомлення-рішення ОДПІ від 16.01.2017 №000002400. Скасування мотивовано тим, що згідно змін до ПК України, внесені Законом України від 21.12.2016 № 1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 01.01.2017, функцію контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів. Із скаргою в частині неправильності застосованої ставки Головне управління ДФС у Львівській області не погодилось, а тому 22.03.2017 винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0000914004 на підставі вищезазначеного акта перевірки 2267/40-00/НОМЕР_1 від 06.12.2016 на суму 15 064,88 грн.

Рішенням ДФС України від 18.05.2017 № 6507/П/99-99-11-05-01-25, скаргу ФОП ОСОБА_2 на податкове повідомлення-рішення №0000914004 від 22.03.2017 ДФС залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку подання скарги.

Незгода із вказаним податковим повідомленням-рішенням відповідача зумовила позивачf звернутись до суду.

За визначенням абзацу першого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут і надалі в редакції до 01.01.2017) реалізація підакцизних товарів (продукції) - це будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У відповідності до підпункту 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Об'єктами оподаткування акцизним податком є операції, зокрема, з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (підпункт 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України).

Відповідно до підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 ПК України у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.

Пунктом 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів віднесено, зокрема, нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне.

Відповідно до підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215 ПК України для товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставка податку становить 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.

При цьому, у відповідності до статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Статтею 120-2 ПК України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/ розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, -

тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Сума акцизного податку для цілей наведеного положення визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального.

Підсумовуючи наведене, Верховний Суд погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що база для нарахування штрафної санкції позивачу, згідно приписів статті 120-2 ПК України за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних має обраховуватись, виходячи із суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних. Тоді як розмір такого акцизного податку, станом на час виникнення спірних правовідносин визначався, виходячи із сталої величини - 0,049 євро за кожен літр реалізованого підакцизного товару.

Враховуючи вищенаведене, Суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанції, не спростованими доводами касаційної скарги про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018 - без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

........................

........................

........................

В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду

logo