Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №814/2949/14 Постанова КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №814...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.01.2018 року у справі №814/2949/14
Постанова КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №814/2949/14

Державний герб України

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.01.2018 Київ К/9901/1162/18 814/2949/14 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Білоуса О. В., Стрелець Т. Г.,

за участю: секретаря судового засідання Гулової О. І.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу № 2а-2788/10/2470

за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду, прийняту 29 квітня 2015 року у складі колегії суддів: головуючого - Лук'янчук О. В., суддів: Градовського Ю. М., Кравченка К. В.,

в с т а н о в и в :

У вересні 2014 року ОСОБА_2 звернувсь до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) про визнання незаконними дії, скасування наказу в частині звільнення з посади, визнання незаконним та скасування наказу від 05 серпня 2014 року № 385 о/с, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначає, що згідно з наказом ДСНС України від 20 вересня 2013 року № 591 о/с позивача призначено на посаду заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області (далі - ГУ ДСНС України у Миколаївській області).

Однак, на підставі наказу ДСНС України від 10 червня 2014 року № 311 о/с "Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві" та наказу МВС України від 24 червня 2014 року № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" ОСОБА_2 звільнено із займаної посади та зараховано у розпорядження начальника ГУ ДСНС України у Миколаївській області.

Крім того, в порушення вимог законодавства 05 серпня 2014 року ДСНС України видано наказ № 385 о/с "Про призначення осіб начальницького складу", згідно з яким призначено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3, начальника центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Миколаївській області - заступником начальника Головного управління з державного нагляду та контролю головного управління ДСНС України у Миколаївській області.

Вважаючи, що накази ДСНС України від 10 червня 2014 року № 311 о/с в частині звільнення та від 10 червня 2014 року № 311 о/с в частині призначення ОСОБА_3 порушують право позивача на належні умови проходження служби в органах та підрозділах цивільного захисту, ОСОБА_2 звернувсь до суду з вимогою про їх скасування та поновлення на посаді.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо винесення наказу від 24 червня 2014 року № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу".

Скасовано наказ в частині звільнення ОСОБА_2 з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області та зарахування в розпорядження начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.

Поновлено ОСОБА_2 на посаді заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05 серпня 2014 року № 385 о/с в частині призначення на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області ОСОБА_3

Зобов'язано Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно призначити ОСОБА_4 на посаду заступника начальника Головного управління з державного нагляду та контролю Головного управління ДСНС України у Миколаївській області.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача сплачений ним судовий збір в сумі 73,08 гривень.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року скасовано та прийнято нову, якою в позові відмовлено.

Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.

За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

04 січня 2018 року касаційна скарга надійшла до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах, яка ухвалою судді-доповідача від 09 січня 2018 року прийнята до провадження.

У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги вказує на неврахування судом апеляційної інстанції відсутності попередження позивача про його звільнення з посади у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів у ГУ ДСНС України в Миколаївській області.

Касаційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом ДСНС України від 20 вересня 2013 року № 591 о/с ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України у Миколаївській області, в спеціальному званні полковник служби цивільного захисту, яке відповідно до пункту 15 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593) належить до звання старшого начальницького складу служби цивільного захисту.

У відповідності до пунктів 79, 80 Положення № 593 на підставі наказу ДСНС України від 10 червня 2014 року № 311 о/с "Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві" за згодою директора Департаменту державного нагляду та контролю ОСОБА_5 та за погодженням Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_6 звільнено позивача із займаної посади та зараховано у розпорядження начальника ГУ ДСНС України в Миколаївській області, про що видано оскаржуваний наказ від 24 червня 2014 року № 316 "Про призначення осіб начальницького складу".

05 серпня 2014 року наказом ДСНС України № 385 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" призначено підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3, начальника центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Миколаївській області - заступником начальника Головного управління з державного нагляду та контролю головного управління ДСНС України у Миколаївській області.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність оскаржуваних наказів, оскільки внаслідок проведення організаційно-штатних заходів в апараті ГУ ДСНС України в Миколаївській області, а саме зміни у штатному розписі щодо найменування посади одного із заступників начальника, а відтак, позивача повинні були призначити на відповідну посаду.

Одеський апеляційний адміністративний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у позові дійшов висновку про відсутність у діях відповідача ознак протиправності при винесенні оскаржуваних наказів.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду приходить до висновку, що судові рішення прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягають скасуванню з урахуванням такого.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 8 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, ДСНС України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Міністерства оборони України видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Згідно з підпунктом 14 пункту 9 вищевказаного Положення, Голова ДСНС України утворює в межах граничної чисельності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, державних службовців та працівників ДСНС України і коштів, передбачених на її утримання, ліквідовує, реорганізовує за погодженням із Кабінетом Міністрів України та Міністром територіальні органи ДСНС України як структурні підрозділи апарату та затверджує положення про них.

Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається Кодексу цивільного захисту України та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Так, пунктом 58 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення №593) визначений перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового і начальницького складу, та перелік посад для призначення (звільнення) осіб рядового і начальницького складу визначаються ДСНС.

Відповідно до пункту 80 Положення № 593, особи рядового і начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.

З матеріалів справи вбачається, що 10 червня 2014 року ДСНС України видано наказ № 311 "Про здійснення організаційно-штатних заходів в апаратах головних управлінь (управлінь) ДСНС України в областях та м. Києві", на підставі якого 24 червня 2014 року наказом ДСНС № 316 о/с "Про призначення осіб начальницького складу" ОСОБА_2 звільнено з посади заступника начальника Головного управління з організації запобігання надзвичайним ситуаціям та заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України у Миколаївській області та зараховано в розпорядження начальника Головного управління ДСНС у Миколаївській області.

Водночас суди попередніх інстанцій під час розгляду справи не перевірили чи в дійсності проводились організаційно-штатні заходи в апаратах головних управлінь, в чому полягали ці заходи, чи змінились повноваження та обов'язки перебування осіб на відповідних посадах, з якою метою ці заходи проводились. З'ясування таких обставин є важливим для вирішення цього спору, а саме для перевірки чи суб'єкт владних повноважень діяв безсторонньо (неупереджено) щодо позивача та чи діяв цей суб'єкт обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття рішення про звільнення позивача.

Разом з цим, судами попередніх інстанцій не враховано, що позивачем оскаржуються акти відповідачів щодо прийняття на посаду ОСОБА_3, який до участі в справі не залучений. Крім того, судом першої інстанції ці акти скасовані, чим вирішено питання про права ОСОБА_3, а саме право перебування на публічній службі. На ці обставини не звернув уваги суд апеляційної інстанції.

Частиною третьою статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено обов'язкові підставі скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд, зокрема, якщо суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки осіб, які не були залучені до участі у справі.

За таких обставин суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд.

При цьому суд зазначає, що діє в межах повноважень визначених статтею 341 КАС України, частиною третьою якої встановлено, що суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Враховуючи викладене, судами першої та апеляційної інстанцій не з'ясовано обставини справи, що мають значення для правильного її вирішення, що є порушенням статей 9, 242, 308 КАС України.

При встановленні наведених фактів судами першої та апеляційної інстанцій порушені норми процесуального права, які призвели до прийняття необґрунтованого судового рішення і не можуть бути перевірені та усунуті судом касаційної інстанції.

За таких обставин справу необхідно направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 3, 341, 344, 349, п. 4 ч. 3 ст. 353, 355, 356, 359 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року та постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Білоус

Т. Г. Стрелець

logo