Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 24.04.2019 року у справі №360/4138/18 Ухвала КАС ВП від 24.04.2019 року у справі №360/41...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.04.2019 року у справі №360/4138/18



ПОСТАНОВА

Іменем України

15 квітня 2021 року

м. Київ

справа №360/4138/18

провадження №К/9901/10600/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А. А. суддів: Желєзного І. В., Стрелець Т. Г.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року (суддя Смішлива Т. В. ) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року (головуючий суддя Сіваченко І. В., судді Гаврищук Т. Г., Шишов О. О.)

у справі № 360/4138/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. У грудні 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просила:

- визнати наявність у позивача права на отримання пенсії за вислугою років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 pоку № 2262-ХІІ (далі - ~law6~), що складає на момент призначення пенсії 32 роки 00 місяців 25 днів;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в переведенні з пенсії за вислугою років по п. "б" ~law7~ на пенсію за вислугою років на підставі п. "а" ст. 12 цього ж Закону та скасувати рішення відповідача від 07 листопада 2018 року № 12 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, на підставі п. "а" ~law8~, зарахувавши до вислуги в календарному обчисленні 21 рік 00 місяців 16 днів - 06 років 04 місяці 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції, 01 рік 10 місяців 26 днів - службу в підрозділах карного розшуку, 02 роки 09 місяців 01 день - час навчання у ВУЗІ, а всього пільгового стажу для призначення пенсії 32 роки 00 місяців 25 днів, та здійснити її перерахування з моменту призначення пенсії з 01 грудня 2017 року.

2. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року, у позові відмовлено.

3. ОСОБА_1 з вказаними судовими рішеннями не погодилася, тому звернулася з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

4. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 13 листопада 1996 року по 06 листопада 2015 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року - в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області, що встановлено рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі №812/711/18.

5. Відповідно до витягів з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28 листопада 2017 року № 835 о/с та наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 31 серпня 2018 року № 405 о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у запас збройних сил України за ст. 77 ч. 1 п. 7 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) з 30 листопада 2017 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 21 рік 00 місяців 16 днів, із зарахуванням до вислуги років на пільгових умовах (без урахування календарної вислуги) 08 років 03 місяці 08 днів.

6. Листом від 26 грудня 2017 року за № 330/111/58-2017 сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено документи для призначення і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1, серед яких подання про призначення пенсії від 26 грудня 2017 року, заява ОСОБА_1 від 26 грудня 2017 року про призначення пенсії за вислугу років, грошовий атестат від 06 грудня 2017 року № 146, довідка управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області від 06 грудня 2017 року № 1059/111/22-2017 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до ~law10~, витяг з наказу Головного управління Національної поліції в Луганській області від 28 листопада 2017 року № 835 о/с, розрахунок вислуги років, згідно з яким станом на 30 листопада 2017 року вислуга років ОСОБА_1 становить час служби у календарному обчисленні - 21 рік 00 місяців 16 днів, загальний трудовий стаж 04 роки 09 місяців 01 день, вислуга років для призначення пенсії становить 25 років 09 місяців 17 днів, а також інші документи, необхідні для призначення пенсії.

7. Протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 січня 2018 року за пенсійною справою 1213010073 ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року по 28 лютого 2026 року призначено пенсію за вислугу років у щомісячному розмірі 6420,22 грн.

8. У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою довільної форми про переведення її з пенсії за вислугою років, призначену відповідно до п. "б" ~law11~, на пенсію за вислугою років у відповідності до вимог п. "а" ~law12~. Заява обґрунтована тим, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 812/711/18 зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області внести зміни до наказу від 28 листопада 2017 року № 835 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" із зазначенням в ньому пільгового стажу служби, який складається з: 06 років 04 місяці 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичний операції та 01 року 10 місяців 26 днів проходження служби в підрозділах карного розшуку. Отже загальна вислуга років на день звільнення (на 30 листопада 2017 року) становить 29 років 03 місяці 23 дні (календарна вислуга років - 21 рік 00 місяців 16 днів + пільгова вислуга - 08 років 03 місяці 08 днів) + 04 роки 09 місяців 01 день (час навчання у вищому навчальному закладі, врахований при нарахуванні пенсії) і становить 34 роки 00 місяців 24 дні.

9. До вказаної заяви позивачем також долучено заяву встановленого зразка про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з п. "б " на п. "а" ~law14~.

10. Листом від 09 жовтня 2018 року за № 660/К-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для переведення на пенсію за вислугу років за п. "а" ~law15~ через недостатність вислуги років у календарному обчисленні.

11. Також відповідачем 07 листопада 2018 року прийнято рішення № 12 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за п. "а" ~law16~.

12. Незгода позивача з відмовою у призначенні пенсії за п. "а" ~law17~ стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

13. Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанції керувалися тим, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 07 листопада 2018 року за № 12 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за вислугу років за п. "б" ~law18~, оскільки на день звільнення календарна вислуга років не відповідає умовам призначення такої пенсії, які визначені п. "а" ~law19~, є законним та таким, що у повній мірі відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

14. Касаційну скаргу мотивовано тим, що суди попередніх інстанцій не звернули увагу на те, що позивачка, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилалася на п. "а" ~law20~, яка є бланкетною до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, якою затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (далі - Постанова № 393). Посилаючись на Конституцію України, практику Європейського суду з прав людини, позивачка вважає, що судами не було застосовано принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Також суди не врахували практику Верховного Суду, викладену у постанові від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а.

15. ОСОБА_1 вказує на те, що в період з 23 вересня 2014 року по 07 листопада 2015 року, з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року безпосередньо брала участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області, що є підставою для зарахування цього періоду, у відповідності до підпункту "а" п. 3 Постанови № 393, до вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

16. Позивач стверджує, що чинним законодавством не визначено такого терміну як календарний рік і не погоджується з розумінням цього терміну судами попередніх інстанцій.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

17. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, у межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.

18. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за ~law21~ визначає ~law22~.

19. Пунктом "б" ~law23~ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах ~law24~ мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

20. Відповідно до п. "а" ~law25~ пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б "- "д ", "ж" ~law26~ (крім осіб, зазначених у ~law27~), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ~law28~.

21. Своєю чергою, ~law29~ визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

22. Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, яка в свою чергу визначає які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

23. Відповідно до пп. "а" п. 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абз. 1 п. 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці-час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

24. Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

25. Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

26. Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.

27. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи у вислуга позивача у календарному обчисленні становить 21 рік 00 місяців 16 днів.

28. Як зазначає позивач, у пільговому обчисленні вислуга ОСОБА_1 становить 32 роки 00 місяців 25 днів, до якої включаються, крім календарної вислуги років, також 06 років 04 місяці 12 днів вислуги за безпосередню участь в Антитерористичній операції, 01 рік 10 місяців 26 днів - служби в підрозділах карного розшуку, 02 роки 09 місяців 01 день - час навчання у ВУЗІ.

29. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за вислугою років, мотивуючи відмову відсутністю у ОСОБА_1 права на пенсію відповідно до п. "а" ~law30~. При цьому, пенсійний орган не досліджував документи на підтвердження наявності у позивача 01 рік 10 місяців 26 днів - служби в підрозділах карного розшуку, 02 роки 09 місяців 01 день - час навчання у ВУЗІ. Тобто, пенсійний орган має обрахувати вислугу позивача у пільговому обчисленні.

30. Колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій невірно застосували норми матеріального права та відмовили у повному обсязі у задоволенні позову, оскільки відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу з підстав відсутності права на таку пенсію відповідно до п. "а" ~law31~ є помилковою.

31. З урахуванням обставин цієї справи, належним способом захисту буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням висновків, викладених у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а.

32. У відповідності до п.3 ч.1 ст.349 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.

33. Частинами 1 та 3 ст.351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

34. Зважаючи на те, що судами попередніх інстанцій неправильно застосовані норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову, а касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. 345, 349, 351, 355, 356 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 січня 2019 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у справі №360/4138/18 - скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років по пункту "б" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за вислугою років на підставі пункту "а" ст. 12 цього ж Закону.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугою років, на підставі п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням висновків Верховного Суду.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А. А. Єзеров

Суддя І. В. Желєзний

Суддя Т. Г. Стрелець
logo