Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 14.05.2018 року у справі №446/462/17 Ухвала КАС ВП від 14.05.2018 року у справі №446/46...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 14.05.2018 року у справі №446/462/17
Ухвала ККС ВП від 11.01.2018 року у справі №446/462/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 травня 2018 року

Київ

справа №446/462/17

адміністративне провадження №К/9901/5559/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого Гриціва М.І.,

суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -

розглянув у письмовому провадженні за наявними матеріалами касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 14 серпня 2017 року (суддя Котормус Т.І.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (судді Заверуха О.Б., Ніколін В.В., Старунський Д.М.) у справі № 446/462/17 за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

встановив:

15 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління ПФУ, в якому з урахуванням заяви про зміну позову просила: визнати протиправним та скасувати рішення від 02 лютого 2017 року № 497/04 44 щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 371 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» (далі - постанова № 292); зобов'язати перерахувати пенсію державного службовця на підставі Закону України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01 травня 2016 року; далі - Закон № 432-IV) у зв'язку з прийняттям постанови № 292 на підставі довідки Управління Державної казначейської служби у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області від 26 січня 2017 року № 01-03/31, та після надання уточнюючої довідки про розмір виплати за ранг та вислугу років працюючого державного службовця, врахувавши інші складові заробітної плати, які отримувала позивач та з яких сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що не включені в довідку, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 90 %, з 01 лютого 2017 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона працювала на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області з 01 березня 1996 року по 30 січня 2009 року. З 30 січня 2009 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ в розмірі 90 % від суми заробітної плати. 27 січня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників установ бюджетної сфери та на підставі довідки Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі від 26 січня 2017 року. Проте листом від 02 лютого 2017 року їй було відмовлено у здійсненні перерахунку з тієї підстави, що на даний час законодавством не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям, а довідка про складові заробітної плати не відповідає встановленому зразку.

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області постановою від 14 серпня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовив.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 371 Закону № 3723 XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, а Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), який набрав чинності з 01 травня 2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям.

Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 10 жовтня 2017 року рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність в управління ПФУ правових підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки на момент звернення останнім за перерахунком чинне законодавство не регламентувало умови та порядок його проведення.

ОСОБА_1 не погодилася із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і звернулася із касаційною скаргою про їх скасування та ухвалення нового судового рішення про задоволення позовних вимог.

Указує на те, що при перерахунку пенсії мають враховуватися положення статті 371 Закону № 3723-XII, відповідно до якої її було призначено.

У відзиві на касаційну скаргу управління ПФУ просить відмовити у її задоволенні з огляду на відсутність у відповідача правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

У цій справі суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ з 30 січня 2009 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 3723-XII.

26 січня 2017 року Управління Державної казначейської служби України у Кам'янка-Бузькому районі Львівської області видало довідку позивачу про те, що на посаді начальника відділу - головного бухгалтера у грудні 2015 року складовими заробітної плати були: посадовий оклад - 1723 грн, надбавка за ранг - 90 грн, надбавка за вислугу років - 725,20 грн, надбавка за високі досягнення у праці - 1015,28 грн, премія - 2139,20 грн. Також у даній довідці вказано про складові заробітної плати у травні 2016 року. Вказані відомості в подальшому доповнено довідкою від 24 квітня 2017 року і зазначено, що в цей місяць посадовий оклад становить 3101 грн, надбавка за ранг - 500 грн, надбавка за вислугу років - 1550,50 грн.

27 січня 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці.

Управління ПФУ рішенням від 02 лютого 2017 року № 497/04-44 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку. Відмову вмотивовувало тим, що чинне законодавство не передбачає проведення перерахунку раніше призначеної пенсії державним службовцям.

Верховний Суд переглянув судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясував повноту фактичних обставин, встановлених судами, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку про таке.

Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції Закону № 432-IV) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону № 3723-XII (чинного станом на дату призначення пенсії) існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до статті 371 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції, чинній до 15 грудня 2015 року; далі - постанова № 865) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом № 432 IV заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.

Проте надалі законодавче регулювання цих відносин зазнало змін.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отож, станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 371 Закону № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України, який ще не бачить підстав стосовно настання умов та встановлення порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено згаданою вище постановою № 865.

Проте з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013; з 15 грудня 2015 року, але підлягає застосуванню з 01 грудня 2015 року) з постанови № 865 виключено пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-XII), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінено.

Таким чином, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови № 1013, якою пункт 4 постанови № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом № 889-VIII, який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1 рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Аналогічний підхід застосування означених норм права висловлений Верховним Судом України у постанові від 07 листопада 2017 року у справі № 398/4332/16-а, Верховним Судом у постановах від 23 січня 2018 року у справі № 745/458/16-а, від 13 лютого 2018 року у справі № 697/2282/17 та від 21 лютого 2018 року у справі № 638/19513/16-а.

Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

З огляду на викладене, керуючись статтями 341, 342, 345, пунктом 1 частини першої статті 349, статтями 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 14 серпня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Гриців

Судді : Я.О. Берназюк

Н.В. Коваленко

logo