Головна Блог ... Новини Врахування висновку експерта у галузі права є правом, а не обов’язком суду – суддя ВС Сергій Бурлаков Врахування висновку експерта у галузі права є прав...

Врахування висновку експерта у галузі права є правом, а не обов’язком суду – суддя ВС Сергій Бурлаков

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 3

  • 3

  • 3281

Відключити рекламу
Врахування висновку експерта у галузі права є правом, а не обов’язком суду – суддя ВС Сергій Бурлаков - tn1_c80433c24769714736423305cab3dab7_60769671d9d2e.jpg

Про це суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Сергій Бурлаков зазначив на лекції в рамках семінару для суддів на тему «Висновок експерта у галузі права: правова природа та судова практика застосування», що відбувся 9 квітня 2021 року в онлайн-режимі.

Доповідач навів відповідну практику касаційних судів у складі ВС. Зокрема, він звернув увагу на постанову КЦС ВС від 10 листопада 2020 року у справі № 755/19186/18. У цій справі апеляційний суд не залучив до матеріалів справи висновок експерта в галузі права, оскільки він отриманий після вирішення справи в суді першої інстанції. Натомість КЦС ВС зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 114 ЦПК України учасники справи мають право подати до суду висновок експерта у галузі права лише щодо: застосування аналогії закону чи аналогії права; змісту норм іноземного права. Підготовлений науково-правовий експертний висновок виходить за межі кола питань, передбачених ч. 1 ст. 114 ЦПК України.

У постанові Касаційного господарського суду у складі ВС від 16 березня 2021 року у справі № 910/18649/19, яку також навів як приклад Сергій Бурлаков, акцентовано, що висновок експерта в галузі права не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов’язковим для суду. Суд може посилатися в рішенні на висновок експерта у галузі права як на джерело відомостей, які в ньому містяться, та має зробити самостійні висновки щодо відповідних питань. Тож висновок апеляційного суду щодо неспростування відповідачем належними і допустимими доказами тверджень, викладених у зазначеному науково-практичному висновку, є помилковим.

Крім того, доповідач звернув увагу на постанову Касаційного адміністративного суду у складі ВС від 30 жовтня 2018 року у справі № 826/6667/16, в якій також зазначено, що висновок експерта з питань права не є доказом, а його прийняття та врахування є правом, а не обов'язком суду. До того ж такий висновок може стосуватися лише передбачених КАС України питань – застосування аналогії закону або аналогії права чи змісту норм іноземного права.

Також Сергій Бурлаков висвітлив питання, хто ж є експертом у галузі права. Він навів ухвалу КЦС ВС від 26 лютого 2021 року у справі № 757/7499/17-ц, яка стосувалася відводу експерта в галузі права. У ній зазначено, що рішення про допуск до участі у справі експерта з питань права та долучення його висновку до матеріалів справи ухвалюється судом. Аналіз ч. 1 ст. 73 ЦПК України дає підстави для висновку, що особа набуває статусу експерта в галузі права у разі ухвалення судом рішення про допуск її до участі у справі в такому процесуальному статусі, а також долучення його висновку до матеріалів справи.

Участь у заході взяв заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи – начальник правового управління (IV) Верховного Суду Михайло Шумило. Він зазначив, що висновок експерта в галузі права є новим інститутом процесуального законодавства. Очевидно, що сьогодні тільки напрацьовуються підходи щодо його ефективного застосування, проте саме через новизну виникає низка практичних питань.

Одне із них: кого вважати визнаним фахівцем у тій чи тій галузі права. Очевидно, що формального критерію наявності наукового ступеня кандидата чи доктора юридичних наук тут не достатньо, як і, власне, інформації про діяльність науковця у публічному просторі. Очевидно, що під чим оціночним поняттям необхідно розуміти фаховість вченого саме у вузькому проблемному питанні, яке перебуває на розгляді суду. Тобто якщо спір спадковий, то висновок науковця, сферою наукових інтересів якого є проблеми інтелектуальної власності, очевидно, має викликати обґрунтований сумнів щодо належного наукового рівня цього науковця.

Крім цього, доповідач звернув увагу, що в Єдиному державному реєстрі судових рішень дані про експертів у галузі права, зокрема прізвища, часом знеособлені. На його думку, знеособлювати їх не потрібно, оскільки це дасть можливість виявляти «експертів», які надають висновки з усіх можливих питань, незалежно від своєї наукової спеціалізації.

Із презентацією Сергія Бурлакова можна ознайомитися тут.

Джерело: Верховний Суд

  • 3281

    Переглядів

  • 3

    Коментарі

  • 3281

    Переглядів

  • 3

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Боже какая бестолочь и как это прошло конкурс отбора судей в ВС , хотя бы включил разум или лстатки оного и задался вопросом - кто судья с нулевым багажом знаний , в вопросе требующем разрешения от эксперта ?

    15.04.2021 11:57

    ....остатки....

    15.04.2021 11:58

    Суддя Бурлаков не тільки не може читати лекції і робити чи коментувати научні висновки. Він не знає елементарних норм Конституції України,законів України,в тому числі ЦПК.Для нього рішення пленумів ВС,постанов ОП ВС,КЦС ВС в подібних справах це пусте місце. Так в справі № 596/1922/ 15-ц про відшкодування моральної шкоди через неправомірні дії органів державної влади, суддя Бурлаков позбавив мене права на апеляційне оскарження, Апеляційний суд залишив мою апеляційну скаргу без розгляду мотивуючи несплатою судового збору. Справа розглядалась двічі в судах першої і апеляційної інстанцій і один ра в касаційній. Жодна з цих інстанцій сплати судового збору від мене не вимагала. Також і суддя Бурлаков прийняв і розглянув мою касаційну скаргу і не вимагав від мене сплати судового збору,але постанову апеляційного суду не відмінив і підтвердив вимогу сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги. Такі різні погляди на одну і ту ж справу мають і деякі інші судді КЦС ВС. Тобто КЦС ВС,як лотарейний клуб де рішення залежить,не від закону,а від того до якого судді попала на розгляд справа.

    15.04.2021 13:19

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст