Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.04.2020 року у справі №440/2356/19

УХВАЛА01 квітня 2020 рокум. Київсправа №440/2356/19адміністративне провадження №К/9901/7410/20Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Желтобрюх І. Л., перевіривши касаційну скаргу Полтавської митниці ДФС на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №440/2356/19 за позовом ОСОБА_1 до Полтавської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості, визнання протиправними та скасування картки відмови в прийняття митних декларацій, -ВСТАНОВИВ:16 березня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Полтавської митниці ДФС на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №440/2356/19.За наслідками перевірки касаційної скарги на предмет відповідності вимогам, передбаченим статтями
328,
329,
330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України), та наявності підстав до застосування процесуальних наслідків, визначених статтями
332,
333 КАС України, суддею-доповідачем встановлено наступне.
Відповідно до статті
1 КАС України статті
1 КАС України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів та встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах. Частиною
1 статті
3 КАС України визначено, що порядок здійснення судочинства встановлюється
Конституцією України,
Конституцією України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративній справі здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина третя зазначеної статті). Водночас, за приписами частини третьої статті 7 Цього ж кодексу у разі невідповідності правового акта
Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.Частиною
1 статті
55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Отже, процесуальний кодекс розмежовує такі юридичні категорії, як "представництво" і "самопредставництво".При цьому особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника (частина друга цієї статті).Що стосується представництва, то за визначенням, наведеним у ст.
237 Цивільного Кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV (далі -
ЦК України), ним є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (ч. ч. 1,3 вказаної статті).Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення"
КАС України, у редакції
Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення
Кодексу адміністративного судочинства України застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України.
02.06.2016 за №1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до
Конституції України, відповідно до яких розділ XV "Перехідні положення" Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту). Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року (абзац другий пункту). 30 вересня 2016 року зміни набули чинності.Отже, представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 01 січня 2020 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до
Конституції України (щодо правосуддя)" здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.Відповідно до частини
4 статті
131-2 Конституції України законом також можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.Водночас, варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV "Перехідні положення"
Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про "самопредставництво" в
Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.
За загальним правилом, підтримуваним у теорії права, самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення. Принаймні, таке розуміння цих правовідносин закладене у частині
10 статті
39 Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" від 6 лютого 2018 року № 2275-VIII. Таке ж визначення означеного поняття було відображено у попередній редакції статті
55 КАС України.Разом з тим, змінами, внесеними до
КАС України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що "юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені" та визначено вичерпний перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: "відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)" (ч.
3 ст.
55 КАС України у чинній редакції). Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частина 4 цієї статті).З аналізу змісту цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею
44 КАС України процесуальних прав можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).Поряд з тим, залишаються чинними і такими, що підлягають обов'язковому виконанню, приписи
ЦК України та
Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі-Закон № 755-IV) з наступними змінами та доповненнями.Так, держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених
Конституцією України та законом (ч.
2 ст.
167 ЦК України). До юридичних осіб публічного права, що створені державою, слід віднести й органи влади та управління: Верховну Раду України, КМУ, міністерства, відомства, державні комітети, інспекції, і т і.
Частиною
1 статті
82 ЦК України визначено, що на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення Частиною
1 статті
82 ЦК України, якщо інше не встановлено законом.Відповідно до частини
1 статті
92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (ч.
4 ст.
87 ЦК України).Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрім
ЦК України, спеціальним ~law42~.Загальні засади державної реєстрації, а також її основні принципи визначені в ~law43~. До них, зокрема, належать обов'язковість та публічність державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі.
З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр, Реєстр) (~law44~).Обов'язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (ч.3 ст.9 Закону).При цьому, відповідно до ~law45~ Витяг з Єдиного державного реєстру (далі - Витяг) містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений ~law46~, яка, зокрема, визначає, що внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі.Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Принагідно відзначу, що у сфері державної реєстрації діє принцип мовчазної згоди, згідно з яким державний реєстратор набуває право на проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій навіть без одержання від державних органів у порядку та випадках, визначених ~law47~, відповідних документів (крім судових рішень та виконавчих документів) або відомостей, за умови, що відповідні державні органи у встановлений ~law48~ строк не направили до державного реєстратора такі документи або відомості.Як вбачається з матеріалів даної касаційної скарги, остання підписана від імені Полтавської митниці ДФС, підписана представником Дудником В. І., на підтвердження повноважень якого надано оригінал довіреності від 8 січня 2020 року № 7/9/16-70-10.При цьому, згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (доступні за посиланням https://usr. minjust. gov. ua/ua/freesearch), керівником Полтавської митниці ДФС (код ЄДРПОУ - 39421072) є Калініченко М. І. (відсторонено від посади до 6 листопада 2019 року), головою комісії з припинення або ліквідатором Воронько В. Л. Відомості про особу, що підписала касаційну скаргу, в Реєстрі відсутні.У Єдиному реєстрі адвокатів України також відсутні відомості про те, що Дудник В. І. має статус адвоката і такого документа до касаційної скарги не додано.За правилами пункту
1 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Враховуючи те, що документів, які б засвідчували право Дудник В. І на здійснення представництва юридичної особи як у порядку самопредставництва, так і представництва, не надано, то відповідно до пункту
1 частини
5 статті
332 Кодексу адміністративного судочинства України скарга не приймається до розгляду та повертається скаржнику.Керуючись статтею
248, пунктом
1 частини
5 статті
332 КАС України,УХВАЛИВ:Касаційну скаргу Полтавської митниці ДФС на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі №440/2356/19 повернути скаржнику.Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи.
Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.Роз'яснити заявникові, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до Верховного Суду.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.Суддя І. Л. Желтобрюх