Про гонорар успіху

Відключити рекламу
 - tn1_0_79696900_1558559392_5ce5baa0c2984.jpg

Питання винагороди є завжди актуальним як для самих адвокатів, так і для кожного клієнта, тож впершу чергу вважаю необхідним розібратись з міжнародною практикою.

1. США. Гонорар успіху є поширеним явищем серед юридичної спільноти США (Contingent fee заборонено лише у справах про розлучення та аліменти, а також у кримінальних справах) та Великої Британії (не допускається лише у сімейних та кримінальних справах).

2. Европа. Гонорари успіху мають шикорий спектр надання правничої допомоги.

3. Німеччина. Гонорари успіху дозволені як додаткова міра винагороди адвоката у разі надання правової допомоги за тарифами, встановленими законом.

4. Туреччина. Законом «Про адвокатуру» надано адвокатам право на укладення pactum de quota litis, тобто передбачені можливость домовитися з клієнтом про гонорар успіху. Водночас, за законом повинні бути дотримані певні вимоги до гонорару: не менше законодавчо встановленого мінімального тарифу на адвокатські послуги, але не більше 25 відсотків від суми позову. Гонорар має сплачуватися виключно у грошовій формі.

Читайте статтю: О гонораре адвокатов (honorarium) в Римской республике

В свою чергу Загальний кодекс правил для адвокатів країн Європейського Співтовариства визначає:

3.3. Pactum de quota litis

3.3.1 Адвокат не повинен укладати pactum de quota litis.

3.3.2. Під поняттям Pactum de quota litis розуміється угода, що укладається між адвокатом і клієнтом до винесення остаточного рішення стосовно справи, що розглядається, у якій клієнт є однією із заінтересованих сторін. Згідно з вищевказаною угодою клієнт зобов'язується у випадку винесення рішення на його користь виплатити адвокату винагороду у вигляді грошової суми або у будь-якій іншій формі.

3.3.3. Угода про виплату адвокату гонорару згідно з вартістю майна, що оспорюється, не є pactum de quota litis, якщо розмір винагороди визначено згідно з офіційною шкалою гонорарів або за наявності контролю з боку компетентного органу, юрисдикція якого поширюється на адвоката».

Повернемося до українських реалій.

ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» назива лише два способи цого обчислення – це фіксований розмір гонорару і погодинний, але ч.2 ст.28 Правил адвокатської етики прямо допускає й інші форми обчислення гонорару. Але в нашій країні вже є прецендент судового рішення який фактично поставив поза законом гонорар успіху адвоката (рішення Верховного Суду у справі № 462/9002/14 від 12.06.2018р.). Головною тезою постанови КЦС ВС, який скасував у договорі про правничу допомогу пункт про гонорар успіху, є те, що прийняття судом рішення у справі не є результатом наданих адвокатами сторін послуг, а тому факт ухвалення судом рішення виходить за предмет договору.

Аналізуйте судовий акт: Для підтвердження розміру витрат на професійну правову допомогу адвокату слід САМЕ у договорі з клієнтом визначати механізм розрахунку свого гонорару. Лише рахунку замало. (ВС/КГС у справі № 922/1163/18 від 06 березня 2019 р).

В той же час, є більш конструктивне рішення Касаційного адміністративного суду ВС (№466/1367/16-а від 30.05.2018р.) де виділені особливі властивості адвокатури: «ця властивість адвокатури увиразнюється (посилюється) метою її служіння суспільному інтересу шляхом надання своєчасної і належної правової допомоги у поєднанні з виконанням делегованих ій державою окремих владних повноважень». Тобто має значення особливий характер адвокатської професії, представники якої є учасниками творення правосуддя і саме позиція творення правосуддя, а без участі адвокатів в окремих випадках правосуддя як таке за законом неможливе, гонорар успіху є цілком виправданим.

Одже, вважаю що адвокатська діяльність повинна бути достатньо вільною для визначення розміру своїх гонорарів і повинна не тільки враховувати результати своєї діяльності при визначенні фіксованої суми гонорару, але й встановити до нього набдавку на випадок виграшу спави.

Автор статті: Єлизавета Кисильова, студентка ІІ курсу юридичного факультету КНУ ім.Т.Шевченко

Аналізуйте судовий акт: «Гонорар успіху» тепер поза законом? (ВС/КЦС № 462/9002/14-ц від 12.06.2018)

Підтвердженням оплати послуг з надання правової допомоги є видатковий касовий ордер (ВС/КГС № 906/194/18 від 05.02.2018)

 • 7772

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 7772

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні аналітичні статті

  Дивитись усі статті
  Дивитись усі статті
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст