Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 11.03.2021 року у справі №916/1936/20 Ухвала КГС ВП від 11.03.2021 року у справі №916/19...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 11.03.2021 року у справі №916/1936/20



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 року

м. Київ

Справа № 916/1936/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Селіваненка В. П. (головуючий), Булгакової І. В. і Колос І. Б.,

за участю секретаря судового засідання Хахуди О. В.,

представників учасників справи:

позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Старк Шиппінг"

(далі - ТОВ "Старк Шиппінг") - Сизоненко Л. Р.,

відповідача - державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (далі - ДП "АМПУ ") в особі Миколаївської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Миколаївського морського порту) та Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту) - Барнатович О. О.,

розглянув касаційну скаргу ДП "АМПУ" в особі Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту)

на рішення господарського суду Одеської області від 28.10.2020

(суддя Щавинська Ю. М. ) та

постанову Південно-Західного апеляційного господарського суду від 27.01.2021

(головуючий суддя - Головей В. М., судді Разюк Г. П. і Савицький Я. Ф. )

зі справи № 916/1936/20

за позовом ТОВ "Старк Шиппінг"

до ДП "АМПУ" в особі Миколаївської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Миколаївського морського порту) та Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту)

про стягнення 58 033,54 долара США.

РУХ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Позов було подано про стягнення з Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту) 46 752,36 долара США, з Миколаївської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Миколаївського морського порту) 11 281,18 долара США надмірно сплачених корабельного, адміністративного та санітарного збору.

2. Позов обґрунтований тим, що 03.12.2018 між сторонами було укладено Договір про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України №367-П-АМПУ-18 (далі - Договір), предметом якого, серед іншого, є порядок нарахування та оплати за заявками ТОВ "Старк Шиппінг" портових зборів, спеціалізованої послуги та інших послуг (робіт), що надаються у морських портах України. Позивач вважає, що судна, відповідно до пунктів 2.2,7.2,8.2 Порядку про справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316 (далі - Порядок №316), звільняються від справляння корабельного, адміністративного та санітарного зборів, оскільки не виконували вантажні операції у портах, не здавали жодних забруднень під час стоянки на якорі на рейді. Крім цього, судна також не підпадають під жодну із груп (Б, В, Г, Д, Е), перелік яких визначений додатком до Порядку №316. Не погодившись з правомірністю нарахування корабельного, адміністративного та санітарного зборів та вважаючи, що він повинен був бути звільнений від сплати такого збору на підставі пунктів 2.2,7.2,8.2 Порядку №316 та норм Закону, позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.

Короткий зміст рішень судових інстанцій

3. Рішенням господарського суду Одеської області від 28.10.2020, залишеним без змін постановою Південно-Західного апеляційного господарського суду від
27.01.2021, позов задоволено: стягнуто з ДП "АМПУ" в особі Миколаївської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Миколаївського морського порту) на користь ТОВ "Старк Шиппінг" 11 281,18 долара США надмірно сплаченої суми корабельного, адміністративного та санітарного зборів, 4 513,04 грн. судового збору; стягнуто з ДП "АМПУ" в особі Одеської філії ДП "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) на користь ТОВ "Старк Шиппінг" 46
752,36 долара США
надмірно сплаченої суми корабельного, адміністративного та санітарного зборів, 18 703,28 грн. судового збору.

4. Рішення та постанову мотивовано тим, що судно, яке заходить в акваторіювідповідного морського порту, звільняється від сплати корабельного, адміністративного, санітарного зборів при здійснені процедур, пов'язаних з пропуском через державний кордон України, без виконання вантажних операцій, постановки на якір без виконання у цьому морському порту вантажних (пасажирських) операцій у зв'язку з очікуванням проходу до іншого морського порту (пункти 2.2,7.2,8.2 Порядку №316). Оскільки обидва судна стояли на якорі та розвантажувальні роботи не проводили, і зазначене жодним чином не спростовується відповідачем, та в подальшому такі судна перейшли до іншого морського порту, то, суди дійшли висновку, що вимоги позивача про повернення надмірно сплачених коштів є правомірними.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. У касаційній скарзі до Верховного Суду ДП "АМПУ" в особі Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту), зазначаючи про незаконність оскаржуваних судових рішень зі справи, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ТОВ "Старк Шиппінг" відмовити повністю.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

6. Портові збори - це обов'язкові платежі, які справляються з суден, що заходять у морські порти України. Кошти, отримані від портових зборів, використовуються для забезпечення діяльності порту, його інфраструктури. Судами попередніх інстанцій безпідставно ототожнено поняття зборів та послуг, що надаються в портах, що призвело до порушення та неправильного застосування судом норм матеріального права, а саме статей 15, 22 Закону України "Про морські порти України", статей 626, 901 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України), Закону України "Про захист прав споживачів" та порушення норм процесуального права - статті 237, 238, 282 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Відсутні будь-які правові висновки Верховного Суду щодо ототожнення понять "портових зборів" та "послуг, що надаються в портах".

7. Справляння портових зборів та звільнення від справляння здійснюється виключно із дотримання вимог Порядку №316. При здійсненні суднозаходу в морський порт судно надає заявку, в якій зазначає мету суднозаходу, з урахуванням чого визначається група судна відповідно до Додатку №1 до Порядку №316 та нарахування відповідних портових зборів. Судами на порушення пунктів 2.1,7.1,8.1 Порядку №316 помилково встановлено, що надання цих послуг залежить від факту виконання судном саме вантажних робіт. Наразі відсутні будь-які правові висновки Верховного Суду щодо переліку отриманих послуг у складі портових зборів (корабельного, адміністративного, санітарного) з суден, які заходять до акваторії морських портів з метою виконання вантажних операцій.

8. Судами попередніх інстанцій було неправомірно не застосовано до спірних відносин положення законодавства, що регулюють спірні відносини, а саме пункти
2.2,7.2,8.2 Порядку №316; помилково застосовано аналогію закону та принцип справедливості у даних правовідносинах, адже на законодавчому рівні відносини стосовно справляння та звільнення від справляння портових зборів вже нормативно врегульовані по кожному портовому збору окремо та мають відповідні обставини для застосування/звільнення від оплати кожного із портових зборів. Наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо порядку справляння та звільнення від справляння корабельного, адміністративного та санітарного збору з суден.

9. Морський агент повинен діяти виключно в межах повноважень, наданих йому судновласником. Проте суд, приймаючи позов, допустив порушення статті 4 ГПК України - відсутні порушені права Морського агента, на захист яких він звернувся. Матеріали справи не містять жодних доказів стосовно розпоряджень різних судновласників щодо стягнення надмірно сплачених коштів корабельного, адміністративного та санітарного зборів з Адміністрації, та вирішення цього питання у судовому порядку. В оскаржуваних судових рішеннях відсутні будь-які висновки про порушення відповідачем умов договору та, відповідно, прав та інтересів ТОВ "Старк Шиппінг".

Доводи інших учасників справи

10. ТОВ "Старк Шиппінг" у відзиві на касаційну скаргу: зазначає, що касаційна скарга здебільшого дублює апеляційну скаргу; вважає касаційну скаргу необґрунтованою, а оскаржувані судові рішення законними та ухваленими з урахуванням фактичних обставин справи; не погоджується з доводами касаційної скарги та вважає, що вони були обґрунтовано спростовані судами попередніх інстанцій; просить залишити рішення господарського суду Одеської області від
28.10.2020 та постанову Південно-Західного апеляційного господарського суду від
27.01.2021 без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. ДП "АМПУ" (Адміністрація) та ТОВ "Старк Шиппінг" (Морський агент) було укладено Договір шляхом підписання ТОВ "Старк Шиппінг" декларації про приєднання від 19.12.2018 № 21 до Договору.

12. Відповідно до умов укладеного Договору:

- всі права та обов'язки Адміністрації, які передбачені цим договором, виконуються відповідною філією ДП "АМПУ", перелік яких визначений у додатку №3 до цього договору (пункт 1.2);

- цей договір врегульовує взаємовідносини Адміністрації та Морського агента під час агентування суден у морських портах, зокрема, щодо порядку нарахування та оплати за заявками Морського агента портових зборів, спеціалізованої послуги та інших послуг (робіт), що надаються у морських портах України, перелік яких розміщений на веб-сайті Адміністрації за адресою http://uspa. nov. ua/morski-anenti/perelik-poslun-shcho-nadayutsya-u-morskikh-portakh-ukrajini (пункт 2.1);

- при виконанні даного договору сторони керуються та зобов'язані виконувати вимоги чинного законодавства України, Правил, режимних та розпорядчих документів Адміністрації, в тому числі, Положення, які діють у відповідному морському порту (пункт 1.3);

- Адміністрація зобов'язана здійснювати організацію постановки суден до причалів морського порту відповідно добового плану згідно з наданою Морським агентом інформацією, в залежності від зайнятості причалів раніше підтвердженими суднами, наявності вантажів та доручень на навантаження суден Морського агента (пункт
3.1.1);

- Адміністрація забезпечує безпеку судноплавства в акваторії морського порту та надає дозвіл на вхід/вихід/перешвартування суден в/з акваторії морського порту та інше (пункт 3.1.2);

- Адміністрація виконує заявки Морського агента, які пов'язані з обслуговуванням суден, за умови їх попереднього узгодження (пункт 3.1.4);

- Адміністрація зобов'язана надавати Морському агенту рахунки (у тому числі попередні рахунки по портовим зборам) після отримання від Морського агента заявки на надання послуг, до якої додаються інформація про основні розміри судна та інші необхідні документи щодо наданих послуг. Попередні рахунки на оплату портових зборів виставляються та надаються Адміністрацією Морському агенту не пізніше наступного робочого дня після отримання заявки від Морського агента, а остаточні рахунки по суднозаходу та наданих послугах виставляються та надаються Морському агенту не пізніше п'яти робочих днів з моменту відходу судна із морського порту або дня надання послуг (пункт 3.1.5);

- у разі несплати Морським агентом зборів та інших належних Адміністрації платежів остання залишає за собою право згідно зі статтею 91 Кодексу торговельного мореплавства України вжити усіх заходів щодо відмови Капітаном порту у видачі дозволу на вихід судна з морського порту після закінчення обробки судна до моменту сплати всіх належних платежів (пункт 3.2.4);

- Морський агент зобов'язується своєчасно здійснювати усі розрахунки з Адміністрацією за надані судну і Морському агенту послуги в порядку, визначеному цим договором, зокрема здійснювати від імені судновласника розрахунки з Адміністрацією з портових зборів, спеціалізованої послуги та інших послуг (пункт
3.3.2);

- не пізніше ніж за 24 години до заходу судна в морський порт Морський агент зобов'язаний надавати відповідному підрозділу Адміністрації заявку на оформлення попереднього рахунку по портовим зборам згідно з додатком №2 з додаванням копії обмірного свідоцтва або документа, що його замінює, а також інші документи, передбачені Правилами (пункт 3.3.5);

- Морський агент зобов'язується своєчасно надсилати відповідному підрозділу Адміністрації заявку на надання послуг, пов'язаних з обслуговуванням суден, в довільній формі (пункт 3.3.6.);

- ставки портових зборів визначаються відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316, яким затверджено Порядок справляння та розміри ставок портових зборів. Оплата портових зборів, що надійшли від судновласника, здійснюється Морським агентом до виходу судна з морського порту на рахунок Адміністрації у доларах США по суднах під іноземним прапором і у національній валюті по суднах під Державним Прапором України на підставі рахунків, своєчасно виставлених Адміністрацією (пункт 4.1);

- якщо фактичні витрати після виставлення остаточного рахунку по суднозаходу менші, ніж перераховані по передплатному рахунку, Адміністрація за проханням Морського агента повертає залишок переплат згідно з актом звіряння наданих послуг для подальшого повернення судновласнику (пункт 4.16);

- у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та цим договором (пункт 5.1);

13. Договір набуває чинності з моменту реєстрації Адміністрацією оригіналу Декларації про приєднання (додаток №1 до цього договору, який є його невід'ємною частиною), але в будь-якому разі не раніше 01.01.2019, та діє до 30.06.2019, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

14.14.05.2019 ТОВ "Старк Шиппінг" листом за вих. №0002 звернулось до головного диспетчеру адміністрації Одеського морського порту щодо включення судна ATHINOULA в змінно-добовий план роботи порту під завантаження 60 000.000 тон пшениці.

15.24.05.2019 Адміністрацією Одеського морського порту було виставлено ТОВ "Старк Шиппінг" попередній дисбурсментський рахунок №850526 на суму 53 085,81
долара США
. Зі змісту рахунка вбачається, що платником визначено STARK SHIPPING, найменування портових зборів: корабельний, причальний, канальний, санітарний та адміністративний.

16. Виставлений відповідачем рахунок позивачем було сплачено в повному обсязі
24.05.2019, що підтверджується платіжним дорученням.

17.06.06.2019 ТОВ "Старк Шиппінг" листом було повідомлено Адміністрацію Одеського морського порту, що суднозахід судна ATHINOULA відмінено за інструкцією судновласника, а також про те, що судно буде здійснювати перехід у порт Констанца. Так, зі стандартного звіту про завантаження також вбачається, що
26.05.2019 судно ATHINOULA прибуло на якірну стоянку Одеси, а 06.06.2019 вийшло до порту Констанца без вантажу.

18.28.06.2019 Адміністрацію Одеського морського порту було виставлено позивачу остаточний рахунок на оплату на суму 46 752,36 долара США. Відповідний рахунок виставлено STARK SHIPPING та включає в себе корабельний, санітарний та адміністративний збори.

19.23.09.2019 капітаном судна GREENWICH PARK та Агентом (ТОВ "Старк Шиппінг") до Миколаївської філії ДП "АМПУ" було надіслано інформацію про судно, що має намір зайти у порт, у пункті 2.3 якої зазначена основна мета заходу - завантаження вантажу (loading cargo), підхідні нотіси, якими повідомлено про те, що судно GREENWICH PARK направляється до порту під завантаження олії соняшника, інформацію для виставлення рахунка, в якій зазначено інформацію стосовно судна, зокрема, в колонці "найменування вантажу і його кількість" в баласті для завантаження.

20.30.09.2019 Адміністрацією Миколаївського морського порту було виставлено

ТОВ "Старк Шиппінг" попередній рахунок № НОМЕР_1 на суму 15 468,37 долара США.

Зі змісту рахунка вбачається, що платником визначено STARK SHIPPING, найменування портових зборів: корабельний, причальний, канальний, санітарний та адміністративний.

21.01.10.2019 виставлений відповідачем рахунок ТОВ "Старк Шиппінг" було сплачено в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням.

22.08.10.2019 ТОВ "Старк Шиппінг" на адресу начальника служби головного диспетчера Миколаївської філії ДП "АМПУ" було скеровано нотіс про скасування вантажних операцій щодо судна GREENWICH PARK.

23.09.10.2019 Адміністрацією Миколаївського морського порту було виставлено

ТОВ "Старк Шиппінг" остаточний рахунок № 27472754 на суму 18 626,41 долара США, який включав у себе адміністративний, канальний, корабельний, санітарний та якірний збори.

24. Не погоджуючись з виставленими відповідачем остаточними рахунками в частині нарахування корабельного, адміністративного та санітарного зборів, ТОВ "Старк Шиппінг" звернулося до відповідача з листами від 02.08.2019 № 901, від
11.10.2019 № 1070 з вимогою скасувати відповідні остаточні рахунки та повернути (або зарахувати в рахунок майбутніх платежів) сплачені ТОВ "Старк Шиппінг" суми за корабельний, адміністративний та санітарний збори, нараховані судну ATHINOULA та судну GREENWICH PARK в Одеському морському торговельному порту та Миколаївському морському торговельному порту відповідно.

25. Листами від 21.08.2020 №1356/19-02-16/Вих/19 та від 16.10.2019 №3714/18-02-03/Вих/18 Адміністрацією Одеського морського порту та Адміністрацією Миколаївського морського порту відповідно було повідомлено про відсутність підстав для звільнення ТОВ "Старк Шиппінг" від сплати корабельного, адміністративного та санітарного зборів, враховуючи заявлену мету заходу суден.

26. З метою надання роз'яснень щодо застосування пунктів 2.2,7.2,8.2 Порядку №316 та щодо віднесення суден, які здійснюють захід в українські порти і при цьому не виконують вантажних операцій, до групи А, ТОВ "Старк Шиппінг" звернулося до ДП "УкрНДІМФ" з відповідним листом.

27. У відповідь на зазначений лист ДП "УкрНДІМФ" було складено науково-технічну роботу, в якій надано роз'яснення, що для звільнення судна від сплати корабельного, адміністративного та санітарного зборів повинен бути підтверджений факт відсутності вантажних операцій; з технічних або логістичних причин після заходу судна в морський порт може бути змінена причина (мета) заходу судна в морський порт; якщо причина (мета) суднозаходу в порт змінилася по прибуттю судна в порт, дана обставина жодним чином не може впливати на можливість застосування підстав для звільнення від сплати відповідних портових зборів; якщо вантажні операції не проводились, судно не може бути віднесене до жодної з груп суден.

28. Враховуючи такі висновки ДП "УкрНДІМФ ", ТОВ "Старк Шиппінг" 10.04.2020 звернулося до ДП "АМПУ" з листом щодо скасування рахунків та повернення сплачених сум за адміністративний, канальний та санітарний збори.

29. Листом від 08.05.2020 №1599/10-04-04/Вих відповідачем було відмовлено ТОВ "Старк Шиппінг" у перегляді та скасуванні нарахованих портових зборів з підстав того, що Порядком №316 не встановлено умови перегляду або скасування сплати портових зборів у випадку зміни мети суднозаходу з вини судновласника після здійснення заходу та перебування судна в акваторії морського порту. Крім того, у листі відповідачем також зазначено, що скасування вантажних операцій без обґрунтованих причин не може бути підставою для зміни мети суднозаходу на таку, як вхід у морський порт "у зв'язку з очікуванням проходу до іншого морського порту".

30. Відмова відповідача у поверненні сплачених ТОВ "Старк Шиппінг" коштів за корабельний, адміністративний та санітарний збори по кожному з суден стала підставою для звернення ТОВ "Старк Шиппінг" до суду з відповідним позовом.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА

31. ЦК України:

стаття 626:

- договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків;

стаття 901:

- за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором;

частини перша, друга статті 1212:

- особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала;

- положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

32. Кодекс торговельного мореплавства України:

стаття 85:

- під час перебування в морському порту будь-яке судно зобов'язане дотримуватися чинних законів і правил України, в тому числі тих, що стосуються безпеки порту і судноплавства в порту, митного, прикордонного, санітарного (фітосанітарного) режимів, лоцманського проведення, буксирування, рятувальних і суднопіднімальних робіт, якірної стоянки і надання місць біля причалів, навантаження і вивантаження вантажів, посадки і висадки людей, послуг, пов'язаних з навантажувально-розвантажувальними роботами, і будь-яких інших портових послуг, портових зборів, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

33. Закон України "Про морські порти України":

частини перша, друга статті 22:

- у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням.

Фінансування утримання гідротехнічних споруд в об'ємах, необхідних для підтримання їх паспортних характеристик, здійснюється за рахунок портових зборів, що справляються у морських портах, де розташовані такі гідротехнічні споруди. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.

34. Порядок №316:

пункт 1.1:

- цей Порядок визначає процедуру справляння портових зборів та встановлює розміри ставок портових зборів;

пункт 1.3:

- портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами, за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку;

пункт 1.15:

- цей Порядок є обов'язковим для застосування усіма суб'єктами господарювання незалежно від підпорядкованості та форми власності, які відповідно до чинного законодавства України є учасниками у справлянні із суден портових зборів;

пункт 2.1:

Із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії морського порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку;

пункт 2.2:

- судно, що заходить в акваторію відповідного морського порту, звільняється від сплати корабельного збору у таких випадках: здійснення процедур, пов'язаних з пропуском через державний кордон України, без виконання вантажних операцій (крім суден, що заходять у морські порти для надання послуг за договором морського перевезення пасажирів або договором морського круїзу); постановки на якір без виконання у цьому морському порту вантажних (пасажирських) операцій у зв'язку з очікуванням проходу до іншого морського порту;

пункт 7.1:

- із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт за такими ставками: 0,022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - із суден у закордонному плаванні; 0,0022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - із суден у каботажному плаванні;

пункт 7.2:

- судно, що заходить в акваторію відповідного морського порту, звільняється від сплати адміністративного збору у таких випадках: здійснення процедур, пов'язаних з пропуском через державний кордон України, без виконання вантажних операцій (крім суден, що заходять у морські порти для надання послуг за договором морського перевезення пасажирів або договором морського круїзу); постановки на якір без виконання у цьому морському порту вантажних та/або пасажирських операцій у зв'язку з очікуванням проходу до іншого морського порту;

пункт 8.1:

- Справляння санітарного збору передбачає: забезпечення Адміністрацією морських портів України обов'язкового прийняття із судна всіх видів забруднень (за винятком баластних вод) за весь час стоянки судна в морському порту, а також сприяння виконанню операцій, пов'язаних з прийняттям забруднень (подання і прибирання плавзасобів, надання контейнерів та інших місткостей для збирання сміття, перевантажувальні операції, шлангування, відшлангування тощо); обов'язкове здавання судном у морському порту всіх наявних на борту видів забруднень з метою запобігання їх скиданню у море. Здавання забруднень засвідчується відповідною довідкою Адміністрації морських портів України;

пункт 8.2:

- із суден групи А санітарний збір справляється за 1 куб. м умовного об'єму судна або самохідної частини складеної плавучої споруди за ставками, наведеними у додатку 6 до цього Порядку. Судно групи А, що заходить в акваторію відповідного морського порту, звільняється від сплати санітарного збору у разі поставлення на якір без виконання в цьому морському порту вантажних операцій у зв'язку з очікуванням проходу до іншого морського порту.

35. Додаток №1 до Порядку №316:

- судна поділяються на наступні групи: А (вантажні судна, що заходять для виконання вантажних операцій, та плавучі споруди), Б (пасажирські судна; пороми; криголами, що не належать суб'єктам господарювання всіх форм власності, які здійснюють господарську діяльність у межах морського порту, та не орендовані ними), В (ліхтери, буксири, буксири-штовхачі, штовхачі, баржі (самохідні і несамохідні), річкові самохідні судна, включаючи судна типу "ріка - море", що заходять у порти р. Дунай, а також річкові самохідні судна, що заходять для подальшого перевантаження вантажів на морські судна і навпаки), Г (Несамохідні судна (крім барж), Д (судна, що заходять вимушено, для зміни екіпажу, для постачання, через карантинні потреби, а також судна, що прямують на/після ремонт/ремонту на/з судноремонтні/судноремонтних підприємства/підприємств (бази/баз) України службові та військові судна; навчальні, навчально-виробничі судна при виконанні ними рейсів за навчальними планами навчальних закладів, на борту яких перебуває не менш як 50 курсантів, навчально-тренажерні судна; наукові, дослідні, швидкісні судна на підводних крилах, що виконують регулярні пасажирські рейси за розкладом у каботажному плаванні (крім прогулянкових і круїзних рейсів), Е (інші судна (судна судноремонтного заводу, аварійно-рятувальні, підводно-технічні, технічні, госпітальні, гідрографічні, судна портового флоту, криголами, які належать суб'єктам господарювання всіх форм власності, що здійснюють діяльність у межах морського порту, а також орендовані ними, спортивні судна, приватні яхти, парусні судна, судна, які проходять ходові випробування, риболовні судна, що заходять без виконання вантажних операцій).

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанції

36. Судами попередніх інстанцій встановлено, що метою заходу суден до портів від самого початку було здійснення вантажних операцій, однак, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, у зв'язку з переходом суден до інших портів жодних вантажних операцій судном ATHINOULA та судном GREENWICH PARK в Одеському морському порту та Миколаївському морському порту здійснено не було.

37. Також, ураховуючи, що від самого початку метою заходу суден було здійснення вантажних операцій, судами попередніх інстанцій встановлено, що судна ATHINOULA та GREENWICH PARK відносяться до групи А.

38. Оскільки в цьому випадку судна ATHINOULA та GREENWICH PARK стояли на якорі та не виконували вантажних операцій, що не спростовується сторонами у справі, та в подальшому такі судна перейшли до іншого морського порту, суди попередніх інстанцій дійшли правомірних висновків про звільнення позивача від сплати корабельного, адміністративного, санітарного зборів відповідно до пунктів 2.2,7.2,8.2 Порядку № 316.

39. Оскільки підставою для справляння корабельного, адміністративного, санітарного збору є норми Порядку № 316, а не Договір, предметом регулювання якого є, зокрема, визначений сторонами порядок нарахування та оплати портових зборів, суди попередніх інстанцій, встановивши відсутність правових підстав для справляння корабельного, адміністративного, санітарного зборів відповідно до положень Порядку Порядку № 316, дійшли правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення надмірно сплачених коштів як безпідставно набутих відповідно до положень статті 1212 ЦК України.

Разом з тим судами попередніх інстанцій помилково застосовано до спірних правовідносин саме пункт 3 частини 3 статті 1212 ЦК України (з урахуванням правової позиції, викладеної в пункті 6.10 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 910/9072/17), однак це не вплинуло на правильність вирішення спору по суті.

За таких обставин також відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин положень частини 2 статі 693 ЦК України за аналогією закону.

40. З урахуванням викладеного судом касаційної інстанції не приймаються доводи скаржника щодо неправильного застосування судами попередніх інстанцій пунктів
2.1,7.1,8.1 Порядку № 316 та незастосування ними пунктів 2.2,7.2,8.2 Порядку № 316. При цьому згідно з положеннями Порядку № 316 звільнення від сплати корабельного, адміністративного, санітарного зборів не ставиться в залежність від виду послуг, що надаються в портах, у тому числі за рахунок портових зборів.

Також суд касаційної інстанції не вбачає ототожнення судами попередніх інстанцій портових зборів з послугами, які надаються в портах, оскільки застосування норм цивільного законодавства щодо послуг обумовлено договірними відносинами сторін.

Крім того, суди попередніх інстанцій встановивши, що позивач як морський агент виступає самостійним учасником спірних правовідносин, дійшли правомірного висновку про наявність права позивача звернутися до суду з відповідним позовом про стягнення надмірно сплачених портових зборів.

41. Суд враховує доводи відзиву ТОВ "Старк Шиппінг" на касаційну скаргу у тій мірі, в якій вони узгоджуються з наведеним у даній постанові.

Висновки за результатами розгляду касаційних скарг

42. Звертаючись з касаційною скаргою, відповідач не спростував наведених висновків попередніх судових інстанцій та не довів неправильного застосування ними норм матеріального і процесуального права як необхідної передумови для скасування прийнятих ними судових рішень.

43. За таких обставин касаційна інстанції вважає за необхідне касаційну скаргу

ДП "АМПУ" в особі Одеської філії ДП "АМПУ" (адміністрація Одеського морського порту) залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін за відсутності визначених процесуальним законом підстав для їх скасування.

Судові витрати

44. Понесені відповідачем у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на скаржника, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.

Керуючись статтями 129, 300, 308, 309, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Одеської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Одеського морського порту) залишити без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області від 28.10.2020 та постанову Південно-Західного апеляційного господарського суду від 27.01.2021 у справі № 916/1936/20 - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя В. Селіваненко

Суддя І. Булгакова

Суддя І. Колос
logo