Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 31.10.2018 року у справі №369/7555/17 Ухвала КАС ВП від 31.10.2018 року у справі №369/75...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.10.2018 року у справі №369/7555/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 жовтня 2018 року

Київ

справа № 369/7555/17

провадження № К/9901/45730/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Губської Л.В., Оксененка О.М., Федотова І.В. від 25 жовтня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії із заробітної плати в сумі 734,67 крб, одержаної за роботу в зоні відчуження в м. Прип'ять з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року;

- зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 12 січня 2017 року із заробітної плати в сумі 734,67 крб, одержаної в м. Прип'ять з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року, з урахуванням вже проведених виплат та без обмеження її максимальним розміром.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Києво-Святошиснького районного суду Київської області від 5 вересня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.

Визнано протиправними дії Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати (грошового забезпечення) в сумі 734,67 крб, одержаної за роботу в зоні відчуження м. Прип'ять за період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року.

Зобов'язано Києво-Святошинське об'єднання управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 12 січня 2017 року, виходячи із заробітної плати (грошового забезпечення) в сумі 734,67 крб, одержаної за роботу в зоні відчуження м. Прип'ять за період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року з урахуванням проведених виплат та без обмеження її максимальним розміром.

3. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що позивач у період роботи у зоні відчуження отримав заробітну плату в розмірі 734,67 крб, а тому за його бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року постанову Києво-Святошиснького районного суду Київської області від 5 вересня 2017 року - скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходили з того, що звертаючись до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії позивач надав копію довідки про заробітну плату від 19 червня 2017 року № 28, а не оригінал, тому відповідач правомірно її не прийняв та відмовив у перерахунку пенсії.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з рішеннями суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року та залишити в силі постанову Києво-Святошиснького районного суду Київської області від 5 вересня 2017 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи та особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС /категорія 1/.

22 червня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із грошового забезпечення (заробітної плати), одержаного за участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Прип'ять за період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року в розмірі 734,67 крб.

Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області листом від 22 червня 2017 року № 73/Д-01 повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення, одержаного за участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Прип'ять за період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року в розмірі 734,67 крб. Відмова здійснити перерахунок пенсії обґрунтована тим, що довідка № 28 від 19 серпня 2017 року видана управлінням поліції охорони в Київській області Національної поліції України, надана не в оригіналі як того вимагає Порядок подання та оформлення документів для призначення (порахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, отже відмова Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітної плати (грошового забезпечення) в сумі 734,67 крб, одержаної за роботу в зоні відчуження м. Прип'ять за період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року є протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 5 травня 2017 року у справі 369/2131/17, яка набрала законної сили й під час розгляду даної справи судом було встановлено, зокрема, участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС й нарахування заробітної плати.

10. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року Києво-Святошинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

12. Згідно із статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

13. Статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

14. Підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

15. Як убачається з довідки від 16 січня 2017 року, виданої управлінням поліції охорони в Київській області, ОСОБА_2 в період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року був зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1986 року № 1497-378 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.

16. На виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 5 травня 2017 року у справі № 369/2131/17, на підставі особових рахунків за 1986 року, управлінням поліції охорони в Київській області ОСОБА_2 видана довідка № 28 від 19 червня 2017 року з якої убачається, що розмір виплаченої заробітної плати період з 26 квітня 1986 року по 29 квітня 1986 року сумі 734,67 крб.

17. Відповідно до статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

18. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

19. Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

20. Пунктом 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

21. Згідно із пунктами 4.2, 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

22. Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

23. Враховуючи, що позивач у період роботи у зоні відчуження отримав заробітну плату в розмірі 734,67 крб, а тому за його бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження.

24. Як встановлено, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії щодо необхідного пакету документів, оскільки він подав заяву про перерахунок пенсії без дотримання вимог статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме не надав оригінал довідки про розмір заробітної плати виданої управлінням поліції охорони в Київській області № 28 від 19 червня 2017 року, а надав її копію, відтак територіальний орган Пенсійного фонду України виконав обов'язок щодо розгляду заяви та відмовив у її задоволенні.

25. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21 вересня 2018 року у справі № 805/465/18-а

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

26. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo