Історія справи
Постанова КАС ВП від 22.11.2022 року у справі №440/1113/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 440/1113/19
касаційне провадження № К/9901/19596/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Хохуляка В.В., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 (суддя Удовіченко С.О.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021 (головуючий суддя - Калиновський, судді - Макаренко Я.М., Кононенко З.О.) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» (далі - Товариство, позивач, платник) звернулося до адміністративного суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.10.2018 №0001975014.
Позовні вимоги обґрунтовані доводами позивача про помилкове застосування відповідачем положень статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), якою, зокрема, визначено види податкових накладних, несвоєчасність реєстрації яких не створює підстави для застосування штрафних санкцій. Товариство зазначає, що до платника податку не застосовуються штрафні санкції, які передбачені підпунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у випадку порушення строків реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю); податкових накладних, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; податкових накладних, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Крім того, позивач зазначив, що за результатами господарської діяльності за період складання податкових накладних у повному обсязі виконав свої зобов`язання перед бюджетом: визначені у податкових накладних за операціями з не платниками податку на додану вартість суми податкових зобов`язань включені до декларацій з податку на додану вартість за відповідний податковий (звітний) період та сплачені у повному обсязі.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, позивач не зареєстрував протягом граничних строків, визначених вказаною нормою, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 21130396,58 грн, а відтак до позивача обґрунтовано застосовано відповідальність за вказане порушення передбачену пунктом 120-1.2 статті 120 ПК України.
У касаційній скарзі Товариство просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій порушено норми пунктів 120-1.1, 120-1.2 статті 120-1 ПК України. Позивач зазначає, що податкові накладні, які за доводами контролюючого органу зареєстровані несвоєчасно, не надавались отримувачам (покупцям), а відтак порушення граничних строків їх реєстрації в силу вимог пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України не може бути підставою для застосування штрафних санкцій. Крім того, Товариство посилається на наявність неоднозначного (множинного) тлумачення прав та обов`язків платників податків, визначених у пункті 120-1.1 статті 120-1 ПК України та не врахування висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 31.03.2021 у справі №640/6342/19 щодо не застосування до спірних правовідносин чинну на час розгляду справи норму пункту 73 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України щодо скасування податкових повідомлень-рішень з нарахованими штрафами у період з 01.01.2017 по 31.12.2019 за порушення граничних строків реєстрації визначених видів податкових накладних, які станом на дату набуття чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 №466-ІХ, який набрав чинності з 23.05.2020, що має зворотну дію у часі, залишалися неузгодженими, у зв`язку з чим рішення повинно бути прийнято на користь платника.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 16.06.2021 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 21.11.2022 визнав за можливе проведення попереднього розгляду справи і призначив попередніх розгляд справи на 22.11.2022.
Перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що податкове повідомлення-рішення, з приводу правомірності якого виник спір, прийняті контролюючим органом на підставі акту камеральної перевірки від 02.10.2018 №516/28-10-50-14/38194448. Згідно з висновком, зробленим в акті перевірки, Товариство порушило терміни, визначені статтею 201 ПК України щодо реєстрації податкових накладних, складених у січні-травні 2017 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 21130396,58 грн.
На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 24.10.2018 №0001975014, яким на підставі пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України визначено штраф у розмірі 50% у сумі 10565198,29 грн та роз`яснено, що у разі відсутності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у строки, визначені пунктом 120-1.2 ПК України буде застосовано штраф.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За змістом пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог; установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
Таким чином, на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної/ та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у термін встановлений податковим законодавством.
Така реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
При цьому платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
Порушення встановленого терміну реєстрації податкової накладної свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) є окремим видом правопорушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, що передбачено абзацом першим пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України.
Крім того, відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, є також підставою для накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, що передбачено абзацом другим пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлених обставин справи штраф за спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано на підставі абзацу першого пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України у зв`язку з відсутністю реєстрації протягом граничного строку податкових накладних за період січень-травень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставини відсутності факту реєстрації податкових накладних за період січень-травень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є беззаперечним і позивачем не заперечується.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України граничними строками для реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних є: для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Тобто платник податків зобов`язаний протягом вказаних строків, які є граничними, здійснити реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, не реєстрація протягом вказаних граничних строків податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі передбаченим пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України.
Зазначений правовий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 11.12.2018 у справі №807/68/18, від 17.03.2020 року у справі №200/1582/19-а та від 15.06.2021 у справі №2340/3534/18.
Положення пункту 201.10 статті 201 ПК України, яким передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування, не визначає граничного строку реєстрації податкової накладної протягом 365 днів, вказана норма вказує на право платника податку зареєструвати податкові накладні протягом зазначеного терміну, однак граничними є строки визначені абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України.
При цьому пункт 120-1.2 статті 120-1 ПК України передбачає відповідальність саме за відсутність реєстрації протягом граничного строку (визначено абзацом 14 пункту 201.10 статті 201), а протягом 365 днів (право на реєстрацію, що визначено абзацом 16 пункту 201.10 статті 201.
Ураховуючи встановлені обставини справи, а саме відсутність факту реєстрації податкових накладних за період січень-травень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не заперечується і позивачем, колегія суддів приходить до висновку, що контролюючим органом обґрунтовано та правомірно застосовано до позивача штраф, згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення відповідно до абзацу першого пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 ПК України, податкових накладних на суму податку на додану вартість 21130396,58 грн, в розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника на неврахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі №640/6342/19, оскільки за результатами касаційного перегляду справи, на яку посилається позивач у відповідній частині встановлені інші обставини у справі. Відповідні висновки сформовані за різних фактичних обставин, з урахуванням повноти, належності, достатності доказів, наданих учасниками справи та зібраних судами у справі в підтвердження складу податкових правопорушень.
При цьому колегія суддів зазначає, що висновки Верховного Суду мають враховуватись, виходячи з конкретних обставин справ, які встановлені судами за результатами оцінки відповідних доказів у цих справах.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Татнєфть-АЗС-Україна» залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 26.04.2021 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.І. Бившева В.В. Хохуляк Р.Ф. Ханова