Історія справи
Ухвала КАС ВП від 11.11.2018 року у справі №823/89/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 листопада 2018 року
Київ
справа №823/89/17
адміністративне провадження №К/9901/31538/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргуЗолотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській областіна постановуЧеркаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року (суддя В.О. Гаврилюка)та ухвалуКиївського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року (колегія у складі суддів: І.О. Грибан, О.О. Беспалов, А.Б. Парінов)у справі№823/89/17за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_2доЗолотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській областіпровизнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2) звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області від 29 листопада 2016 року №369 «Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2».
Позов обґрунтовано тим, що згідно плану-графіку на 4 квартал 2016 року проведення документальної планової перевірки ФОП ОСОБА_2 заплановане на жовтень 2016 року, тому у податкової інспекції були відсутні правові підстави для проведення перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року, без внесення відповідних змін до плану-графіку.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року, позов задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано наказ Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області від 29 листопада 2016 року № 369 «Про проведення планової документальної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_2».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки коригування плану графіку на IV квартал 2016 року в частині зміни місяця проведення перевірки ФОП ОСОБА_2 не відбулося, у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року, а тому оспорюваний наказ щодо проведення планової документальної перевірки прийнятий протиправно.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що судові рішення були ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги є аналогічними обґрунтуванням його апеляційної скарги.
Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.
Судами встановлено, що наказом податкової інспекції від 29 листопада 2016 року №369 призначено провести планову виїзну документальну перевірку позивача за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2015 року згідно з планом-графіком проведення планових документальних перевірок, яку розпочати з 12 грудня 2016 року, тривалістю 10 робочих днів.
Письмовим повідомленням про проведення перевірки від 29 листопада 2016 року № 26 позивача повідомлено про те, що згідно з планом-графіком проведення перевірок, на підставі статті 77 Податкового кодексу України, податковою інспекцією з 12 грудня 2016 року буде проводитися документальна планова перевірка ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державно фіскальної служби за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2015 року.
На підставі наказу відповідача від 29 листопада 2016 року № 369 видано три направлення на перевірку від 10 січня 2017 року № 2-4. Зі змісту вказаних направлень вбачається, що з 11 січня 2017 року податковою інспекцією буде проведено виїзну планову перевірку ФОП ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, тривалістю 10 робочих днів.
11 січня 2017 року посадові особи відповідача та ГУ ДФС у Черкаській області здійснили виїзд за адресою здійснення господарської діяльності позивача: АДРЕСА_1, з метою здійснення планової перевірки її господарської діяльності.
Позивачем не було допущено працівників податкового органу до перевірки, у зв'язку з чим, 11 січня 2017 року складено акти № 1/23-13-1300/НОМЕР_1 «Про недопуск до перевірки», № 4/23-13-1300/НОМЕР_1 «Про відмову від підпису у направленні на перевірку» та № 5/23-13-1300/НОМЕР_1 «Відмови платника податків підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки».
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом (п.77.4. ст. 77 Податкового кодексу України).
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до пункту 77.2 статті 77 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.
Згідно з пунктом 4 розділу І цього Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.
За правилами пункту 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) план-графік складається із планів-графіків територіальних органів державної фіскальної служби та затверджується Головою Державної фіскальної служби.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів державної фіскальної служби.
Відповідно до п. 3 розділу І Порядку, проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.
Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС.
Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом «ДСК» та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка) (п. 5 вказаного Порядку).
Отже, планова документальна виїзна перевірка призначається відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок, а положеннями Податкового кодексу України не передбачено можливості змінити наказом період проведення планової документальної виїзної перевірки за межами строків, передбачених планом-графіком.
Окрім того, з аналізу наведених норм вбачається, що план-графік проведення планових перевірок складається не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу і зміна термінів перевірок допускається з проведенням відповідного коригування плану-графіка після затвердження цих змін Головою Державної фіскальної служби.
Так, судами попередніх інстанції встановлено, що план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на IV квартал 2016 року затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України Біланом С.В. 30 вересня 2016 року (лист ДФС України від 06 жовтня 2016 року № 32844/7/99-99-13-04-02-17).
До плану-графіку проведення документальних перевірок на IV квартал 2016 року (Додатком 4 до наказу ГУ ДФС у Черкаській області №505/23-00-13-0415 від 03 жовтня 2016 року) включено ФОП ОСОБА_2; місяць початку проведення - жовтень 2016 року; період, за який проводиться перевірка: 01 січня 2014 року - 31 грудня 2015 року.
Проте, спірним наказом від 29 листопада 2016 року №369 вказано термін проведення перевірки тривалістю 10 днів, починаючи з 12 грудня 2016 року, при цьому тільки 11 січня 2017 року податкова інспекція здійснила виїзд за адресою позивача для планової перевірки його господарської діяльності, тобто перевірка здійснена поза межами строку, передбаченого планом-графіком проведення документальних перевірок на IV квартал 2016 року.
При цьому, будь-якого коригування плану-графіка податковим органом у встановленому Порядку не проводилось, а відтак перенесення (зміна) термінів планової перевірки позивача не погоджувалось відповідачем у встановленому порядку з Головою Державної фіскальної служби. Окрім того, доказів того, що позивач був включений у план-графік проведення документальних виїзних планових перевірок на 2017 рік в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, не спростованими доводами касаційної скарги, про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для проведення планової документальної перевірки позивача у грудні 2016 року та січні 2017 року.
Суд касаційної інстанції визнає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.
Відповідно до статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Золотоніської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року - без змін.
2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду