Історія справи
Ухвала КАС ВП від 29.08.2019 року у справі №560/1254/19

ПОСТАНОВАІменем України12 грудня 2019 рокум. Київсправа №560/1254/19провадження №К/9901/23981/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Єзерова А. А.,суддів Желєзного І. В., Рибачука А. І.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справуза касаційною скаргою ОСОБА_1на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2019 (головуючий суддя Шевчук О. П. ) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2019 (колегія суддів у складі головуючого судді Капустинського М. М., суддів Моніча Б. С., Охрімчука І. Г. )у справі №560/1254/19за позовом ОСОБА_1
до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операціїпро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.I. РУХ СПРАВИ1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в якому просив:визнати протиправними дії Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про повернення без розгляду заяви та доданих документів про надання позивачу статусу учасника бойових дій;
зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції створити міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОСОБА_1, на засіданні якої розглянути відповідну заяву позивача про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та додані документи.2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2019, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від18.07.2019, у задоволенні позову відмовлено.3. У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким позов задовольнити.II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював у Луганській службі обслуговування повітряного руху (яка знаходилася на території аеропорту м. Луганськ, в зоні бойових дій (АТО) Харківського РСП Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на посаді - диспетчера управління повітряним рухом, з 13 вересня 2010 року (наказ від 13.09.2010 №435/л) по 20 жовтня 2014 року (наказ від 20.10.2014 №573/о) та протягом цього часу проживав у м. Луганськ, що підтверджується довідкою Харківського регіонального структурного підрозділу державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 15.12.2016 №6.4.10.25-247.
5. Відповідно до довідки ВЧ А0284 від 04.09.2018 №726, ОСОБА_1 в період з 14 квітня 2014 року по 08 червня 2014 року брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.6. Відповідно до письмових нотаріально посвідчених заяв ОСОБА_2 (посвідчення УБД серії НОМЕР_1 від 25.04.2015) та ОСОБА_3 (посвідчення УБД серії НОМЕР_2 від15.05.2015), ОСОБА_1 дійсно під час проведення Антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей, в період квітень - червень 2014 року безпосередньо перебував у зоні бойових дій (антитерористичної операції), а саме: в аеропорті міста Луганськ, на посаді диспетчера управління повітряним рухом, та виконував свої обов'язки на робочих місцях: диспетчерського органу підходу; аеродромної диспетчерської вежі по управлінню повітряним рухом, забезпеченню безпеки польотів, повітряних суден військової та військово-транспортної авіації України, які прибували в аеропорт місто Луганськ та відправлялися з нього, для забезпечення проведення антитерористичної операції і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції.7. Позивач 07.11.2018 звернувся до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції із заявою та документами щодо надання статусу учасника бойових дій.8. Листом від 19.11.2018 №4878/03/05.1-18 відповідач повернув ОСОБА_1 документи додані до заяви без розгляду з мотивів ненадання позивачем всього обсягу документів, визначеного Порядком від 20.08.2014 №413.
9. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ10. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що державою визнавались учасниками бойових дій виключно ті працівники підприємств, установ, організацій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції з 19.07.2014 по18.06.2015, а позивач перебував в зоні проведення антитерористичної операції у період з 14.04.2014 по 08.06.2014.11. На думку судів першої та апеляційної інстанцій Міжвідомча комісія не може прийняти рішення щодо особи, яка не зазначена у ~law3~ та пункті 2 Порядку №413, а тому відповідач правомірно повернув документи позивачу з відповідними роз'ясненнями.IV. ДОВОДИ
КАСАЦІЙНОЇ
СКАРГИ
12. Позивач у своїй касаційній скарзі наголошує, що його безпосередня участь в антитерористичній операції підтверджується документально, а суди дослідили наявні докази поверхнево та не об'єктивно. Висновки судів щодо відсутності у Міжвідомчої комісії повноважень розглядати документи позивача, на думку заявника, є незаконними.13. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав.V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ14. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст.
341 КАС України, вважає за необхідне зазначити наступне.15. Спір у справі виник з приводу наявності/відсутності у Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції повноважень повертати документи заявників без передачі таких документів на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
16. Аналогічні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.17. Так, у постанові від 15.07.2019 (справа №440/3546/18) Верховний Суд зазначив наступне:"Перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій, визначений статтею
6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".Відповідно до пункту
19 частини
1 статті
6 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (тут і далі у редакції, чинній у період перебування позивача в зоні проведення АТО) учасниками бойових дій, окрім інших, визнаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.Абзацом другим згаданого пункту передбачено, що порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від20.08.2014 № 413 (далі - Порядок №413, у редакції, чинній у період перебування позивача в зоні проведення АТО).Абзацом третім пункту 2 цього Порядку передбачено, що статус учасника бойових дій надається працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.Абзацом третім пункту 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - стосовно осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, а також осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку.Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, керівники підприємств, установ, організацій в місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд міжвідомчої комісії довідки за формою згідно з додатком 2 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Міжвідомча комісія розглядає документи і в разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків, представників державних органів та приймає в місячний строк з дня надходження документів рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує керівників підприємств, установ, організацій та органи соціального захисту населення за місцем реєстрації особи.У разі неподання керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до міжвідомчої комісії.Згідно з підпунктом 9 пункту 4 Положення про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №416, Служба відповідно до покладених на неї завдань організовує та координує роботу з надання статусу учасника бойових дій, зокрема проводить засідання міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".Відповідно до пункту 1 Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.11.2014 № 867 (в редакції наказу Міністерства соціальної політики України від 22.12.2016 № 1583), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2014 за № 1494/26271, Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Міжвідомча комісія) утворена Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, пункту 6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, бойових дій та збройного конфлікту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 604, та пункту 7 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336.Пунктом 2 розділу VII Положення № 867 передбачено, що організацію проведення засідань Міжвідомчої комісії здійснює Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
У разі надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Міжвідомчої комісії, визначених розділом II цього Положення, Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції протягом п'яти робочих днів з дати їх отримання повертає документи заявнику з відповідними роз'ясненнями або надсилає їх за належністю.Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про той факт, що питання про наявність підстав для надання статусу учасника бойових дій належить до виключної компетенції Міжвідомчої комісії, яка утворюється Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.Порядком № 413 передбачено, що до повноважень Міжвідомчої комісії належить розгляд питань про надання статусу учасника бойових дій працівникам підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.З урахуванням викладеного очевидним є те, що розгляд заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій належить до повноважень Міжвідомчої комісії.Таким чином, посилання відповідача на приписи пункту 2 розділу VII Положення №867 є безпідставними".
18. Колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку.З огляду на викладене, висновок судів попередніх інстанцій про наявність у відповідача права на повернення документів позивача без розгляду з посиланням на пункт 2 розділу VII Положення №867 є помилковим.19. Також колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що підставою для повернення документів позивача без розгляду стало те, що на думку відповідача ОСОБА_1 до заяви не було долучено певних документів на підтвердження безпосередньої участі в антитерористичній операції, а не та обставина, що позивач нібито не належить до кола осіб, які мають право на отримання статусу "учасник бойових дій". Зазначене прямо випливає зі змісту листа відповідача від19.11.2018, який став підставою для звернення позивача до суду.Наведене додатково підтверджує, що в даному випадку відповідач вийшов за межі наданих йому законодавством повноважень.20. Отже, суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права при ухваленні судових рішень.
Поряд з цим, колегія суддів звертає увагу позивача, що позовна вимога "зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції створити міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОСОБА_1, на засіданні якої розглянути відповідну заяву позивача про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та додані документи" не може бути задоволена, оскільки як слушно зазначав під час розгляду справи відповідач відповідно до Порядку №413 створено Міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", до повноважень якої належить розгляд заяви позивача про встановлення статусу "учасник бойових дій".21. При цьому, Суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення відповідно до чинного законодавства.22. Відповідно до ч.
1 ст.
351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.23. За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішень судів попередніх інстанцій із прийняттям нового рішення про часткове задоволення позову.24. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.
341,
345,
351,
356 КАС України, Суд -ПОСТАНОВИВ:1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.2. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2019 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.07.2019 у справі №560/1254/19 - скасувати.3. Позов ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково:
визнати протиправними дії Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції щодо повернення без розгляду заяви та доданих документів про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;зобов'язати Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції прийняти та передати документи, подані ОСОБА_1 з метою отримання статусу "учасник бойових дій", на розгляд Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", після повторного їх подання ОСОБА_1.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач А. А. ЄзеровСуддя І. В. Желєзний
Суддя А. І. Рибачук