Історія справи
Ухвала КАС ВП від 11.09.2019 року у справі №822/1911/16

ПОСТАНОВАІменем України11 вересня 2019 рокуКиївсправа №822/1911/16адміністративне провадження №К/9901/45177/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Желєзного І. В., суддів: Коваленко Н. В., Чиркіна С. М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Данилюк У. Т. від 07 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гонтарука В. М., Білої Л. М., Граб Л. С., від 24 січня 2017 року,УСТАНОВИЛ:ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог1. Позивач звернулась до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова В. В., Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання відповідачів в порядку п.
4 ч.
1 ст.
52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" включити до четвертої черги акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" вимоги ОСОБА_1 в сумі 1
100000,00 грн згідно з договором банківського вкладу (депозиту) від 30 грудня 2014 року №00009009725967, укладеним між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Дельта банк".Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій2. Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року, адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича внести пропозицію щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни до реєстру акцептованих вимог, включивши до четвертої черги акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Дельта Банк" вимоги ОСОБА_1 згідно з договором банківського вкладу (депозиту) від 30 грудня 2014 року за №00009009725967 "Найкращий від Миколая" (номер рахунку - НОМЕР_1). В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.3. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що грошові кошти позивача за договорами перевищують виплачену Фондом суму у розмірі 199 999,95 грн, а отже він відповідає критеріям віднесення до четвертої черги вимог кредиторів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадиров Владислав Володимирович звернувся до Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30 грудня 2014 року між Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" та позивачем укладено договір банківського вкладу (депозиту) за № 00009009725967 "Найкращий від Миколая". Згідно з п.1.6 договору банк відкриває вкладнику вкладний (депозитний) рахунок - НОМЕР_1. Сума вкладу - 1 200 000 грн, процентна ставка - 13 % річних (п. п.1.2,1.4 договору).Того ж дня між банком та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду №1 до договору, згідно з якою сторони домовились викласти п.1.4 в іншій редакції, а саме, що процентна ставка становить 13,5 % річних. Також підписанням цієї угоди позивач підтвердив розуміння, що розмір процентної ставки був укладений на індивідуальних умовах, а гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не поширюватимуться на відшкодування коштів за вкладом згідно з цим договором (про що був викладений у новій редакції п.2.11 договору).
На підставі постанови Правління НБУ №664 від 02 жовтня 2015 року "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №181 від 02 жовтня 2015 року "Про початок процедури ліквідації АТ "Дельта Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку".Вказаним рішенням розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "Дельта Банк", визначені, зокрема, статтями
37,
38,
47,
48,
49,
50,
51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирову Владиславу Володимировичу на два роки з 05 жовтня 2015 року по 04 жовтня 2017 року включно.На підставі вищезазначеного рішення позивача включено в Перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від АТ "Дельта Банк" проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку, та згідно з витягом з реєстру акцептованих вимог кредиторів АТ "Дельта Банк" вимоги за рахунком позивача № НОМЕР_1 віднесені до сьомої черги виплат.11 квітня 2016 року позивач звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою, в якій заявив про свої вимоги до Банку.Листом від 19 квітня 2016 року начальник відділу забезпечення клієнтської підтримки Управління з розвитку комунікацій та післяпродажного обслуговування клієнтів Департаменту клієнтської підтримки АТ "Дельта Банк" у відповідь на звернення позивача повідомив, що оскільки кошти за договором від 30 грудня 2014 року за №00009009725967 не підпадають під гарантії Фонду та відшкодування за ними не було виплачено Фондом, то кредиторські вимоги позивача було віднесено до сьомої черги погашення.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що вимога включити позивача до четвертої черги акцептованих вимог кредиторів Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" не підлягає задоволенню, оскільки його вже включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів з відповідною черговістю, а саме до сьомої черги.У зв'язку з чим, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" вчинено належні відповідні дії на виконання своїх повноважень, які передбачені та відповідають вимогам
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".7. Позивачем не подано заперечення (відзиву) на касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ8. Розглядаючи даний спір, суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку, що дані відносини є публічно-правовими, а справа належить до юрисдикції адміністративного суду.9. Однак із даним висновком колегія суддів Верховного Суду не погоджується з огляду на наступне.10. Згідно зі статтею
6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.11. Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі
"Сокуренко і Стригун проти України" зазначив, що фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
12. Кожна особа має право в порядку, встановленому
Кодексом адміністративного судочинства України (далі також -
КАС України), звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (
КАС України у редакції, чинній на час ухвалення оскаржуваних судових рішень).13. Згідно з частиною
1 статті
2 КАС України (у зазначеній редакції) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.14. Відповідно до частиною
1 статті
2 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.15. За правилами визначення юрисдикції адміністративних судів, закріплених у статті
17 КАС України (у редакції, чинній на час ухвалення оскаржуваних судових рішень), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.16. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (статті
17 КАС України).
17. Згідно з частиною
2 статті
4 КАС України (у відповідній редакції) юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції18. У цій справі спірні правовідносини виникли у зв'язку з виконанням Уповноваженою особою дій щодо акцептування вимог кредиторів, а саме акцептування заявлених вимог позивача. Дана заборгованість виникла відповідно до укладеного договору із банківською установою, але внаслідок початку ліквідаційної процедури банку.19.
Закон України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (надалі - ~law17~) визначає правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами. ~law18~ також регулює відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначає повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.20. Відповідно до ~law19~ уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених ~law20~, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
21. За змістом ~law21~ Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.22. Згідно з ~law22~ основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.23. Для цього Фонд наділено відповідними функціями, передбаченими ~law23~, серед яких, зокрема, акумулювання коштів, отриманих із джерел, визначених ~law24~; здійснення регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб; здійснення процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організація відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.24. Відповідно до ~law25~ під час дії тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до ~law26~, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.25. Відповідно до ~law27~ Фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право, зокрема, вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку; укладати від імені банку будь-які договори (вчиняти правочини), необхідні для забезпечення операційної діяльності банку, здійснення ним банківських та інших господарських операцій, з урахуванням вимог, встановлених ~law28~.
26. За приписами ~law29~ рішення, що приймаються відповідно до ~law30~ Національним банком України, Фондом, працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені ~law31~, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.27. Таким чином, за змістом наведених правових норм на Фонд, який є юридичною особою публічного права, покладено функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Зі свого боку, уповноважена особа Фонду виконує від його імені делеговані Фондом повноваження щодо забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.28. Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб'єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.29. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.30. Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
31. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.32. Правовідносини, щодо яких виник спір, обумовлені наявністю кредиторських вимог (майнових вимог юридичної особи до суб'єкта господарювання - банку, що ліквідується), які задовольняються у порядку черговості, визначеної ~law32~, за рахунок коштів, одержаних унаслідок ліквідації та продажу майна банку.33. Повноваження уповноваженої особи Фонду щодо складення реєстру акцептованих вимог кредиторів та внесення змін до цього реєстру визначені ~law33~.34. Відповідно до ~law34~ кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів.35. Зазначене дає підстави стверджувати, що оскільки лише Фонду за законом доручено забезпечувати відновлення платоспроможності банку або підготовку його до ліквідації, а заявлені позивачем вимоги випливають із зобов'язань Банку за укладеними між ними договорами, Уповноважена особа Фонду та Фонд у цьому випадку діють як представники сторони договірних відносин.
36. Беручи до уваги наведене та враховуючи суть спірних правовідносин, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку, що спір про акцептування вимог кредиторів не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів. У свою чергу, враховуючи суб'єктний склад правовідносин, даний спір належить до підвідомчості судів загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.37. Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 826/7532/16, від 22 серпня 2018 року у справі № 809/654/16, від 05 грудня 2018 року у справі № 813/799/16 та від 06 лютого 2019 року у справі № 806/724/16.38. Статтею
354 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і, зокрема, закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно Статтею
354 КАС України.39. Порушення правил юрисдикції адміністративних судів, визначених Статтею
354 КАС України, є обов'язковою підставою для скасування рішення із закриттям провадження незалежно від доводів касаційної скарги.40. Враховуючи, що судами першої та апеляційної інстанції були порушені правила юрисдикції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню, а провадження у справі - закриттю.
Керуючись статтями
345,
354,
355,
356 КАС України, Верховний Суд,ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" Кадирова Владислава Володимировича задовольнити частково.Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року скасувати.Провадження у справі № 822/1911/16 закрити.
Роз'яснити позивачу право на звернення з цим позовом до суду в порядку цивільного судочинства.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач І. В. ЖелєзнийСудді: Н. В. КоваленкоС. М. Чиркін