Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 10.04.2024 року у справі №200/564/23 Постанова КАС ВП від 10.04.2024 року у справі №200...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 10.04.2024 року у справі №200/564/23

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року

м. Київ

справа №200/564/23

адміністративне провадження № К/990/33651/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,

суддів - Загороднюка А.Г., Мельник-Томенко Ж.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №200/564/23

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії

за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - Дяченка Олексія Володимировича

на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року (головуюча суддя: Волгіна Н.П.)

і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року (головуюча суддя: Компанієць І.Д., судді: Гаврищук Т.І., Геращенко І.В.).

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У лютому 2023 року ОСОБА_1 пред`явив позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі також - «Порядок №1078»);

- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн в місяць за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що з 4 вересня 2015 року до 26 червня 2018 року він проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_2 та був зарахований на грошове забезпечення до відповідача.

ОСОБА_1 вказував, що військова частина НОМЕР_1 порушила його право на отримання поточної та фіксованої індексації грошового забезпечення за період служби з 1 грудня 2015 року до 26 червня 2018 року і це право суд захистив у справі №200/4095/22. Надалі у порядку виконання судового рішення військова частина НОМЕР_1 виплатила йому індексацію грошового забезпечення у фіксованому розмірі: 4107,13 грн в місяць за період служби з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078.

ОСОБА_1 наголошував на тому, що протиправна бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у невиплаті йому індексації грошового забезпечення у фіксованій величині за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року, спричинила до подальшої протиправної невиплати такої індексації з 29 червня 2018 року після його переведення та продовження служби у військовій частині НОМЕР_2 . Стверджував, що загальний розмір невиплаченої індексації становить 173294,40 грн.

3. Відповідач не визнав позовні вимоги, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

4. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року, позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невирішення питання про наявність/відсутність підстав для нарахування й виплати ОСОБА_1 у період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року індексації грошового забезпечення, передбаченої абзацами 3-6 пункту 5 Порядку №1078;

- зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_1 вирішити питання про наявність або відсутність підстав для нарахування й виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року, передбаченої абзацами 3-6 пункту 5 (із врахуванням пункту 10-2) Порядку №1078, та нарахувати й виплатити таку індексацію у випадку наявності визначених підстав;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

5. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач під час проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року протиправно не врахував приписи абзаців 3-6 пункту 5, пункту 10-2 Порядку №1078 та не вирішив питання про наявність (відсутність) підстав для нарахування й виплати йому індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині.

Одночасно з цим, суд виснував, що проведення індексації грошових доходів є компетенцією роботодавця, тому належним і достатнім способом захисту порушеного права позивача є визнання оскаржуваної бездіяльності відповідача протиправною і зобов`язання його вчинити дії.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання відповідача нарахувати й виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн, суд дійшов висновку про передчасність цих вимог.

Суд апеляційної інстанції погодився з цими висновками та залишив без задоволення апеляційну скаргу ОСОБА_1 , а рішення суду першої інстанції залишив без змін.

Короткий зміст касаційної скарги та відзиву

6. У жовтні 2023 року представник позивача подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про задоволення позову.

7. В обґрунтування підстав касаційного оскарження послався на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - «КАС України»).

8. Скаржник стверджує, що суди першої й апеляційної інстанції неправильно застосували абзаци 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Також скаржник зазначає про те, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21, від 22 червня 2023 року у справі №520/6243/22, щодо права військовослужбовця на отримання індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині за період з 1 березня 2018 року до дати виключення зі списків особового складу та необхідності визначення судом розміру індексації-різниці грошового забезпечення у грошовому еквіваленті.

9. Позиція скаржника полягає в тому, що у період проходження служби з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року відповідач на підставі абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 повинен був виплачувати позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн, розмір якої був розрахований на виконання судового рішення у справі №200/4095/22 військовою частиною НОМЕР_1 за попереднім місцем служби.

10. Відповідач просить Верховний Суд касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

11. Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 4 червня 2018 року №98 ОСОБА_1 з 29 червня 2018 року призначено на посаду командира кадру НОМЕР_4 Окремого батальйону Територіальної оборони управління (військова частина НОМЕР_2 ) НОМЕР_4 Окремої бригади Територіальної оборони.

12. Наказом тимчасово виконуючого обов`язки військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_4 №146 від 29 червня 2018 року капітана ОСОБА_1 визначено вважати таким, що з 29 червня 2018 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою; встановлено посадовий оклад, надбавку та премію.

13. Наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 30 грудня 2021 року №345 майора ОСОБА_1 увільнено та призначено на посаду командира військової частини НОМЕР_2 .

14. Наказом начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) від 4 січня 2022 року №1 майора ОСОБА_1 , командира військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_7 » Сухопутних військ Збройних Сил України, увільненого та призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 30 грудня 2021 року (по особовому складу) № 345 на посаду командира Військової частини НОМЕР_2 , вважати, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби; 4 січня 2022 року виключити зі списків особового складу територіального центру комплектування та соціальної підтримки та всіх видів забезпечення.

15. Згідно з Архівною відомістю ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 1 липня 2018 року до 4 січня 2022 року ОСОБА_1 нараховувалося та сплачувалося грошове забезпечення із нарахуванням поточної індексації, із урахуванням березня 2018 року місяцем підвищення доходу, у таких розмірах:

грудень 2018 року - 71,00 грн, січень 2019 року - 71,00 грн, лютий 2019 року - 71,00 грн, березень 2019 року - 134,47 грн, квітень 2019 року - 134,47 грн, травень 2019 року - 134,47 грн, червень 2019 року - 134,47 грн, липень 2019 року - 206,72 грн, серпень 2019 року - 206,72 грн, вересень 2019 року - 206,72 грн, листопад 2019 року - 206,72 грн, грудень 2019 року - 206,72 грн, січень 2020 року - 206,72 грн, лютий 2020 року - 226,30 грн, березень 2020 року - 216,51 грн, квітень 2020 року - 216,51 грн, травень 2020 року - 216,51 грн, червень 2020 року - 216,51 грн, липень 2020 року - 216,51 грн, серпень 2020 року - 226,29 грн, вересень 2020 року - 226,29 грн, жовтень 2020 року - 226,29 грн, листопад 2020 року - 226,29 грн, грудень 2020 року - 226,29 грн, січень 2021 року - 233,81 грн, лютий 2021 року - 331,42 грн, березень 2021 року - 331,42 грн, квітень 2021 року - 331,42 грн, травень 2021 року - 415,41 грн, червень 2021 року - 415,41 грн, липень 2021 року - 415,41 грн, серпень 2021 року - 540,03 грн, вересень 2021 року - 540,03 грн, жовтень 2021 року - 540,03 грн, листопад 2021 року - 540,03 грн, грудень 2021 року - 540,03 грн, січень 2022 року - 563,19 грн.

Протягом указаного періоду служби ОСОБА_1 не нараховувалася і не виплачувалася індексація грошового забезпечення у фіксованій величині.

16. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року у справі №200/4095/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов`язання вчинити дії зобов`язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати й виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 1 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум та за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року (включно) відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

17. На виконання судового рішення військова частина НОМЕР_1 нарахувала й виплатила ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у належному розмірі:

- за період з 1 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця січня 2008 року в сумі: 84039,05 грн;

- за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн в місяць відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 у загальній сумі: 15880,90 грн.

18. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

ІІI. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ

19. У статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі також - «Закон №1282-ХІІ») законодавець навів визначення таких понять:

індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

20. Перелік об`єктів індексації установлений частиною першою статті 2 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. До таких об`єктів індексації в силу абзацу 4 частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ належить оплата праці (грошове забезпечення).

21. Межі індексації визначені частиною шостою статті 2 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

22. Статтею 3 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

23. Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-ХІІ.

У первинній редакції частина перша статті 4 цього Закону передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Надалі до цієї норми були внесені зміни Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII, який набрав законну силу 1 січня 2016 року.

Тож з 1 січня 2016 року за правилами частини першої статті 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

24. Інші положення статті 4 цього Закону з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.

Зокрема, частина друга статті 4 Закону №1282-ХІІ передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Згідно з частиною третьою статті 4 Закону №1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону №1282-ХІІ підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078

25. Згідно з пунктом 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі також - «Порядок №1078», у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) цей акт визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

26. Пункт 1-1 Порядку №1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.

Так, пунктом 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 1 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

27. За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.

28. Абзаци 2, 4 пункт 4 Порядку №1078 деталізують межі індексації, які законодавець обумовив в частині шостій статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Так, абзац 2 пункту 4 Порядку №1078 визначає, що оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Натомість абзац 4 пункту 4 Порядку №1078 установлює, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

29. Питання про те, як саме визначається сума індексації, регулювалося абзацом 6 пункту 4 Порядку №1078, а з 15 березня 2018 року врегульоване абзацом 5 цього ж пункту, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

30. Пункт 5 Порядку №1078 застосовується з 1 грудня 2015 року у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року.

31. Абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 у вказаній редакції передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Цей же абзац діяв з 15 березня 2018 року до 1 квітня 2021 року у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року і встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Указаний абзац з 2 квітня 2021 року діє у редакції постанови Уряду №278 від 31 березня 2021 року і встановлює, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

32. Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 1 грудня 2015 року дотепер у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

33. Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 1 грудня 2015 року у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і передбачав, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Цей же абзац з 15 березня 2018 року дотепер діє у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

34. Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 1 грудня 2015 року дотепер у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

35. Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Указаний абзац з 2 квітня 2021 року діє у редакції постанови Уряду №278 від 31 березня 2021 року і встановлює, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.

36. Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діяв з 1 грудня 2015 року у редакції постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Цей же абзац з 15 березня 2018 року до 1 квітня 2021 року діяв у редакції постанови Уряду №141 від 28 лютого 2018 року і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Указаний абзац з 2 квітня 2021 року діє у редакції постанови Уряду №278 від 31 березня 2021 року і встановлює, що до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

37. Пункт 10-2 Порядку №1078 був викладений у новій редакції на підставі постанови Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року.

У цій редакції пункт 10-2 Порядку №1078 застосовувався з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року та передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Цей же пункт з 2 квітня 2021 року до 8 листопада 2021 року діяв у редакції постанови Уряду №278 від 31 березня 2021 року і передбачав, що для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби) для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу, посадова особа митної служби.

Указаний пункт з 9 листопада 2021 року діє у редакції постанови Уряду №1141 від 3 листопада 2021 року і встановлює, що для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII

38. Абзац 1 пункту 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі також - «Закон №2011-XII») передбачає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

39. Пункт 2 статті 9 цього Закону встановлює, що до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

40. Абзац 2 пункту 3 статті 9 Закону №2011-XII передбачає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджена наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260

41. Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - «Інструкція №260») була чинною з 25 липня 2008 року до 20 липня 2018 року та визначала порядок й умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

42. Абзаци 2 - 5 пункту 1.2 розділу І Інструкції №260 передбачали, що до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

43. Абзац 2 пункту 1.9 розділу І Інструкції №260 установлював, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий.

ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

44. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 9 жовтня 2023 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів скарги, яка подана на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.

45. Зважаючи на висновки судів попередніх інстанцій та доводи й вимоги сторін, на стадії касаційного перегляду ключове питання справи стосується правильності застосування судами норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 у контексті з`ясування того, чи має позивач (військовослужбовець) право на подальше отримання індексації-різниці у разі його переведення з однієї військової частини до іншої, і чи порушив це право відповідач, не виплативши відповідну індексацію за період служби з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року.

46. Розв`язуючи поставлене питання, Суд виходить з таких норм права й практики їхнього застосування.

47. Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункт 44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).

48. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення (постанови Верховного Суду від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19).

49. Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (постанова Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №206/4411/16-а).

50. Порядок №1078 у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, містив поняття «базовий місяць».

Базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати). Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

51. 9 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України видав постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі також - «Постанова №1013»).

Цією постановою були внесені зміни до Порядку №1078.

52. Порівняльний аналіз положень пунктів 5, 10-1, 10-2 Порядку №1078 свідчить про те, що внаслідок змін, унесених Постановою №1013, з 1 грудня 2015 року діють єдині правила проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників, незалежно від дати їхнього прийняття, переведення, виходу на роботу чи зростання заробітної плати за рахунок будь-якої її постійної складової.

Внаслідок цих змін Порядок №1078 у редакції, що застосовується з 1 грудня 2015 року, не містить поняття «базовий місяць» і передбачає уніфікований механізм визначення індексації у разі підвищення заробітної плати.

Для проведення індексації з 1 грудня 2015 року замість терміну «базовий місяць» використовується поняття «місяць підвищення доходу», яке має інший зміст.

53. Місяць підвищення доходу - це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Таке визначення цього поняття висновується із системного тлумачення пункту 5 Порядку №1078 у редакції, яка була запроваджена з 1 грудня 2015 року.

54. Місяць підвищення доходу при зростанні заробітної плати визначається тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). Тож із 1 грудня 2015 року зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.

У цьому полягає одна з основних відмінностей поняття «місяць підвищення доходу» від терміну «базовий місяць», позаяк визначення останнього залежало також від факту зростання заробітної плати за рахунок будь-якої її постійної складової.

55. Водночас вилучення терміну «базовий місяць» та запровадження поняття «місяць підвищення доходу» не вплинуло на правило обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Як у «базовому місяці», так і у «місяці підвищення доходу» індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком із наступного місяця.

56. Отже, з урахуванням наведених нормативних положень, розрахунок індексації грошового забезпечення позивача як військовослужбовця з 1 грудня 2015 року не прив`язаний до місяця прийняття (переведення, виходу) на військову службу чи місяця зростання грошового забезпечення за рахунок будь-якої його постійної складової.

Із 1 грудня 2015 року відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.

57. Крім цього, Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці».

Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.

У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.

58. Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).

Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзаци 2, 5 пункту 4 Порядку №1078).

59. У випадку ОСОБА_1 правовідносини щодо нарахування й виплати йому поточної індексації не є спірними.

60. Щодо «фіксованої» суми індексації, то Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» і Порядок №1078 такого поняття не містять.

Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Проте постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.

З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

61. Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме:

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);

сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).

62. Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указував, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

63. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) свідчить про те, що нарахування й виплата суми індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов`язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

64. Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, повноваження відповідача щодо виплати позивачу цієї суми індексації не є дискреційними. Своєю чергою, обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати такий вид індексації грошового забезпечення.

65. З урахуванням того факту, що 1 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.

66. Наведені висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21 з подібними правовідносинами, на яку слушно послався скаржник.

67. З обсягу встановлених судами обставин справи вбачається, що станом на березень 2018 року ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частина НОМЕР_1 і з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року йому не нараховувалася і не виплачувалася індексація-різниця.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року у справі №200/4095/22 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов`язання вчинити дії зобов`язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати й виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 1 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум та за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року (включно) відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078.

На виконання судового рішення військова частина НОМЕР_1 нарахувала й виплатила ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у належному розмірі:

- за період з 1 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця січня 2008 року в сумі: 84039,05 грн;

- за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн в місяць відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 у загальній сумі: 15880,90 грн.

Отже, у зв`язку із підвищенням у березні 2018 року доходу ОСОБА_1 та на основі судового рішення й правил Порядку №1078 військова частина НОМЕР_1 провела індексацію грошового забезпечення за період з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року і виплату йому індексацію-різницю у щомісячному розмірі: 4107,13 грн.

68. Як з`ясували суди попередніх інстанцій, з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 і за цей час індексація-різниця йому не нараховувалася і не виплачувалася відповідачем.

69. У справі ОСОБА_1 суди першої й апеляційної інстанції, частково задовольняючи позов, констатували наявність протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у невирішенні питання про наявність чи відсутність підстав для нарахування й виплати йому індексації-різниці грошового забезпечення за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року.

Отже, суди виходили з того, що відповідач має дискреційні повноваження у такому питанні.

70. Верховний Суд не може погодитися з цим висновком з огляду на таке.

За змістом абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указував, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Оскільки військова частина НОМЕР_1 нарахувала й виплатила ОСОБА_1 індексацію (індексацію-різницю) грошового забезпечення за період служби з 1 березня 2018 року до 26 червня 2018 року та виплату йому цю індексацію у фіксованому розмірі: 4107,13 грн на місяць, і до 4 січня 2022 року Уряд не здійснював чергового підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, то відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання індексації-різниці у фіксованому розмірі: 4107,13 грн в місяць за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року під час служби у військовій частині НОМЕР_2 .

Необхідність і умови продовження виплати такої індексації у разі продовження військової служби визначаються нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для нарахування й виплати позивачу цієї індексації.

Факт невиплати позивачу цієї індексації грошового забезпечення свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності та обґрунтованість заявленого позову.

Висновок за результатами розгляду касаційної скарги

71. Підстави касаційного оскарження, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, знайшли підтвердження.

72. Відповідно до частини першої, третьої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

73. Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, частково задовольнивши позовні вимоги, неправильно застосував норми матеріального права (абзац 6 пункту 5 Порядку №1078), не в повній мірі урахував релевантні висновки Верховного Суду щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

З огляду на це наявні підстави для скасування судових рішень, які оскаржуються.

74. Оскільки вирішення спору залежить від застосування норм матеріального права, а фактичні обставини справи суди установили повно й правильно, то за приписами частини першої статті 351 КАС України Суд вважає за необхідне прийняти нове рішення, не направляючи справу на новий судовий розгляд, про задоволення позовних вимог.

75. Касаційну скаргу належить задовольнити.

76. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 341 345 349 351 355 356 359 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - Дяченка Олексія Володимировича задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2023 року і постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року скасувати.

Ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати ОСОБА_1 в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) нарахувати й виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) індексацію грошового забезпечення у фіксованій величині розміром: 4107,13 грн в місяць за період з 29 червня 2018 року до 4 січня 2022 року включно відповідно до приписів абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.

…………………………….

…………………………….

…………………………….

Н.М. Мартинюк

А.Г. Загороднюк

Ж.М. Мельник-Томенко,

Судді Верховного Суду

logo