Державна мова в сфері обслуговування і санкції за порушення

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Державна мова в сфері обслуговування і санкції за порушення - 735d7d07dbf84de4e7e139bf95f0d284_601baa319226d.png

Зміст:

Закон про українську мову

Один з найбільш обговорюваних законодавчих актів, що були прийняті за останній час - Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Прийнято закон про українську мову 25 квітня 2019 року, а набув чинності 16 липня 2019 року. Демагогія політиків на основі цього нормативного правового акту не згасає і до сьогоднішнього дня, безліч міфів було придумано і це вводило в оману населення. Одна з основних тез - те, що цей закон обмежує права людей, які говорять іноземною в Україні. Ну а як відомо в нашій державі питання про конституційність законів і про неправомірне обмеження конституційних прав в компетенції Конституційного Суду України. З депутатським запитом звернулися представники однієї з партій в парламенті і поставили питання: «чи порушує конституційне право громадян на спілкування рідною мовою Закон про українську мову?». Конституційний суд ухвалив рішення про конституційність нового закону про українську мову.

Користуйтеся консультацією: Закон про мову: що потрібно знати власникам сайтів?

У чому суть закону про захист української мови?

Цей закон торкається лише публічної сфери - тобто, норми діють в сфері роботи державних службовців, в правоохоронних органах, державних підприємствах та організаціях, а також закладах охорони здоров'я та освіти, також закон вступає в силу поетапно. Так, наприклад, перший етап і почався з того, що для працівників державних структур українська мова стала обов'язковою, а також документи повинні вестися українською мовою. Ось і перше питання, чи не обмежує це право громадян, які розмовляють на своїй національній мові, або ж право іноземців, які перебувають на території України? Як в самому ж мовному законі встановлено, учасники засідань, конференцій або ж зустрічей, можуть переходити на мову прийнятну для всіх сторін, але при цьому повинен бути забезпечений переклад також на українську мову. Ну а, наприклад, в суді зобов'язані в цілому залучати перекладача для іноземного учасника процесу. Так що і в публічній сфері держава подбала про те, щоб людина не була обмежена у розуміння діяльності державних органів. Ну а що стосується приватної сфери - спілкування в сім'ї, вивчення мови, вибір дошкільної освіти на іноземній мові тощо, це все залишається на розсуд батьків. Ось так пройшов перший етап введення в дію Закону про українську мову.

Користуйтеся консультацією: Як захистити права споживача при поверненні товару, в тому числі купленого в Інтернеті

16 січня 2021 вступають в силу зміни в сфері обслуговування

Як раніше ми зазначали, зміни вступають в силу поетапно, ось і настала черга сфери обслуговування. Пояснимо основні норми закону української мови:

Державною мовою в сфері обслуговування є українська мова;

  • Всі магазини, виробники товарів і установи, які надають послуги зобов'язані вказати всі характеристики товару або ж послуги, які передбачені Законом «Про захист прав споживачів» українською мовою, це також стосується і інформації на сайті інтернет-магазинів. Хочеться зауважити, що магазини або установи, які орієнтовані на іноземних клієнтів, можуть таку інформацію викласти на будь-якій іноземній мові, тільки важливо, щоб ця ж інформація була продубльована українською мовою.
  • Текст мовного закону також передбачає, що клієнт має право попросити обслуговувати його державною мовою. У разі отримання відмови Ви маєте право звернутися зі скаргою до адміністрації установи, або ж законом передбачений захист прав мовних омбудсменом.

Але також потрібно розуміти, що вимоги закону є загальними для сфери обслуговування, але клієнт має право попросити обслуговувати російською, або іншою іноземною мовою, це буде правомірно і жодних санкцій не передбачено. Як показала вже практика, приблизно так і відбувається, в цілому персонал звертається до клієнта державною мовою, але якщо виникають труднощі, то на прохання клієнта переходить на будь-яку іншу, зручну для клієнта.

Санкції за порушення Закону про захист української мови

У разі порушення норм мовного закону, Уповноважений з питань захисту державної мови, складає акт про вчинення контролю і надає його підприємству, установі з вимогою усунути порушення протягом 30 днів з дня складання акту.

У разі порушення підприємцем у сфері обслуговування мовних норм, Уповноважений, або його представник, складає акт про вчинення контролю і вимагає усунути порушення протягом 30 днів з дня складання акта. Постанова про накладення штрафу на суб'єкта господарської діяльності також складається Уповноваженим. Штраф за порушення законодавства про мовне питання становить від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 5100 до 6800 гривень. Штраф за російську мову як такий не накладається, проте інформація повинна дублюватися українською, тоді порушень не буде.

Дуже цікаво, що фізично Уповноважений, або навіть його представник, при великій кількості скарг навряд чи зможуть вкластися в терміни і розглянути скарги, що призведе до "колапсу" всієї системи. Крім того, як повідомляє сам Уповноважений, то секретаріат налічує до 50 осіб, що також означає, що навряд чи вони фізично зможуть провести перевірки по Україні з метою контролю за дотриманням законодавства про функціонування української мови.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, пропонуємо Вам скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Адвокат Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

2620
Переглядів
2
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
0