Історія справи
Постанова ВАСУ від 11.06.2014 року у справі №к-37190/10-с
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2014 року м. Київ К-37190/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючого,
Пасічник С.С.,
Юрченка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 серпня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 року в справі за позовом ОСОБА_4 до голови Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2007 року ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому зазначала, що 12 листопада 2007 року відбулась ХХ сесія V скликання Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області на якій було прийнято рішення про дострокове припинення її повноважень як секретаря міської ради, а розпорядженням Боярського міського голови від 12 листопада 2007 року її достроково звільнено з даної посади.
Вважаючи своє звільнення незаконним, просила скасувати вказані рішення, поновити на посаді та стягнути середню заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 13 грудня 2007 року зазначений позов об'єднано в одне провадження з позовом ОСОБА_4 до Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області про скасування розпоряджень про винесення доган від 02 листопада №125-к та від 09 листопада 2007 року №126-к.
Справа розглядалась судами неодноразово.
Останньою постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 серпня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 року, позови задоволено: визнано протиправними та скасовано розпорядження Боярського міського голови про винесення догани від 02 листопада 2007 року №125-к та від 09 листопада 2007 року №126-к про оголошення доган, від 02 листопада 2007 року №01-16/28 про скликання чергової сесії Боярської міської ради 5 скликання; визнано протиправним та скасовано рішення чергової ХХ сесії Боярської міської ради від 12 листопада 2007 року №20/984 про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради; поновлено на посаді секретаря Боярської міської ради та стягнуто заробітну плату за час вимушеного прогулу з 12 листопада 2007 року по 27 серпня 2010 року в сумі 142 234,30 грн.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 10 лютого 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2011 року, відмовлено у задоволенні заяв про роз'яснення судового рішення та встановлення способу і порядку його виконання.
У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, відповідач просив змінити судові рішення та постановити нове рішення про відмову в частині поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 проходила публічну службу на посаді секретаря Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Розпорядженням голови Боярської міської ради від 02 листопада 2007 року №125-к позивачу оголошено догану за порушення терміну виконання запиту відповідно до статті 33 Закону України «Про інформацію», у зв'язку з несвоєчасним наданням відповіді на лист №02-9/2409 від 12 жовтня 2007 року про надання копій документів до Боярського міського районного відділу боротьби з організованою злочинністю Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.
Розпорядженням голови Боярської міської ради від 09 листопада 2007 року №126-к позивачу оголошено догану за невиконання без поважних причин обов'язків, покладених пунктом 10 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме не було підготовлено та не надано на підпис міському голові протокол ХІХ сесії Боярської міської ради 5 скликання.
Згідно з розпорядженням голови Боярської міської ради від 02 листопада 2007 року №01.16/28 на 12 листопада 2007 року скликано засідання чергової сесії Боярської міської ради, на розгляд якої винесено питання про розгляд звернення депутатів міської ради щодо роботи секретаря ради ОСОБА_4
Під час проведення пленарного засідання сесії міської ради на підставі депутатського подання було внесено до зміни до порядку денного сесії та прийнято рішення про зміну пункту першого порядку на питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради.
На засіданні даної сесії прийнято рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_4 та зобов'язано міського голову звільнити її з посади за систематичне невиконання службових обов'язків на підставі пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Розпорядженням Боярського міського голови від 12 листопада 2007 року №128-к ОСОБА_4 звільнено із займаної посади у зв'язку з достроковим припиненням повноважень відповідно до пункту 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Вирішуючи спір суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що догани позивачу винесені незаконно, а звільнення відбулось з порушенням вимог трудового законодавства. Враховуючи те, що звільнення є необґрунтованим, стягнуто заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 12 листопада 2007 року по 27 серпня 2010 року.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин справи колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради, що передбачено пунктом 5 статті 50 вказаного Закону.
Відповідно до частини дев'ятої статті 46Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
У відповідності до вимог даної статті розпорядженням міського голови від 02 листопада 2007 року було скликано засідання чергової сесії ради на 12 листопада 2007 року, проте відповідач не звернув увагу на протокол засідання постійної депутатської комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, етики, законності та правопорядку від 09 листопада 2007 року, відповідно до якого дана комісія прийшла до висновку, що скликати сесію з одним питанням порядку денного «Про розгляд звернення депутатів Боярської міської ради щодо роботи секретаря ради ОСОБА_4» правових підстав немає та рекомендувала міському голові скасувати дане розпорядження.
Також відповідно до статі 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка регулює порядок розгляду депутатського звернення, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. Тобто закон не вимагає скликання сесії для розгляду звернення депутата.
Частиною першою статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України.
У оскаржуваному рішенні міської ради від 12 листопада 2007 року зазначено, що питання про дострокове припинення повноважень позивача виникло у зв'язку з метою захисту прав місцевого самоврядування та інтересів територіальної громади міста Боярка, через невиконання нею обов'язків секретаря міської ради. Проте у даному рішенні не конкретизовано які права місцевого самоврядування та інтереси територіальної громади міста Боярка були порушені позивачем та у зв'язку з чим виникло питання про їх захист.
Відповідно до протоколу пленарного засідання сесії міської ради від 12 листопада 2007 року як на підставу для дострокового припинення повноважень позивача депутати посилалися на некоректну поведінку позивача, її зверхнє відношення до депутатів, незабезпечення проведення засідань депутатських комісій, не реалізація рішень таких комісій, бюрократичні нововведення, незабезпечення роботи комісій і фракцій. Проте відповідачем не надано доказів такої поведінки секретаря міської ради.
Пунктом 24.4 Регламенту Боярської міської ради V скликання передбачено, що пропозиції до порядку денного сесії вносяться не пізніше як за 20 днів до пленарного засідання. Пропозиції, внесені пізніше вказаного строку або безпосередньо при розгляді порядку денного на сесії, включаються до порядку денного утому випадку, якщо вони були попередньо розглянуті відповідними органами Ради або їх розгляд на сесії не потребує додаткового вивчення та підготовки.
Оскільки питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради було внесено до порядку денного сесії в день її проведення без попереднього розгляду відповідними органами, суди попередніх інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про неправомірність дій відповідача в цій частині з огляду на те, що дане питання потребує додаткового вивчення та підготовки.
Отже, висновки судів попередніх інстанцій щодо порушення порядку скликання та проведення сесії міської ради, незаконності звільнення позивача не суперечать обставинам справи й відповідають вимогам закону.
Разом з тим вирішуючи питання щодо вимушеного прогулу суди попередніх інстанцій не звернули увагу, що розпорядженням Боярського міського голови від 02 квітня 2008 року №38-к на виконання постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року ОСОБА_4 поновлено на посаді секретаря ради з 31 березня 2008 року.
Рішенням міжпартійного з'їзду виборчого блоку політичних партій «Блок Юлії Тимошенко» від 30 червня 2008 року відкликано депутата Боярської міської ради ОСОБА_4 та достроково припинено її повноваження як депутата міської ради, а рішенням Боярської міської ради від 09 грудня 2008 року достроково припинено повноваження секретаря ради відповідно до пункту 2 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та розпорядженням міського голови від 09 грудня 2008 року звільнено з посади секретаря ради.
Законність зазначених рішень ОСОБА_4 у встановленому порядку не оскаржено.
Рішенням Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 17 лютого 2009 року № 39/1713 секретарем міської ради обрано ОСОБА_6
Таким чином, вимушений прогул у зв'язку із незаконним звільненням становить з 12 листопада 2007 року по 31 березня 2008 року.
Оскільки обставини справи в частині позовних вимог, що стосуються поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, то відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення в цій частині та ухвалити нове.
Керуючись статтями 222, 224, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2010 року скасувати.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 серпня 2010 року змінити, скасувавши її в частині позовних вимог про поновлення на роботі та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу і ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити частково: поновити ОСОБА_4 на посаді секретаря Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області з 12 листопада 2007 року по 31 березня 2008 року та стягнути середню заробітну плату за вказаний час.
У решті судове рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.
Судді:С.Є. Амєлін /підпис/ С.С. Пасічник /підпис/ В.В. Юрченко /підпис/