Історія справи
Ухвала КАС ВП від 03.01.2019 року у справі №814/582/18Постанова КАС ВП від 15.11.2023 року у справі №814/582/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
справа №814/582/18
касаційне провадження № К/9901/68870/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Васильєвої І.А.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївзернопром" на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 (головуючий суддя - Вербицька Н.В., судді - Джабурія О.В., Кравченко К.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївзернопром" до Головного управління ДФС в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївзернопром" (далі - Товариство, позивач, платник) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС в Миколаївській області (далі - відповідач, Управління, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Управління від 02.01.2018 №00000061202/38790402.
Позовні вимоги обґрунтовані доводами позивача про помилкове застосування контролюючим органом штрафних санкцій до платника за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки, несвоєчасна реєстрація податкової накладної від 27.04.2018 №13 є наслідком виправлення помилки в даті податкової накладної №11, що була зареєстрована у строк, встановлений Податковим кодексом України (далі - ПК України, у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин), відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням від 21.05.2018 позов задовольнив, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Управління від 02.01.2018 №00000061202/38790402.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що підставою для притягнення платника до відповідальності є протиправна поведінка такого платника, водночас, 17.05.2017 при реєстрації позивачем податкової накладної від 27.04.2017 № 13 із порушенням на 2 дні граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відсутня протиправна поведінка позивача, в наслідок чого контролюючим органом безпідставно до платника застосовано штрафні санкції.
П`ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 21.11.2018 скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України позивач зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 27.04.2017 з порушенням граничних строків, визначених вказаною нормою, відтак, до позивача обґрунтовано застосовано відповідальність за вказане порушення передбачену пунктом 120-1.2 статті 120 ПК України.
У касаційній скарзі Товариство, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції залишено поза увагою, що несвоєчасна реєстрація податкової накладної від 27.04.2018 №13 є наслідком виправлення помилки в даті податкової накладної №11, що була зареєстрована у строк, встановлений ПК України, відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість судового рішення апеляційної інстанції, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Перевіривши наведені у касаційній скарзі доводи, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Суди першої та апеляційної інстанцій установили, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку платника з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2017 року, за результатами якої складено акт від 13.11.2017 №2881/14-29-12-01-06/38790402 (далі - акт перевірки), яким встановлено порушення платником вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, а саме: Товариством несвоєчасно, з порушенням 15-денного терміну, зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 27.04.2017 №13.
На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.01.2018 №00000061202/38790402, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 10% суми податку на додану вартість на суму 13503,86 грн за затримку реєстрації податкової накладної на 15 днів і менше.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абзацами 14, 15 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Таким чином, на платника податків - продавця товарів/послуг покладено обов`язок по реєстрації податкової накладної, якій має бути здійснений протягом чітко визначеного строку, за порушення якого законодавець передбачив можливість застосування фінансових санкцій.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок здійснення коригування сум податкових зобов`язань, а також виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної визначений пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року №1307 (далі - Порядок №1307), яким передбачено, що у разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
Як встановлено судами, позивачем 10.05.2017 зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.04.2017 №11 на суму поставки 810231,34 грн, в тому числі податок на додану вартість у розмірі 135038,56 грн.
17.05.2017 платником виявлено технічну помилку у даті складання податкової накладної №11, зокрема, замість 26.04.2017 необхідно було зазначити 27.04.2017, яку він скоригував шляхом відкликання податкової накладної №11 і подачею 17.05.2017 нової податкової накладної від 27.04.2017 №13, яка по контрагенту, кількості та сумі поставки є ідентичного змісту з податковою накладною №11.
Зазначені обставини є беззаперечним і сторонами не заперечується.
Ураховуючи наведені правові норми та встановлені обставини у даній справі, колегія суддів вважає правильним висновок суду апеляційної інстанції, що у даному випадку позивач повинен був скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до такої помилкової податкової накладної за формою, згідно з додатком 2 до податкової накладної, в якому усі числові показники зазначити зі знаком "-" та одночасно з цим скласти нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією. Всі зазначені дії позивач повинен вчинити у терміни, встановлені положеннями ПК України для обов`язкової реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи встановлені обставини у даній справі, зокрема, що податкову накладну від 27.04.2017 позивач зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 17.05.2017, тобто з порушенням термінів реєстрації податкової накладної в 2 дні, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 343 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївзернопром" залишити без задоволення.
Постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддіЛ.І. Бившева Р.Ф. Ханова І.А. Васильєва