Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 07.02.2019 року у справі №826/4831/17 Ухвала КАС ВП від 07.02.2019 року у справі №826/48...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 07.02.2019 року у справі №826/4831/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 лютого 2019 року

Київ

справа №826/4831/17

адміністративне провадження №К/9901/20524/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стрелець Т. Г.,

суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №826/4831/17

за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату про визнання протиправними дій, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року (колегія суддів у складі головуючого судді - Оксененка О.М., суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,)

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату, в якому просив визнати протиправними дії щодо спонукання його до проходження медичної комісії перед отриманням відмітки про взяття військовозобов'язаного на військовий облік за новим місцем проживання.

2. Позовна заява мотивована тим, що працівники Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату в порушення пункту 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 відмовлялися приймати заяву позивача про взяття його на військовий облік без проходження медичного огляду.

Короткий зміст рішення суду І інстанції

3. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 травня 2017 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату щодо спонукання ОСОБА_1 до проходження медичної комісії перед отриманням відмітки про взяття військовозобов'язаного на військовий облік за новим місцем проживання.

4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних №921 постановка на військовий облік військовозобов'язаного здійснюється районним (міським) військовим комісаріатом за особистої присутності такої особи на підставі паспорта громадянина України і військово-облікових документів (військового квитка або тимчасового посвідчення), про що у військово-облікових документах проставляється відповідна відмітка.

Інших вимог для взяття військовозобов'язаного на військовий облік законодавчо не встановлено, а тому спонукання або вимагання службовими чи посадовими особами районного (міського) військового комісаріату пройти медичний огляд як обов'язкову умову взяття військовозобов'язаного на військовий облік та проставлення відповідної відмітки, є неправомірним.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

5. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 травня 2017 року та прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено.

6. Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що з метою визначення придатності позивача за станом здоров'я до проходження військової служби, відповідач перед взяттям останнього на військовий облік за новим місцем проживання мав право зобов'язати його пройти медичний огляд.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.

8. Касаційна скарга аргументована тим, що Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних №921 визначено чіткий перелік документів, які мають бути пред'явлені військовозобов'язаним для отримання відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

При цьому, норма пункту 3.1. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, відповідно до якої медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара, стосується лише військовозобов'язаних, які вже перебувають на обліку відповідного військового комісаріату.

9. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31 липня 2017 року відкрито провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року.

10. Верховний Суд ухвалою від 6 лютого 2019 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу.

11. Відповідач надав заперечення на касаційну скаргу, в яких просив залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач, 1966 року народження, у 2006 році був знятий з військового обліку Ворошиловським райвійськкоматом м. Донецька у зв'язку із досягненням граничного віку перебування в запасі (40 років).

13. Згідно із змінами до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вік перебування на військовому обліку продовжено до 60 років. Маючи намір стати на військовий облік за зареєстрованим місцем проживання - АДРЕСА_1 позивач особисто звернувся 14.02.2017 до Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату з відповідною заявою.

14. Працівник Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату, який проводив прийом громадян, запропонував позивачу пройти медичний огляд перед отриманням відмітки про взяття на військовий облік, на що позивач не погодився.

15. Після цього позивача направили до керівництва Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату в особі ТВО військового комісара Шевченківського районного у м. Києві військового комісаріату - Русіна Сергій Олександрович, який підтвердив необхідність проходження медичного огляду перед взяттям на військовий облік і відмовились приймати заяву.

16. Листом від 20.02.2017 №1050 відповідачем надана відповідь на звернення позивача, в якій зроблено посилання на п. 1.1 Розділу ІІ «Медичний огляд» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, п. 18 Порядку №921, ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та запропоновано прибути до Шевченківського райвійськкомату для проходження медичного обліку з метою визначення ступеня придатності до військової служби, взяття на військовий облік або виключення з військового обліку за станом здоров'я.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

17. Конституція України.

17.1. Стаття 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

18. Кодекс адміністративного судочинства України.

18.1. Частина 2 статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

19. Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції від 15.06.2011 року.

19.1. Стаття 1. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

19.2. Стаття 14. Приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

19.3. Частина 1, 3 статті 33. Військовий облік поділяється на облік призовників і облік військовозобов'язаних.

Військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

19.4. Пункт 2 частини 1 статті 37. Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

20. Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921.

20.1. Пункт 15. Військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов'язані працюють (навчаються).

20.2. Пункт 16. Військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення.

20.3. Абзац 1 пункту 18. Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають, серед іншого, громадяни, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний та воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

21. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.

21.1. Підпункт 1.1 пункту 1 Розділу 1.Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

21.2. Підпункт 1.2 пункту 1 Розділу 1. Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

21.3. Підпункт 1.1 пункту 1 Розділу 2. Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I - II груп патогенності; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.

21.4. Підпункт 3.1 пункту 3 Розділу 2. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

21.5. Підпункт 3.2 пункту 3 Розділу 2. Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

23. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.

24. За змістом статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних ведеться за місцем їх проживання.

Порядок ведення такого обліку визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (далі - Порядок №921).

25. Пунктами 15 та 16 Порядку №921 визначено, що військовий облік здійснюється з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники і військовозобов'язані працюють (навчаються).

Військовий облік військовозобов'язаних ведеться на підставі паспорта громадянина України та військового квитка або тимчасового посвідчення.

26. Разом з тим, як вбачається зі встановлених по справі обставин, позивач у 2006 році був знятий з військового обліку Ворошиловським райвійськкоматом м. Донецька у зв'язку із досягненням граничного віку перебування в запасі (40 років).

Проте, у зв'язку із продовженням граничного віку перебування на військовому обліку, позивач мав стати на військовий облік як військовозобов'язаний за зареєстрованим місцем проживання - АДРЕСА_1.

27. Таким чином, як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, до регулювання зазначених правовідносин застосовується абзац 1 пункту 18 Порядку №921, відповідно до якого взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають громадяни, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний та воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

28. Із вищезазначеної норми вбачається, що підставою для взяття особи на облік військовозобов'язаних є встановлення факту придатності такої особи за станом здоров'я нести військову службу.

29. Для визначення придатності особи за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний та воєнний час, відповідач на підставі підпункту 3.1 пункту 3 Розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402, мав право направити позивача на проходження медичного огляду військовозобов'язаних.

30. Таким чином, посилання касатора на пункт 16 Порядку №921 як на виключну підставу взяття особи на військовий облік, є помилковим, оскільки даним пунктом встановлено лише перелік документів, які подаються особою для постановки її на облік у військовому комісаріаті, в той час як підстави для взяття на облік військовозобов'язаних наведені у пункті 18 цього Порядку.

31. Колегія суддів не приймає доводи касатора про те, що пункт 3.1 пункту 3 Розділу 2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 може застосовуватись лише щодо військовозобов'язаних, які перебувають на обліку відповідного військового комісаріату, оскільки касаційна скарга не містить жодних обґрунтувань такої позиції позивача.

32. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

33. З огляду на викладене, висновки суду апеляційної є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

34. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

35. Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т.Г.Стрелець

Судді О.В.Білоус

І.Л.Желтобрюх

logo