Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №718/656/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 вересня 2018 року
м. Київ
справа №718/656/17
адміністративне провадження №К/9901/24542/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Анцупова Т.О., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 28.03.2017р. (суддя - Мізюк В.М.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017р. (судді - Мельник-Томенко Ж.М., Ватаманюк Р.В., Сторчак В.Ю.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У березні 2017р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
-визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у призначені пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
-зобов?язати призначити пенсію за віком по факту проживання в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що з дня свого народження, а саме з 23.02.1962 року проживає в зоні посиленого радіологічного контролю в с. Шишківці Кіцманського району Чернівецької області, а тому має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає відмову відповідача у такому призначенні неправомірною.
Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 28.03.2017р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017р., позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову №1069/06 від 21.03.2017 року управління пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області щодо призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов?язано управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком по факту проживання в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З ухваленими судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги посилався на те, що разом з заявою про призначення пенсії, позивачем, крім іншого, було надано оригінал посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії НОМЕР_1, проте встановити належність його саме позивачу не вбачалося можливим, з огляду на псування.
Посилався на те, що відповідно до п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997р. №51, у разі псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункту 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.
Також посилався на те, що управлінням не заперечується право позивача щодо можливості скористатись умовами ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», разом з тим для цього йому необхідно надати всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1.
Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-XII (далі - Закон №796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Зокрема, відповідно до п.п. 2, 6 Порядку №51, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчались у цій зоні не менше чотирьох років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846), передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом №796-ХІІ).
Судами встановлено, що позивач є громадянином, який зареєстрований та постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю в с. Шишківці Кіцманського району Чернівецької області починаючи з 13.06.1983 року, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Шишковецької сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №286 від 20.03.2017р. та посвідченням громадянина який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 21.03.2017р. №1069/06 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком, оскільки ним надано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи не придатне для призначення пенсії.
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що статус позивача як потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 4-ї категорії підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.03.1993р., а факт постійного проживання у с. Шишківці - у зоні посиленого радіологічного контролю з 1983 року по даний час, підтверджується довідкою №286 від 20.03.2017р., наданою виконавчим комітетом Шишковецької сільської ради. На час звернення за призначенням пенсії позивач досяг віку 55 років, та подав відповідачу документи, які підтверджують його особливий статус.
З урахуванням вищенаведеного суди попередніх інстанцій дійшли висновку що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку строком на п"ять років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судами встановлено, що позивач є особою, яка постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю 4 категорії на підтвердження чого надав відповідачу відповідні документи, зокрема посвідчення громадянина який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1; довідку виконавчого комітету Шишковецької сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №286 від 20.03.2017р. та довідку виконавчого комітету Шишковецької сільської ради Кіцманського району Чернівецької області №285 від 20.03.2017р., якою підтверджено факт видачі йому посвідчення серії НОМЕР_1, категорія 4, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.
Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на те, що при зверненні з заявою позивачем було надано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії НОМЕР_1, встановити належність якого позивачу було неможливо, висновки судів не спростовує, оскільки як було встановлено судами та не заперечується відповідачем, крім вказаного посвідчення разом з заявою про призначення пенсії, позивачем було надано також інші документи, які надавали змогу відповідачу встановити належність наданого ним посвідчення саме позивачу, а також право позивача на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
З огляду на зазначене, недотримання позивачем порядку отримання дубліката посвідчення у зв'язку з псуванням його оригіналу, у даному випадку, не може бути достатньою підставою для відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - залишити без задоволення, а постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 28.03.2017р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017р. у - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Т.О. Анцупова
В.М. Кравчук