Історія справи
Ухвала КАС ВП від 13.05.2018 року у справі №649/95/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 червня 2018 року
Київ
справа №649/95/17
адміністративне провадження №К/9901/30402/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області в складі судді Гапоненка Р.В. від 03.05.2017 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Потапчука В.О., Семенюка Г.В., Шеметенко Л.П. від 27.06.2017 у справі №649/95/17 за позовом ОСОБА_2 до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про здійснення перерахунку пенсії,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, уточнивши який, просила визнати протиправними дії Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (далі - Каховське ОУПФУ) щодо невключення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 13.02.2017 року з урахуванням усіх складових заробітної плати згідно наданих довідок.
Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2017 року, позовні вимоги задоволено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма щодо проведення перерахунку пенсій державних службовців, а норми законодавства, чинні на час призначення пенсії, застосуванню не підлягають. До того ж зазначено, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати, а тому не мають враховуватись і при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу".
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 липня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 19.07.2010 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від отримуваної заробітної плати. До складу заробітку, з якого нараховується пенсія, не включені матеріальна допомога на оздоровлення, разові премії та індексація заробітної плати.
24 січня 2017 року позивач звернулася до Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про проведення перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, премій та сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідок управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області від 24.01.2017 №04-184/1-3 та №04-186/1-3 про складові заробітної плати позивача.
Листом від 02.02.2017 року №433/06 відповідач повідомив ОСОБА_2 про відсутність підстав для проведення такого перерахунку з посиланням на те, що зазначені виплати відповідно до вимог законодавства не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Також вказано, що з 01.06.2015 року відсутні підстави для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на включення до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій та сум індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як встановлено судами, факт сплати з матеріальної допомоги на оздоровлення, премій та сум індексації заробітної плати страхових внесків чи збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується довідками управління праці та соціального захисту населення Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області від 24.01.2017 №04-184/1-3 та №04-186/1-3 про складові заробітної плати ОСОБА_2
За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон ,
Л.Л. Мороз
Судді Верховного Суду