Виконання через виконавчу службу ухвали суду про забезпечення позову

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Виконання через виконавчу службу ухвали суду про забезпечення позову - 1f2328035f824559a9cf8ebb6ffdee34_605db20a5d5a5.png

Зміст:

Забезпечення позову, що і як

Часто буває так, що отримавши рішення суду, не можна його виконати, тому що в Україні виконання судових рішень знаходиться не в кращому стані. За час судового розгляду спірне майно часто продається відповідачем (переписується) на іншу особу, або при суперечці про стягнення боргу з відповідача, гроші завчасно знімаються відповідачем з банківського рахунку.

Тим самим рішення суду стає неможливим для виконання, і не актуальним, тому що актив, за рахунок якого можна було виконати рішення, вже вибув з володіння відповідача. Необоротні дії за час розгляду справи в суді, можуть бути не тільки по відношенню до майна, а й щодо немайнових вимог, наприклад прі не зупинці рішення міської ради, спірне рішення міської ради може бути реально виконано і наприклад демонтована самовільна забудова або МАФ.

Одним з ефективних судових способів для гарантованого виконання рішення суду, є тимчасова заборона (забезпечувальні заходи) на час розгляду справи в суді здійснювати дії, в тому числі щодо майна - це «забезпечення позову» і за фактом відбувається заздалегідь забезпечення позовних вимог (попередні забезпечувальні заходи ).

Для отримання забезпечення треба до подачі позову в суд, або на будь-якій стадії судового розгляду до винесення рішення по суті та набрання ним чинності, звернутися зацікавленій особі до суду з відповідною заявою, яка розглядається протягом трьох днів без виклику сторін (ось посилання на шаблони готових заяв):

https://drive.google.com/file/d/1D6FeP8pn0GIUMMgrcA0s46Ory00JcIkX/view?usp=sharing

https://docs.google.com/document/d/1YtWqVIsJYdJGaUYi3rZdFSebDKbIhTL_/edit

За підсумком розгляду судом заяви, приймається ухвала суду, якою задовольняється заява або ж відмовляють в задоволенні.

Користуйтеся консультацією: Судовий збір – всі ставки в 2021 року: рахувати не потрібно – розраховано за Вас

При задоволенні, суд приймає ухвалу про забезпечення позову, яка є виконавчим документом. Щоб її отримати, зацікавлена ​​особа після розгляду заяви про забезпечення позову, звертається до суду, який виніс ухвалу, з проханням про її видачу. Термін видачі виконавчого листа (забезпечення) в більшості випадків складає декілька днів.

Суд може застосувати кілька видів забезпечення позову. Наприклад заборонити передавати майно в оренду та накласти на це ж майно арешт, щоб під час судів його не продали.

Для наочності привожу судову практику Гільдії професійних юристів по отриманню забезпечення в судових справах, в яких суд вирішив:

 • Заборонити, ОСОБІ_3 вчиняти дії, спрямовані на відчуження у будь-який спосіб нежитлової будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1 в, реєстраційний номер 11111 до вирішення справи по суті судом.

Ось посилання на ухвалу суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/83261109

 • Заборонити відповідачам ОСОБА_3 міській раді, ОСОБА_4 містобудування та архітектури ОСОБА_3 міської ради (по справі № 208/4618/17) та іншим особам вчиняти дії демонтаж двох тимчасових споруд, розташованих по проспекту Конституції в районі будинку № 17 у місті ОСОБА_3 ОСОБА_2, що стосуються предмета спору, до винесення судом рішення по справі.

Ось посилання на ухвалу суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/72110096

 • Зупинити стягнення у виконавчому провадженні №11111 від 13 січня 2020 року відкритому приватним виконавцем виконавчого округу Дніпропетровської області Щигарцевим І.В. на підставі виконавчого напису №1111, вчиненого 17 грудня 2019 року ПРИВАТНИМ НОТАРІУСОМ КИЇВСЬКОГО МІСЬКОГО НОТАРІАЛЬНОГО ОКРУГУ Бадаховим Юрієм Назіровичем, до вирішення справи по суті.

Ось посилання на ухвалу суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/91624514

 • Заборонити будь-яким особам, у тому числі суб’єктам державної реєстрації прав та державним реєстраторам прав на нерухоме майно вчиняти будь-які дії щодо реєстрації права власності, відчуження, обтяження, передання у користування у будь-якій спосіб, зміну майнових прав об’єкту нерухомого майна, внесення відповідних змін до державних реєстрів відносно нерухомого майна: ¼ частини нежитлового приміщення №1111 розташованого за адресою Інформація-1.

Користуйтеся консультацією: Невиконання виконавчого документу - юридичні наслідки для стягувача і боржника

Заборонити будь-яким особам укладати договори оренди або інші договори з передання в оренду або користування нерухомим майном: ¼ частини нежитлового приміщення №1111 розташованого за адресою Інформація-1.

Заборонити Особа-1 (переможець торгів СЕТАМ) або іншим особам вчиняти дії з укладання або переукладання комунальних договорів, у тому числі на електропостачання, газопостачання, водопостачання та каналізацію, охоронні послуги та інші відносно ¼ частини нежитлового приміщення №1111 розташованого за адресою Інформація-1.

 • Зупинити вчиняти всі виконавчі дії по виконавчому провадження №1111 від 01.11.2017 року Шевченківського відділу державної виконавчої служби міста Дніпра Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Ось посилання на ухвалу суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/73508510

Вимога до змісту

У Законі є вимога до виконавчого документа, тому при отриманні на руки забезпечення, рекомендую перевірити, чи дотримані зазначені вимоги (частина 1 стаття 4 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон, ось посилання на нього https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text ):

 • назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
 • дата прийняття та номер рішення, згідно з яким видано документ;
 • повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, при наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання або перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
 • ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
 • резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
 • вступ в силу рішення суду (дата);
 • строк пред'явлення виконавчого листа, рішення до виконання.

Також необхідно самостійно проконтролювати, щоб суд розмістив визначення про забезпечення в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ось на нього інтернет посилання: https://reyestr.court.gov.ua/ . Якщо визначення не буде в зазначеному реєстрі, виконавча служба / приватний виконавець відмовляється виконувати таке визначення. Перевірити наявність ухвали суду в зазначеному реєстрі, можна шляхом введення в поле «номер справи» відповідної інформації у справі і натиснути пошук.

Що і куди подавати

Забезпечення подається разом із заявою про виконання ухвали суду про забезпечення позову з проханням відкрити виконавче провадження і виконати ухвалу.

Подавати необхідно в районний відділ державної виконавчої служби / приватному виконавцю, в окрузі якого перебуває майно або проживає / перебуває / зареєстрований боржник (стаття 24 Закону).

Повноваження у державного відділу виконавчої служби та приватного виконавця неоднакові, є обмеження, які передбачені частиною 2 статті 5 Закону.

Як працює виконавча служба в Україні можна дізнатися подавши забезпечення. Слід сказати, що, приватний виконавець діє більш оперативно і ефективно, але це не безкоштовно як в державному відділі виконавчої служби.

Забезпечення у вигляді накладення заборон на нерухоме майно, можна також виконати через:

 • центри надання адміністративних послуг (послуга надається день в день);
 • через нотаріуса, державного або приватного, як державного реєстратора (послуга надається день в день).

Дії, які здійснює виконавча служба або приватний виконавець

Здійснюються саме ті дії, які зазначені в змісті ухвали про забезпечення. Наприклад, якщо це накладення арешту на нерухомість, тоді виконавець налагоджує в Державному реєстрі нерухомості відповідний арешт (обтяження).

Чинним законодавством не передбачено:

 • розстрочка виконання рішення суду у вигляді забезпечення;
 • поворот виконання рішення суду у вигляді забезпечення.

Термін дії

Ухвала суду є виконавчим документом і тому має «термін дії» 3 роки з моменту видачі (частина 1 стаття 12 Закону). Також термін пред'явлення обов'язково вказується в самому визначенні.

Якщо виконавчий лист не пред'явлено протягом 3 років, то цей термін можна відновити через суд. Щодо забезпечення таке зробити не можна, тому що не передбачено законом відновлення року щодо забезпечення

Термін виконання

Терміни виконання виконавчого листа (забезпечення): не пізніше наступного дня з моменту подачі забезпечення в виконавчу службу / приватному виконавцю відповідної заяви разом з забезпеченням (стаття 13 Закону). Водночас, терміни виконання виконавчого листа (забезпечення) не слід плутати із «терміном дії», про який говорилося вище.

Підстави для припинення дії

Підставами для припинення дії забезпечення позову є:

 • припинення терміну дії забезпечення;
 • скасування забезпечення судом.

Вищевказані підстави є причиною для завершення виконавчого провадження, якщо воно було відкрито.

Відповідальність за невиконання

Ухвала суду про забезпечення позову є судовим рішенням, тому за невиконання рішення суду передбачена кримінальна відповідальність (стаття 382 Кримінального кодексу України). Кримінальне покарання починається з штрафу і закінчується позбавленням волі на термін від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до 3 років.

Самостійна перевірка, відстеження і контроль через електронні реєстри стану виконання

Ось посилання на реєстр «Автоматизована система виконавчого провадження» https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors

У цьому реєстрі можна самостійно ввести українською мовою прізвище, ім'я, по батькові боржника, натиснути пошук і отримати відомості по особі у вигляді номера виконавчого провадження, коли і ким відкрито і інформацію про сторони виконавчого провадження.

Про наявність діючих арештів нерухомого та рухомого майна будь-хто бажаючий при наявності оригіналу паспорта та ідентифікаційного коду може дізнатися, звернувшись до нотаріуса і отримати відповідні дані з реєстру рухомого і нерухомого майна (ця послуга надається день в день і коштує у приватного нотаріуса близько 500 грн). Також ці дані можна отримати самостійно:

 • Реєстр нерухомого майна дивись тут, ось посилання https://kap.minjust.gov.ua/services вартість 33 грн. Потрібна наявність електронно цифрового підпису (який можна самостійно отримати наприклад через Приват 24);
 • Державний реєстр обтяжень рухомого майна: https://orm.minjust.gov.ua/#/ вартість близько 50 грн.

Щодо корпоративних прав юридичної особи, наприклад, заборони на проведення дій, можна дізнатися, звернувшись до нотаріуса і отримати відповідні дані.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Гільдія професійних юристів - адвокат Васильєв Павло Сергійович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

5778
Переглядів
1
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
0