Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала ВССУ від 05.03.2018 року у справі №501/2486/15-ц Ухвала ВССУ від 05.03.2018 року у справі №501/2486...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала ВССУ від 05.03.2018 року у справі №501/2486/15-ц
Ухвала КЦС ВП від 07.05.2019 року у справі №501/2486/15-ц



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 листопада 2017 рокум. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України

з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючогоКузнєцова В.О.суддів:Євтушенко О.І., Кадєтової О.В., Карпенко С.О., Мостової Г.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: незалежна профспілка працівників Іллічівського морського торговельного порту, профспілка робітників морського транспорту Іллічівського міського торговельного порту, спілка професіоналів докерів-механізаторів Іллічівського морського торговельного порту, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про визнання наказів незаконними та поновлення на роботі за касаційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 22 квітня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 7 червня 2016 року,

встановила:

У травні 2015 року ОСОБА_6 звернулась до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що вона працювала у державному підприємстві "Іллічівський морський торговельний порт" (далі - ДП "Іллічівський морський торговельний порт") тальманом другого терміналу. 26 січня 2015 року відповідачем видано накази № 33 та № 46/0 про переміщення працівників підприємства зі скороченням робочих місць та посад в структурних підрозділах порту. Наказом від 29 квітня 2015 року № 246/0-8 її звільнено на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України без попередньої згоди Незалежної профспілки працівників порту, членом якої вона є, після незаконного переміщення за наказами № 33, № 46-0 від 26 січня 2015 року.

З урахуванням зазначеного, позивач просила:

поновити їй строк на оскарження наказу директора ДП "Іллічівський морський торговельний порт" від 26 січня 2015 року № 33 "Про переміщення працівників підприємства" та наказу директора ДП "Іллічівський морський торгівельний порт" від 26 січня 2015 року № 46/0 про її переміщення;

визнати наказ директора ДП "Іллічівський морський торговельний порт" від 26 січня 2015 року № 33 "Про переміщення працівників підприємства" в частині виключення зі штатного розпису другого терміналу посади тальмана, яку вона обіймала, незаконним та скасувати;

визнати наказ директора ДП "Іллічівський морський торговельний порт" від 26 січня 2015 року № 46/0 про її переміщення незаконним та скасувати;

визнати наказ виконуючого обов'язки директора підприємства від 29 квітня 2015 року № 246/0-8 про припинення трудового договору та її звільнення на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України незаконним та скасувати;

поновити її в ДП "Іллічівський морський торговельний порт" на посаду тальмана другого терміналу;

стягнути з ДП "Іллічівський морський торговельний порт" на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 2 лютого 2015 року, по час ухвалення рішення;

рішення в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць та поновлення на роботі допустити до негайного виконання.

Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 22 квітня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Одеської області від 7 червня 2016 року, ОСОБА_6 у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.

Відповідно до п. 6 розд. XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Заслухавши доповідь судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Однак зазначеним вимогам закону вказані судові рішення не відповідають.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що переміщення позивача та її звільнення проведено відповідачем з дотриманням вимог чинного трудового законодавства.

При цьому зазначено, що рішення профспілки про незгоду на звільнення є необґрунтованим.

Проте повністю з висновками судів не можна з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_6 була прийнята на роботу до ДП "Іллічівський морський торговельний порт" у 1990 році і 1 квітня 2004 року ОСОБА_6 переведена на посаду тальмана другого терміналу.

Наказом ДП "Іллічівський морський торговельний порт" від 26 січня 2015 року № 33 у зв'язку з необхідністю забезпечення заходів щодо реорганізації підприємства згідно із Законом України "Про морські порти України" та з метою підвищення ефективності виробничої діяльності, а також у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, що пов'язані з передачею в оренду основних засобів структурного підрозділу "3 термінал" були виключені зі штатних розписів структурних підрозділів робочі місця та посади за переліком, викладеним у наказі, в т. ч. посади тальманів другого терміналу. Відповідно до п. 2 цього наказу було здійснено переміщення з 26 січня 2015 року працівників у структурний підрозділ "3 термінал".

Згідно з наказом від 26 січня 2015 року № 46/0 ОСОБА_6 переміщено постійно з 2 лютого 2015 року тальманом третього терміналу з оплатою за штатним розписом з режимом - багатозмінним, цілодобовим на підставі ст. 32 КЗпП України.

Згідно з наказом ДП "Іллічівський морський торговельний порт" від 23 січня 2015 року № 28 у зв'язку з укладенням 22 січня 2015 року договору № 7 оренди державного нерухомого майна ДП "Іллічівський морський торговельний порт", яке знаходиться на балансі третього терміналу, з ТОВ "Трансгрейтермінал" ліквідовано з 23 квітня 2015 року структурний підрозділ "3 термінал" з усіма робочими місцями та посадами, що складають його штатний розпис.

Пункт 3.1 цього наказу передбачав здійснення звільнення за переведенням до ТОВ "Трансгрейтермінал" працівників, зазначених у листах-клопотаннях щодо звільнення за переведенням до вказаного підприємства, за їхніми заявами відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України. Відповідно до п. 3.2 цього наказу вивільнення працівників, які відмовилися від звільнення за переведенням до ТОВ "Трансгрейтермінал", робочі місця та посади яких ліквідуються цим наказом, здійснюється на підставі ст. 49-2 КЗпП України, Закону України "Про зайнятість населення".

5 березня 2015 року ОСОБА_6 була ознайомлена з попередженням про наступне вивільнення, відповідно до якого її сповістили про ліквідацію з 23 квітня 2015 року структурного підрозділу "3 термінал" і її робочого місця та запропонували звільнення за переведенням до ТОВ "Трансгрейтермінал" (п. 5 ст. 36 КЗпП України) на посаду (робоче місце) тальмана на умовах угоди про співробітництво від 22 серпня 2014 року, або прибиральника робочих приміщень у зв'язку з відсутністю у ДП "Іллічівський морський торговельний порт" вакантних робочих місць та посад, які відповідали б професії та кваліфікації позивача, а також роз'яснили можливість звільнення за п. 1 ст. 40, п. 1 ст. 36 та ст. 38 КЗпП України.

Також установлено, що позивач відмовилась від прийняття пропозиції щодо її переведення до ТОВ "Трансгрейтермінал".

Наказом від 29 квітня 2015 року № 246/0-8 ОСОБА_6 звільнена з 5 травня 2015 року з посади тальмана третього терміналу у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці (п. 1 ст. 40 КЗпП України) на підставі наказу від 23 січня 2015 року № 28, попередження від 23 лютого 2015 року.

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Згідно з ч. 1 ст. 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Відповідно до ст. 32 КЗпП України переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 32 КЗпП України, та в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 41 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до вимог ст. 43 КЗпП України розірвання трудового договору з підстав, передбачених ст. 43 КЗпП України, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Відповідно до ч. 3 ст. 252 КЗпП України, ч. 3 ст. 41 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган профспілки), крім додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищестоящого виборного органу цієї профспілки (об'єднання профспілок).

Ці норми встановлюють додаткові гарантії для працівників, обраних до профспілкових органів, і застосовуються, крім дотримання загальних норм.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 була членом виборного органу - Незалежної профспілки працівників порту, і для її звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці відповідач повинен був отримати згоду виборного органу первинної профспілкової організації та вищестоящого виборного органу цієї профспілки.

Протоколом засідання президії Незалежної профспілки працівників Іллічівського морського торговельного порту від 21 жовтня 2015 року відмовлено у наданні згоди на звільнення позивача за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Обґрунтуванням відмови зазначено порушення трудових прав членів Незалежної профспілки та самої профспілки, а також встановлених ст.ст. 42, 43, 49-2, 49-4 КЗпП України процедур.

Протоколом засідання президії Незалежної профспілки працівників Іллічівського морського торговельного порту від 23 березня 2016 року та протоколом засідання президії первинної профспілки "Складських працівників" Незалежної профспілки працівників Іллічівського морського торговельного порту від 13 квітня 2016 року відмовлено у наданні згоди на звільнення позивача за п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Виходячи із наведених норм та враховуючи, що необґрунтованість рішення профспілкового органу породжує відповідне право власника на звільнення працівника, а обґрунтованість такого рішення виключає виникнення цього права, суд зобов'язаний оцінювати рішення профспілкового органу на предмет наявності чи відсутності ознак обґрунтованості.

Оскільки зміст поняття обґрунтованості рішення профспілкового органу закон не розкриває, то така обґрунтованість повинна оцінюватись судом виходячи із загальних принципів права і засад цивільного судочинства (ст. 8 Конституції України, ст. 3 ЦК України, ст.ст. 1, 213 ЦПК України) та лексичного значення (тлумачення) самого слова "обґрунтований", яке означає " бути достатньо, добре аргументованим, підтвердженим науково, переконливими доказами, доведеним фактами".

Отже, рішення профспілкового органу про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути достатньо, добре аргументованим та містити посилання на правове обґрунтування незаконності звільнення працівника або посилання на неврахування власником фактичних обставин, за яких розірвання трудового договору з працівником є порушенням його законних прав.

Із долучених до справи документів убачається, що профспілками прийняті рішення про відмову у наданні згоди на звільнення ОСОБА_6, при цьому у них наведені обґрунтування такої відмови. Вказане обґрунтування стосується недотримання відповідачем процедури звільнення (відповідачем не проведено консультації із незалежною профспілкою, не вирішено питання щодо пріоритетності залишення на роботі, відповідач не звертався з відповідним поданням до незалежної профспілки для отримання попередньої згоди на звільнення).

З огляду на викладене висновки судів про те, що прийняті з цього приводу профспілковими органами рішення не мали обґрунтування відмови у наданні згоди на звільнення, передчасні.

Крім того, суди, вирішуючи справу, виходили із того, що посада тальмана другого терміналу та тальмана третього терміналу є загальною для тальманів усіх підрозділів.

Однак відповідно до п. 2.14 Інструкції від 29 липня 2015 року "Про порядок ведення трудових книжок працівників" записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.

Згідно з примітками 1 та 2 додатка "В" Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 року за № 327, назви професій можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у Класифікаторі професій чи відповідних законодавчо-правових актах.

Окрім того, до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися похідні слова за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, виключення дублювання, збереження коду новоутвореної професії.

Як убачається з наказів від 26 січня 2015 року № 33 та № 46-0 та змін до штатних розписів, при переміщенні проводиться скорочення постійного робочого місця на другому терміналі, яке займала позивач, і її переводять на інше постійне робоче місце в інший структурний підрозділ "3 термінал" на посаду тальмана третього терміналу.

Тобто скорочується та змінюється робоче місце та найменування посади, які були обумовлені трудовим договором, відповідно до якого позивач постійно працювала у ДП "Іллічівський морський торговельний порт" тальманом другого терміналу.

Вирішуючи справу, суди не перевірили, чи не вийшов відповідач при переведенні позивача за межі умов трудового договору, чи проведено таке переведення без її згоди зі скороченням постійного робочого місця та посади, яку вона обіймала в другому терміналі, не з'ясував, чи наявні були посади тальманів у інших терміналах та чи пропонував відповідач позивачу вакантні посади.

Оскільки фактичні обставини судами належним чином не встановлені та не перевірені, судові рішення не можуть вважатись законними і обґрунтованими та в силу ст. 338 ЦПК України підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 336, 338, 345 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.

Рішення Іллічівського міського суду Одеської області від 22 квітня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 7 червня 2016 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий В.О.Кузнєцов Судді: О.І.Євтушенко О.В.Кадєтова С.О.Карпенко Г.І.Мостова
logo