Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 24.05.2018 року у справі №272/1652/14-ц Ухвала КЦС ВП від 24.05.2018 року у справі №272/16...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Ухвала

06 червня 2018 року

місто Київ

справа № 272/1652/14-ц

провадження № 61-27406св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А.,

суддів: Карпенко С. О., Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Ступак О. В., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - прокурор Андрушівського району Прокуратури Житомирської області в інтересах Держави,

відповідачі: Головне управління Держземагентства у Житомирській області (Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області), Андрушівська районна державна адміністрація, ОСОБА_3, Фермерське господарство "Невзгляденко", Реєстраційна служба Андрушівського районного управління юстиції,

третя особа - Державна інспекція сільського господарства у Житомирській області,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу заступника прокурора Житомирської області в інтересах Держави на ухвалу Андрушівського районного суду Житомирської області від 02 червня 2017 року у складі судді Брагіна В. І. та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 30 серпня 2017 року у складі колегії суддів: Галацевич О. М., Борисюка Р. М., Григорусь Н.

Й.,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Андрушівського району Прокуратури Житомирської області в інтересах Держави звернувся до суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Житомирській області (Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області), Андрушівської районної державної адміністрації, ОСОБА_3, Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції про визнання недійсними та скасування розпорядження, наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок, повернення земельних ділянок.

Позов обґрунтовував тим, що розпорядженням Андрушівської районної державної адміністрації від 08 жовтня 2012 року № 503 надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 637,900 га для ведення фермерського господарства. Наказами Головного управління Держземагентства у Житомирській області від 07 квітня 2014 року № 200-02, № 201-02, № 203-02, №204-02, №205-02, №206-02,207-02 затверджено проекти землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства, відповідно за межами Маломошковецької сільської ради площею 6,854 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 46,6438 га, кадастровий номер НОМЕР_2; Крилівської сільської ради площею 43,2468 га, кадастровий номер НОМЕР_3; Червоненської селищної ради площею 11,8732 га, кадастровий номер НОМЕР_4, площею 46,42280 га, кадастровий номер НОМЕР_5, площею 33,0837 га, кадастровий номер НОМЕР_6 та площею 36,1460 га, кадастровий номер НОМЕР_7.29 травня 2014 року між орендодавцем, Головним управління Держземагентства у Житомирській області та орендарем, ОСОБА_3, укладено договори оренди зазначених земельних ділянок та зареєстровано в реєстраційній службі Андрушівського районного управління юстиції.

Прокурор вважає, що розпорядження Андрушівської районної державної адміністрації, накази Головного управління Держземагентства у Житомирській області ухвалені з порушенням норм чинного законодавства і є незаконними.

Представник Фермерського господарства "Невзгляденко" подав клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок за ОСОБА_3 від 18 червня 2014 року № 13847427; від 17 червня 2014 року № 13829582; від 19 червня 2014 року № 13893472; від 18 червня 2014 року № 13864088; від 19 червня 2014 року № 13879826; від 18 червня 2014 року № 13856913; від 19 червня 2014 року № 13883805, оскільки, на його переконання, спір є публічно-правовим, а тому його розгляд віднесено до юрисдикції Житомирського окружного суду.

Крім того, подано клопотання про заміну неналежного відповідача, ОСОБА_3, на належного - Фермерське господарство "Невзгляденко", оскільки з часу реєстрації фермерського господарства "Невзгляденко" до нього перейшли всі права та обов'язки за укладеними ОСОБА_3 як фізичною особою договорами оренди землі.

Додатково представник Фермерського господарства "Невзгляденко" просив закрити провадження у справі, оскільки спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства зважаючи на те, що зареєстроване фермерське господарство, яке є юридичною особою та господарюючим суб'єктом.

Ухвалою Андрушівського районного суду Житомирської області від 02 червня 2017 року наведені клопотання задоволені частково, зокрема, відмовлено у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок за ОСОБА_3; здійснено заміну неналежного відповідача, ОСОБА_3, на належного - Фермерське господарство "Невзгляденко"; закрито провадження у цивільній справі № 272/1652/14-ц за позовом прокурора Андрушівського району Прокуратури Житомирської області в інтересах Держави до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Андрушівської районної державної адміністрації, ОСОБА_3, Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції, третя особа - Фермерське господарство "Невзгляденко", про визнання недійсними та скасування розпорядження, наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок, повернення земельних ділянок, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду першої інстанції обґрунтовувалась тим, що предметом розгляду є оскарження розпорядження та наказів щодо розроблення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок та їх затвердження. Крім того, прокурор просив визнати недійсними договори оренди землі та скасувати державну реєстрацію права оренди земельних ділянок за відповідачем ОСОБА_3, а тому спір не є публічно-правовим, оскільки виник у сфері земельних правовідносин, у ньому оспорюється право користування землею, а тому спір повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.

Додатково суд першої інстанції врахував, що засновником та головою ФГ "Невзгляденко", що створено 20 січня 2016 року, є ОСОБА_3, якому спірні земельні ділянки були надані для ведення фермерського господарства і в подальшому використовувались ними у господарській діяльності цього фермерського господарства. Таким чином, належним відповідачем у справі є ФГ "Невзгляденко", оскільки воно є правонаступником усіх правовідносин, правочини щодо створення якого були вчинені фізичною особою ОСОБА_3 Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції зробив висновок, що фермерські господарства є юридичними особами, а тому їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання чи продаж із земель державної або комунальної власності земельної ділянки для розширення господарства, підсудні господарським судам.

Ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 30 серпня 2017 року ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.

Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції.

Встановивши при новому розгляді справи, що з 20 січня 2016 року проведена державна реєстрація ФГ "Невзгляденко", засновником та головою якого є ОСОБА_3, та, враховуючи положення статті 15 ЦПК України (в редакції Закону України від 18 березня 2004 року № 1618-IV) і статей 12, 21 ГПК України (в редакції Закону України від 06 листопада 1991 року № 1798-XII), а також, що спори з приводу земельних ділянок, які були видані фізичним особам для ведення фермерського господарства і в подальшому використовувались ними у господарській діяльності фермерського господарства, підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

У касаційній скарзі, поданій у вересні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заступник прокурора Житомирської області в інтересах Держави просив скасувати ухвалу Андрушівського районного суду Житомирської області від 02 червня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 30 серпня 2017 року, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції. На обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга обґрунтовувалась тим, що суд першої інстанції невірно визначив склад учасників спору, а тому зробив помилковий висновок про закриття провадження у справі. Судами першої та апеляційної інстанцій не надано належної правової оцінки тому, що земельна ділянка в оренду відповідачем отримана як фізичною особою, а тому спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Оскаржувані розпорядження, накази, та договори оренди земельної ділянки видані та укладені відносно фізичної особи ОСОБА_3

Посилаючись на положення статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України "Про фермерське господарство", суди першої та апеляційної інстанцій не врахували, що з реєстрацією фермерського господарства воно автоматично не набуває прав та обов'язків орендаря за договором оренди земельної ділянки. Докази заміни у встановленому законодавством порядку орендаря спірної земельної ділянки з ОСОБА_3 на ФГ "Невзгляденко", припинення у будь-який інший спосіб орендних відносин між ОСОБА_3 та Головним управлінням Держземагентства у Житомирській області у справі відсутні.

Позов подано прокурором у 2014 році, а створення та реєстрація ФГ "Невзгляденко" відбулись 20 січня 2016 року, прокурор заперечував проти задоволення клопотання про заміну відповідача у справі, керуючись статтями 11, 33 ЦПК України 2004 року.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 09 листопада 2017 року відкрито провадження у справі.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України (в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що набрав чинності 15 грудня 2017 року, далі - ЦПК України) судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду 12 травня 2018 року.

Ухвалою Верховного Суду від 23 травня 2018 року справу призначено до судового розгляду.

Верховний Суд вислухав суддю-доповідача, з'ясував доводи касаційної скарги, за результатами чого зробив такий висновок.

У частині 2 статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції.

Враховуючи, що касаційна скарга подана заступником прокурора Житомирської області, зокрема і з підстав порушення судами правил предметної юрисдикції, Верховний Суд вважає за необхідне передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись статтями 403, 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Цивільну справу № 272/1652/14-ц за позовом прокурора Андрушівського району Прокуратури Житомирської області в інтересах Держави до Головного управління Держземагентства у Житомирській області (Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області), Андрушівської районної державної адміністрації, ОСОБА_3, Реєстраційна служба Андрушівського районного управління юстиції про визнання недійсними та скасування розпорядження, наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди земельних ділянок, повернення земельних ділянок за касаційною скаргою заступника прокурора Житомирської області в інтересах Держави на ухвалу Андрушівського районного суду Житомирської області від 02 червня 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Житомирської області від 30 серпня 2017 року передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий В. А. Стрільчук

Судді С. О. Карпенко

С. О. Погрібний

О. В. Ступак

Г. І. Усик
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст