Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.06.2021 року у справі №340/1725/20

УХВАЛА02 серпня 2021 рокум. Київсправа № 340/1725/20адміністративне провадження № К/9901/27053/21Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Мартинюк Н. М., перевіривши касаційну скаргу Державної судової адміністрації України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2021 року в справі №340/1725/20 за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького апеляційного суду, за участю третьої особи - Державної судової адміністрації України, про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кропивницького апеляційного суду, за участю третьої особи - Державної судової адміністрації України, у якому просив:- визнати протиправним і скасувати наказ голови Кропивницького апеляційного суду №10 від 29 квітня 2020 року в частині пункту 1, а саме: обмеження нарахування виплати суддівської винагороди за другу половину квітня та першу половину травня 2020 року, починаючи з 18 квітня 2020 року, щодо застосування обмеження нарахування суддівської винагороди у сумі: 56878,85 грн за другу половину квітня та 47194,57 грн за першу половину травня 2020 року;
- зобов'язати Кропивницький апеляційний суд провести нарахування та виплату нарахування суддівської винагороди на підставі частин
2 ,
3 статті
135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", виходячи з базового розміру посадового окладу судді 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня календарного року становить 115610 грн, та щомісячної доплати за вислугу років у розмірі 70% посадового окладу, як такому, стаж роботи якого становить понад 30 років, з урахуванням утримання з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті за період із 18 квітня 2020 року на період до завершення місяця, у якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України, з урахуванням раніше виплачених сум.Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року позов задоволено частково:- визнано протиправним і скасовано пункт 1 наказу голови Кропивницького апеляційного суду №10 від 29 квітня 2020 року "
Про оплату праці суддів" в частині, що стосується обмеження виплати суддівської винагороди судді ОСОБА_1;- визнано протиправними дії Кропивницького апеляційного суду щодо обмеження нарахування та виплати суддівської винагороди судді ОСОБА_1 у період із 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року;- зобов'язано Кропивницький апеляційний суд здійснити перерахунок розміру суддівської винагороди судді ОСОБА_1 за період із 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року без застосування обмеження, установленого статтею
29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", та виплати заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.Допущено негайне виконання рішення суду в частині виплати суддівської винагороди за один місяць.Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2021 року в справі №340/1725/20 рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року скасовано в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункту 1 наказу голови Кропивницького апеляційного суду №10 від 29 квітня 2020 року "
Про оплату праці суддів" в частині, що стосується обмеження виплати суддівської винагороди судді Широкоряду Р. В." та прийнято в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову.В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.Не погоджуючись із цими судовими рішеннями, Державної судової адміністрації України звернулася із касаційною скаргою до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті
327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), надіславши її 21 липня 2021 року засобами поштового зв'язку.
У своїй касаційній скарзі скаржник просить рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2021 року в справі №340/1725/20 скасувати й ухвалити нове судове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову.Відповідно до частини
1 статті
334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Дослідивши зміст касаційної скарги, Суд вважає за потрібне повернути її скаржнику з наступних підстав.Пунктом
8 частини
2 статті
129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття
14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Отже, оскарження рішень судів у касаційному порядку можливе лише у випадках, якщо таке встановлено законом.З 8 лютого 2020 року набрав чинності
Закон України від 15 січня 2020 року №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", яким унесено зміни до розділу 3 Глави 2 "Касаційне провадження", зокрема, щодо визначення підстав касаційного оскарження судових рішень та порядку їхнього розгляду.Так, згідно з частиною
1 статті
328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частиною
1 статті
328 КАС України.Аналіз наведеного законодавства дозволяє дійти висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Відповідно до пункту
4 частини
2 статті
330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) пункту
4 частини
2 статті
330 КАС України підстави (підстав).
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту
4 частини
2 статті
330 КАС України в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.У разі подання касаційної скарги на підставі пункту
4 частини
2 статті
330 КАС України в касаційній скарзі зазначається обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.У разі подання касаційної скарги на судове рішення, зазначене у пункту
4 частини
2 статті
330 КАС України, в касаційній скарзі зазначається обґрунтування того, в чому полягає неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення (рішень).Системний аналіз наведених положень
КАС України дає підстави для висновку, що при касаційному оскарженні судових рішень, зазначених у частині
1 статті
328 КАС України, у касаційній скарзі обґрунтування неправильного застосування судом (судами) норм матеріального права чи порушення норм процесуального права має обов'язково наводитись у взаємозв'язку із посиланням на відповідний пункт частини
4 статті
328 КАС України як на підставу для касаційного оскарження судового рішення.Перевіркою змісту касаційної скарги встановлено, що скаржник, на виконання вимог статті
330 КАС України, як на підставу звернення до Суду посилається на пункт
3 частини
4 статті
328 КАС України та зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо застосування статті
29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо правомірності нарахування суддівської винагороди на підставі та відповідно до норм бюджетного права.
Водночас, у постанові Верховного Суду від 3 березня 2021 року у справі №340/1916/20 викладено правовий висновок щодо неправомірності обмеження виплати, починаючи з 18 квітня 2020 року, суддівської винагороди (розміром, що не перевищує десять прожиткових мінімумів) на підставі статті
29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX (зі змінами, внесеними
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 553-IX в редакції закону станом на дату виникнення спірних відносин).Крім того, Верховний Суд у згаданій постанові виснував, що Основний Закон України має найвищу юридичну силу, тож "спеціальність"
Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII, зокрема його статті 135, що спирається передусім на конституційні положення частини другої статті 130 і є своєрідним її "продовженням", у цьому випадку безапеляційно долає доктринальний принцип подолання колізії правових норм, за яким наступний закон з того самого питання скасовує дію попереднього (попередніх).Верховний Суд зазначив, що
Закон України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX (зі змінами, внесеними
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 553-IX) має іншу сферу регулювання. Вимоги щодо його змісту містяться в частині
2 статті
95 Конституції України та деталізовані у
БК України.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 553-IX (про державний бюджет) не повинен містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні (виняткові) норми.
Конституція України не надає закону про Державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів.Відтак, зазначене свідчить, що скаржник формально підійшов до питання належного оформлення касаційної скарги, зокрема, в частині зазначення підстав касаційного оскарження судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з урахуванням вимог частини
4 статті
328 КАС України. Аргументи касаційної скарги зводяться до викладення обставин справи, цитування нормативно правових актів, зазначення, що судами попередніх інстанцій судові рішення ухвалені з неправильним застосуванням норм матеріального права, що не є належним правовим обґрунтуванням підстав касаційного оскарження судових рішень, передбачених частиною
4 статті
328 КАС України.Враховуючи межі перегляду судом касаційної інстанції, визначені статтею
341 КАС України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
З урахуванням змін до
КАС України, які набрали чинності 8 лютого 2020 року, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження унеможливлює її прийняття та відкриття касаційного провадження.Відповідно до приписів статті
44 КАС України учасники справи, маючи намір добросовісної реалізації належного їм права на касаційне оскарження судового рішення, повинні забезпечити неухильне виконання вимог процесуального закону, зокрема, стосовно строку подання касаційної скарги, її форми та змісту.Згідно з пунктом
4 частини
5 статті
332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені пунктом
4 частини
5 статті
332 КАС України підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.Отже, касаційну скаргу Державної судової адміністрації України належить повернути як таку, що не містить підстав, визначених частиною
4 статті
328 КАС України, для касаційного оскарження рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року і постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2021 року в справі №340/1725/20.Окрім іншого, у касаційній скарзі скаржник просить поновити строк на касаційне оскарження. Проте, оскільки Суд встановив, що касаційну скаргу належить повернути у зв'язку з тим, що скаржник не виклав передбачених
КАС України підстав для касаційного оскарження, то клопотання про поновлення строку на таке оскарження Суд не вирішує.
На підставі наведеного та керуючись положеннями статей
328,
330,
332,
359 КАС України, Верховний Суд,УХВАЛИВ:Касаційну скаргу Державної судової адміністрації України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року і постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 5 травня 2021 року в справі №340/1725/20 за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького апеляційного суду, за участю третьої особи - Державної судової адміністрації України, про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії повернути особі, яка її подала.Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи у порядку, визначеному статтею
251 КАС України.Роз'яснити скаржнику, що повернення касаційної скарги не позбавляє його права повторного звернення до Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не може бути оскаржена................Н. М. Мартинюк,Суддя Верховного Суду