Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 01.07.2020 року у справі №9901/158/20 Ухвала КАС ВП від 01.07.2020 року у справі №9901/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 01.07.2020 року у справі №9901/158/20



УХВАЛА

30 червня 2020 року

Київ

справа №9901/158/20

адміністративне провадження №П/9901/158/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мартинюк Н. М.,

суддів - Мельник-Томенко Ж. М., Яковенка М. М.,

розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Національної поліції України, Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України про визнання протиправними і скасування наказів, Інструкції,

УСТАНОВИЛ:

22 червня 2020 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Національної поліції України, Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України, в якій він просить:

- визнати протиправними і скасувати наказ НПУ №737 від 23 серпня 2016 року, Інструкцію №1168, затвердженої наказом ДСАУ №168 від 15 грудня 2011 року, накази МЮУ №201/17496 від 3 березня 2010 року, №576/3016 від 17 вересня 1998 року, №571/20884 від 17 квітня 2012 року;

- зобов'язати відповідачів привести у відповідність до КУ зазначені накази, Інструкцію, Положення, Переліки;

- звільнити від виготовлення копій позову, додатків до них, сплати судового збору на основі статті 21 КУ про рівність прав громадян;

- забезпечити докази;

- судове засідання проводити без моєї участі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 червня 2020 року для розгляду цієї справи визначено колегію суддів у складі: судді-доповідача - Мартинюк Н. М., суддів - Мельник-Томенко Ж. М., Яковенка М. М.

Частиною 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") передбачені питання, які з'ясовує суддя після одержання позовної заяви, серед яких, зокрема, чи подано її з дотриманням правил підсудності.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, Суд дійшов висновку про передачу цієї позовної заяви за підсудністю з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою-четвертою цієї статті.

Частиною 4 статті 22 КАС України передбачено, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Отже, законом встановлено вичерпний перелік суб'єктів владних повноважень, які можуть бути відповідачами у справах, що підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції, а саме: Центральна виборча комісія, Верховна Рада України, Президент України, Вища ради правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

Особливості провадження у справах зазначеної категорії визначено статтею 266 КАС України.

Отже, за загальним правилом судами, які вирішують адміністративні справи у першій інстанції, є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні та окружні адміністративні суди), і лише у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 фактично оскаржує накази та Інструкцію, що були прийняті Національною поліцією України, Державною судовою адміністрацією України та Міністерством юстиції України.

Таким чином, указані позовні вимоги не підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Водночас частиною 2 статті 20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно з частиною 1 статті 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених частиною 1 статті 27 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно із частиною 5 статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому частиною 5 статті 171 КАС України.

Ураховуючи те, що подана ОСОБА_1 позовна заява не підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції, а також, беручи до уваги положення частини 1 статті 27 КАС України, Суд дійшов висновку про необхідність передачі зазначеної позовної заяви до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю для вирішення цим судом питання про можливість відкриття провадження у справі.

Керуючись статтями 20, 22, 27, 29, 171, 243, 294 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Національної поліції України, Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України про визнання протиправними і скасування наказів, Інструкції передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Надіслати ОСОБА_1 копію ухвали про передачу його позовної заяви за підсудністю.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або закінчення строку на апеляційне оскарження....................................................

Н. М. Мартинюк

Ж. М. Мельник-Томенко М. М. Яковенко,

Судді Верховного Суду
logo