Головна Блог ... Новини Цивільним особам дозволено використовувати зброю проти окупанта - закон 2114-IX Цивільним особам дозволено використовувати зброю п...

Цивільним особам дозволено використовувати зброю проти окупанта - закон 2114-IX

эксклюзив
Відключити рекламу
Цивільним особам дозволено використовувати зброю проти окупанта - закон 2114-IX - 475cd2b61c21ee1806d2461dc81d694a.jpg

Вже п’ятнадцятий день триває збройна агресія проти України з боку російського окупанта. Від їх віроломного нападу, і на беззбройних громадян, і на житлові квартали, лікарні, школи, пологові будинки та інші об’єкти цивільної інфраструктури страждають звичайні люди, в тому числі, жінки і діти.

Постійні порушення правил ведення війни, серйозні порушення міжнародного гуманітарного права з боку окупантів - вимагають активних дій та надання більших можливостей цивільним громадянам, в тому числі, з метою захисту ними своєї землі та своїх сімей. Тим більше, не можна не відмітити, як наші люди об’єднуються, захищають і всіляко допомагають у боротьбі з окупантами - українська нація непереможна.

Так, 7 березня 2022 року набрав чинності Закон України “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України”. Вказаний нормативно-правовий акт офіційно дозволив уперіод дії воєнного стану:

 • громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - цивільні особи) брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених Міністерством внутрішніх справ України (стаття 1);
 • громадяни України - брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав, застосовуючи власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану зброю та бойові припаси до неї (стаття 4).

Нагадаю, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб.

Згадайте новину: Вже видають й будуть видавати зброю для захисту України всім бажаючим – Президент Зеленський

Цей закон розповсюджує свою дію і на тих осіб, які вже отримали вогнепальну зброю і боєприпаси до неї, незалежно від дати їх видачі - тобто і на тих, що отримали зброю з початку воєнного стану до набрання чинності цим законом.

Порядок застосування цивільними особами вогнепальної зброї прирівнюється до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Так, 10 жовтня 2018 року була затверджена Постанова Кабінету Міністрів України № 828 “Про затвердження Порядку застосування зброї і бойової техніки з’єднаннями, військовими частинами і підрозділами Збройних Сил під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України”. Скоріш за все - оскільки офіційних роз’яснень деталей ще не було - саме відповідно до цих правил і прирівнюватиметься використання зброї цивільними особами.

Водночас, згідно пояснювальної записки до закону, отримання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї повинно бути максимально простим та швидким. Порядок отримання вогнепальної зброї та боєприпасів до неї встановлюватиметься Міністерством внутрішніх справ України.

Зверніть увагу, що відповідно до статті 3 прийнятого закону, цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні. За порушення вимоги, передбаченої цією статтею, цивільні особи несуть кримінальну відповідальність.

Згадайте новину: Що робити у разі радіаційної аварії – роз’яснення МОЗ

Насамкінець - треба зауважити, що вказаний нормативно-правовий акт, звільняє від відповідальності за використання зброї проти окупантів.

А саме, вказано - що цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, якщо така зброя застосована на підставі та в порядку, визначених статтею 1 та статтею 4 цього закону - тобто в період дії воєнного стану, із використанням власної зброї (для громадян України - нагородної зброі, спортивної (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливської нарізної, гладкоствольної чи комбінованої зброї та бойових припасів), або виданої зброї - для всіх цивільних осіб.

Відповідні доповнення були внесені в Кримінальний кодекс України.

UPD: 09 березня 2022 року набрав чинності Наказ МВС "Про затвердження Порядку отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав" від 07.03.2022 № 175. Вказаний акт передбачає подання цивільною особою заяви для видачі вогнепальної зброї і боєприпасів до неї до уповноваженого органу (установам забезпечення, головним управлінням Нацполіції) та отримання довідки про це.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол.

 • 3757

  Переглядів

 • 1

  Коментарі

 • 3757

  Переглядів

 • 1

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  вот сначала запрет продажи алкоголя .потом пж за мародерство и следом раздаем оружие всем желающим ничего не смущает?

  17.03.2022 00:58

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст