Головна Блог ... Консультації від юристів Стягнення аліментів на повнолітню дитину на період нею навчання Стягнення аліментів на повнолітню дитину на період...

Стягнення аліментів на повнолітню дитину на період нею навчання

Відключити рекламу
 - eb4aae13ffd8b34c9e9f22a8a6c3701e.jpg

Статтею 199 Сімейного кодексу України передбачено обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, оскільки на період навчання вона не має самостійного заробітку та потребує матеріальної допомоги з боку батьків, які зобов`язані утримувати своїх повнолітніх дітей, що продовжують навчатися, до досягнення ними двадцяти трьох років.

Користуйтеся консультацією: Порядок розірвання шлюбу, або що робити для того щоб розлучитися

На відміну від правовідносин щодо участі батьків у додаткових витратах на дитину до досягнення нею повноліття (стаття 185 СК України), правовідносини щодо обов`язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання регулюються главою 16 СК України, яка передбачає, зокрема обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 цього Кодексу). При визначенні розміру аліментів необхідно враховувати вартість навчання, підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження. Норми цієї глави не встановлюють самостійного, окремого від аліментних зобов`язань, обов`язку батьків брати участь у додаткових витратах на дочку, сина, що викликані особливими обставинами.

Таким чином, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, що перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) існування потреби у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та своїх повнолітніх дітей).

При цьому, подаючи до суду позовну заяву, особа має довести наявність вищевказаних фактів, які надають право стягувати аліменти на повнолітню дочку, сина, що продовжують навчання.

Користуйтеся консультацією: Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів

Тож, розглянемо кожний зі обов’язкових елементів доказування у даній категорії справ.

  1. Досягнення дочкою, сином віку, що перевищує 18, але є меншим 23 років;

Цей пункт є досить простим в доказуванні, оскільки для цього потрібно лише долучити до позовної заяви копію паспорта повнолітнього сина чи дочки, а також копію свідоцтва про народження дитини.

Користуйтеся консультацією: Як стягнути аліменти, коли один з батьків проживає за кордоном

2. Продовження дитиною навчання;

Для підтвердження факту навчання дитиною, необхідно надати до суду довідку з місця навчання.

Важливо зауважити, що подаючи до суду докази того, що повнолітній син чи дочка продовжують навчання в довідці з університету, обов’язково має бути вказано, що така довідка надається для пред’явлення до суду, а також в ній має бути зазначена інформація про те, що особа навчається станом на день подачі позовної заяви та зазначений період закінчення навчання.

Оскільки в разі відсутності такої інформації, це маже стати підставою для відмови в задоволенні позову.

Такі висновки відображені й в рішенні Дарницький районний суд міста Києва від 12 січня 2022 року у справі 753/23101/21 де суд зазначив: «Водночас, надавши оцінку вказаній довідці, суд встановив, що такою довідкою станом на 30.06.2021 року підтверджується, що ОСОБА_1 є студентом 1 курсу Інституту спеціального зв`язку та захисту інформації денної форми навчання з 01.09.2020 року згідно наказу про зарахування № 1887-с від 18.08.2020. Довідка надана для подання до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, проте з урахуванням вимог ч.ч.1,2 ст. 199 СК України в ній відсутня інформація про навчання позивача станом на час звернення до суду з позовом (листопад 2021 року), або розгляду справи, та період, що охоплюється навчанням, що має покладатися в рішення суду для його виконання (а.с. 9), адже аліменти підлягають стягненню з батьків на повнолітніх доньку (сина), які продовжують навчання, на встановлений частиною 1 статті 199 СК України строк - на час навчання, й згідно ч.2 ст. 199 СК України право на утримання припиняється у разі припинення навчання, а тому й вимога позивача про стягнення аліментів на його корить з відповідача до досягнення ним 23 - річного віку, а не на період навчання, є необґрунтованою

Користуйтеся консультацією: Як збільшити розмір аліментів і отримати інші виплати на дітей

3. Існування потреби у зв`язку з цим у матеріальній допомозі;

Звертаючись до суду з позовною заявою про стягнення аліментів за період навчання, обов’язком позивача є доведення необхідності надання допомоги на період навчання, розмір необхідної допомоги, а також, що особа планує стягувати такі грошові кошти саме на витрати пов’язані з навчанням, оскільки батьки звільнені від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дочку, сина, що не пов’язані з його навчанням.

Не доведення таких обставин може стати підставою для відмови в задоволенні позовної заяви.

Такі висновки відображені й практиці Верховного суду, зокрема Касаційний цивільний суд у складі Верховного суду у постанові від 20 травня 2020 року у справі № 635/1139/17 прийшов до наступних висновків: «Однак, встановивши, що повнолітні діти відповідача перебувають на повному речовому, продовольчому та фінансовому забезпеченні за рахунок державного бюджету Міністерства оборони України, ні суд першої інстанції, ні апеляційний суд не врахували, що позивачі не довели існування всіх юридичних фактів, які у своїй сукупності надають право стягувати аліменти на підставі статті 199 СК України, що є їх процесуальним обов`язком, не надали будь-яких доказів на підтвердження обставин, які б свідчили про наявність у них потреби в матеріальній допомозі саме у зв`язку з навчанням (понесення витрат на харчування, проїзд, проживання, придбання підручників тощо).»

Тому звертаючись до суду з позовною заявою про стягнення аліментів на період навчання, необхідно надати всі наявні докази, що підтверджують необхідність отримання такого утримання, наприклад: довідка про вартість навчання, в разі якщо дитина навчається на контрактній формі навчання, докази, що підтверджують вартість проживання в гуртожитку чи договір оренди іншого житла, виписка з банківського рахунку дитини, чи будь-які інші докази на підтвердження обставин, які б свідчили про наявність у нього потреби в матеріальній допомозі саме у зв`язку з навчанням (понесення витрат на харчування, проїзд, проживання, придбання підручників тощо).

Користуйтеся консультацією: Аліменти з винагороди військовослужбовців

4. Наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Згідно п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Тож, вирішуючи питання про стягнення аліментів суд має встановити матеріальне становище платника та отримувача аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів тощо.

Обов’язок доведення того факту, що особа в силу тих чи інших обставин не може здійснювати сплату аліментів покладається на самого платника аліментів.

Разом з тим, доведення тієї обставини, що отримувач аліментів потребує грошового утримання покладається на позивача. Саме тому, при зверненні з позовною заявою до останньої необхідно долучити всі можливі докази того, що у позивача відсутній дохід, це може бути наприклад виписка по банківським рахункам отримувача аліментів, тощо.

Підсумовуючи вищевикладене, невідмінну від стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, стягнення аліментів на дитину, що продовжує навчання не є безумовним та потребує доказування таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, що перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) існування потреби у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. Тому при підготовці позовної заяви необхідно ретельно продумувати стратегію дій та надати всі наявні докази на підтвердження юридичних фактів

Автор консультації: Савченко Тетяна Вікторівна

  • 6062

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 6062

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати