Головна Блог ... Консультації від юристів Скутер, мопед, моторолер: які документи і права потрібні Скутер, мопед, моторолер: які документи і права по...

Скутер, мопед, моторолер: які документи і права потрібні

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 0

  • 25

  • 30764

Відключити рекламу
 - tn1_dc1399ca8e513213be9380a5e76bd1ac_60db155a04dd4.png

Все частіше громадяни України починають замислюватися про те, що такий засіб для пересування як автомобіль, є менш вигідним ніж двоколісні залізні коні, такі як скутери, мопеди, моторолери. Дійсно, постійне зростання цін на паливо, дорогі запасні частини і технічний огляд змушують громадян, які володіють автомобілем або ж тільки замислюються про покупку, переглянути свої погляди. Адже до плюсів двоколісних мопедів можна віднести не тільки дешеве обслуговування, а й просте керування транспортним засобом, що не вимагають серйозної водійський навичок. У момент прийняття рішення про купівлю сталевого брата меншого багато хто починає замислюватися, чи потрібні права на скутер, чи можна їздити на мопеді без прав, до скількох кубів не потрібні права тощо. Розглянемо детальне роз'яснення питань, які цікавлять багатьох з нас.

Зміст:

Чи потрібні права для скутерів і мопедів в Україні?

Відповідь на питання, чи потрібні права на скутер в Україні, міститься в Правилах дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306. До того ж, в зазначеному нормативно-правовому акті Ви дізнаєтеся про те, чи потрібні права на електроскутер, а також інші транспортні засоби.

Згідно із зазначеними вище Правилами дорожнього руху, мопедом вважається двоколісний транспортний засіб, що має двигун з робочим об'ємом до 50 куб або електродвигун потужністю до 4 кВт. Визначення поняття скутер, електроскутер або ж моторолер, не міститься в даному нормативно-правовому акті, проте, з аналізу вищезазначеного визначення мопеда, можна зробити висновок, що технічні вимоги, встановлені до зазначеного транспортного засобу, повинні бути дотримані і в інших, аналогічних за принципом і класом засобах пересування.

З приводу моторолерів, слід зазначити, що побічно даний транспортний засіб згадується у визначенні поняття «мотоцикл». Так, Правила дорожнього руху вказують на те, що мотоциклом є двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об'ємом 50 куб. см і більше. Відповідно моторолером буде транспортний засіб з зазначеними параметрами.

Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Згідно з пунктом 2.13 Правил дорожнього руху, право на керування транспортними засобами може бути надано:

  • мототранспортними засобами і мотоколясками (категорії А1, А) - з 16-річного віку;
  • автомобілями, колісними тракторами, самохідними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами, які експлуатуються на вулично-дорожній мережі, всіх типів (категорії В1, В, С1, С), за винятком автобусів, трамваїв і тролейбусів, - з 18-річного віку.

При цьому, зазначеним пунктом також дано позначення категорій транспортних засобів.

Щоб не перераховувати інші види категорій, вказуємо лише тільки, які цікавлять нас.

І так, транспортні засоби належать до таких категорій:

  • А1 - мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб або електродвигун потужністю до 4 кВт;
  • А - мотоцикли, в тому числі з боковим причепом, та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом 50 куб. см і більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше.

чи потрібні права на скутер

Якщо проаналізувати вищевказане, то основна відмінність між категорією А та А1 полягає у потужності двигуна транспортного засобу. При цьому, незалежно від того, скільки, як то кажуть, кубів у транспортного засобу, все одно людина потрібно мати водійські права.

Таким чином, відповідаючи на питання, чи треба права на скутер, однозначна відповідь - треба. Інше питання: якої категорії? Тому, перш за все потрібно вивчити технічну складову вашого транспортного засобу. Наприклад, той же скутер може мати двигун як 49 куб. см., так і 150. У першому випадку людині необхідно буде отримати водійські права категорії А1, у другому ж - категорії А. Аналогічна ситуація і з електродвигунами, потужність яких і буде визначати потрібну для Вас категорію.

Важливо пам'ятати, що незалежно від виду транспортного засобу, потужності його двигуна, в будь-якому випадку Ви зобов'язані отримати водійські права. Часи, коли малооб'ємні транспортні засоби не потребували оформленні водійських прав, канули в буття, а саме з 2011 року, коли постановою Кабінету Міністрів України було внесено відповідні зміни до Правил дорожнього руху. Тому, на сьогоднішній день, водійське посвідчення - єдиний транспортний документ, що дозволяє управляти скутером, мопедом, моторолером і іншими видами транспортних засобів.

Користуйтеся консультацією: Що робити коли вкрали велосипед і що загрожує злодієві?

Крім зазначеного, для управління мопедом, скутером і так далі Вам необхідно мати страховий поліс, а також безпосередньо технічний паспорт, що містить всю інформацію про Ваш транспортному засобі. Страховка оформляється обов'язково незалежно від категорії водійських прав і транспортного засобу. Техпаспорт ж є невід'ємною частиною будь-якого транспортного засобу, оскільки видається органами МВС України під час огляду кожної моделі, купленої людиною, яка бажає законно управляти своєю рухомою власністю.

Нагадуємо, що для отримання консультації з питань функціонування, в тому числі про порядок отримання водійських прав на той чи інший транспортний засіб, Ви можете скористатися сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу Протокол.

Тепер, коли ви знаєте про те, чи потрібні права на мопед, Вам відоме законодавче регулювання питання, а саме на який мопед не потрібні права, поговоримо про порядок отримання водійських прав.

Як отримати посвідчення А1 або А?

Згідно з чинним законодавством для отримання водійського посвідчення категорії А1, А необхідно:

подати заяву встановленого зразка, за формою, затвердженою МВС України. З прикладом Ви можете ознайомитись за наступним посиланням: https://hsc.gov.ua/index/poslugi/vidacha-posvidchennya-vodiya/vidacha-posvidchennya-vodiya-na-pravo-keruvannya-transportnimi-zasobami/

  • до заяви додати свій паспорт, а також ідентифікаційний код;
  • документ, що підтверджує проходження Вами курсу-інструктажу в спеціалізованому навчальному закладі, в народі - автошкола. Зазначений документ містить відомості про проходження Вами як теоретичної частини навчання, так і практичної їзди;
  • також, людина повинна надати документ, а саме медичну довідку, що підтверджує придатність людини до керування транспортним засобом.;
  • платіжні документи, що підтверджують сплату Вами адміністративного збору за видачу водійських прав.

Однак, усі зазначені вище документи подаються лише після успішного складання людиною водійського іспиту, приймається уповноваженими територіальними органами МВС України, на сьогоднішній день іменовані як територіальні сервісні центри МВС України, в минулому - МРЕВ.

Після цього, водій, зі спокійною душею може почати збирати вищезгадані документи і по закінченню процедури йому видають посвідчення водія категорії А чи А1, в залежності від того, на який транспортний засіб він отримує свої права.

Слід також зазначити, що багатьох людей, які цікавляться питанням, чи потрібні права на скутер, з часом починає мучити питання, чи є відповідальність за водіння без прав? Відповідь однозначна - так, відповідальність передбачена чинним законодавством України.

Яке покарання чекає на порушників?

Згідно зі статтею 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За повторне, протягом року, правопорушення водія чекає відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на термін від п'яти до семи років і з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Ну і на завершення, багато у кого з нас виникає питання вартості оформлення водійського посвідчення.

Скільки коштує отримати права?

У середньому, з урахуванням оформлення бланкової продукції МВС України, а також отримання медичних довідок, сплати адміністративних зборів, людині, яка бажає отримати водійські права необхідно заплатити 300-400 гривень, в залежності від регіону України. Бувають випадки, коли оформлення бланків та вищезазначених документів включається в вартість навчання людини в автошколі.

На практиці, дуже часто автошколи або ж інші зацікавлені особи пропонують свої послуги з лобіювання питання отримання людиною водійських прав. Про зазначене свідчить статистика посадових злочинів працівників МВС, автошкіл і так далі в даній сфері.

Наполегливо рекомендуємо Вам, в зазначеному питанні, керуватися здоровою логікою і пам'ятати, що від того, як Ви засвоїте теоретичну і практичну частину водіння, буде залежати Ваше життя на дорозі.

Автор консультації: Юрист, Коломієць Микола

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 30764

    Переглядів

  • 25

    Коментарі

  • 30764

    Переглядів

  • 25

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Добрый день. О какой именно статье Конституции идет речь, подскажите? По поводу ссылок: я указывал основной нормативно-правовой акт, регулирующий тематику статьи. А так, любой вопрос можно рассмотреть используя множество законов и подзаконных актов.

    02.06.2021 18:16

    Хотя бы ст58 !

    02.06.2021 20:15

    Она не имеет отношение к теме статьи

    02.06.2021 21:43

    УВ НИКОЛАЙ К ! А почему вы не даёте ссылок на венскую конвенцию по катА1 КОНСТИТУЦИЮ УКРАИНЫ ИТД! Или вы считаете правила дорожного движения Украины выше конвенции о дорожном движении????

    02.06.2021 18:10

    "....Ведь к плюсам двухколесных мопедов можно отнести не только дешевое обслуживание, но и простое управление транспортным средством, не требующие серьезный водительский навык....." Вы это серьезно? Жаль, что тут нет грустного смайла.

    02.06.2021 23:30

    ОК! ПО ВЕНСКОЙ КОНВЕНЦИИ МОПЕД НЕ ЯВЛЯЕТСЯ МОТОЦИКЛОМ И НЕ ПОДПАДАЕТ ПОД А1-МОТОЦИКЛЫ ДО125 КУБ СМ! 2 УКРАИНА НЕ ПОДАВАЛА ЗАЯВЛЕНИЕ ОБ ИЗМЕНЕНИИ А1! 3 ВЕЛОСИПЕД С НАВЕСНЫМ ДВИГАТЕЛЕМ 49.9 КУБ ТОЖЕ ПОЛУЧАЕТСЯ МОПЕД! ВЫ ПОХОЖЕ ПРОПЛАЧЕНЫЙ РЕКЛАМЩИК АВТОШКОЛЫ! И ПОЧИТАЙТЕ ПДД

    03.06.2021 01:46

    Более чем!! или для Вас управлять машиной или трактором легче? А тем более их обслуживать.

    03.06.2021 01:56

    Спасибо за ваш комментарий) статья была написана о том, как трактуется законодательством Украины на данный момент указанный вопрос. По поводу мопеда и категории а1 - пункт 2.13 ПДД Вам в помощь. Добра вам.

    03.06.2021 01:59

    Трактуется с нарушением международных норм и вы считаете это правильно? Лучше бы трактовали законодательство в пользу граждан и их защиту по этим вопросам! Извените я не юрист но часто приходится искать вопросы по законодательству!

    03.06.2021 02:29

    Да, легче. Особенно если выучить ПДД и выполнять их. Извините, но у меня есть более чем двадцатилетний опыт управления и тем и другим. И четырех, и двухколесным я постоянно пользуюсь. И утверждаю, что управлять двухколесным сложнее и опаснее. Причем как для себя, так и для окружающих. А в наших реалиях, увеличение количества пользователей малого двухколесного транспорта, это еще одна серьезная угроза жизни и здоровью окружающих: https://www.dsnews.ua/economics/samokatnyy-apokalipsis-pochemu-evropeyskie-goroda-stali-03042019220000 Водители скутеров, э/самокатов и т.п., не регистрируют т/с, не обучаются ПДД, не получают в/у, а на дорогах общественного пользования, от этих горе водителей, можно ожидать любого безумного поступка. Только на моем видео/регистраторе в машине, за этот год, уже несколько таких эпизодов. Их не просто так называют "хрустиками". Посмотрите статистику средней продолжительности жизни мотоциклиста. Гугл в помощь: 3-7 лет. Это потому так, что им управлять легче ?

    03.06.2021 15:59

    Зачем в комментарии так много агрессии? Прочитал статью, поблагодарил, спокойно высказался, что еще вот такой нюанс есть или мне кажется что еще это можно учесть, или просто "а вот для меня скутер сложнее автомобиля". Судьи Европейского суда могут иметь отдельное мнение. И спокойно его излагают. То почему ваше должно быть абсолютно верным? А если оно не таковое, то спокойно поделились без истерики и вас оценят.

    10.06.2021 13:19

    Много агрессии ? Где? Изложение реальных фактов изложены как-то не так? Мне Ваш комментарий напоминает известный анекдот, когда мужчинка разбил киоск за "нагло написанную вывеску" "пива нет". Вот прочитает такую статью несведущий малолетний индивид да и купит себе скутер. Управлять то им легче. И - на дорогу общего пользования, без изучения ПДД и опыта вождения. В нашем государстве ведь прав на скутер не нужно. А финал известен - путешествие в одну сторону под грустную музыку в сопровождении друзей и родственников. Это примерно так происходит: https://twitter.com/Shymanovski/status/1406379163980816390?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1406379163980816390%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=

    22.06.2021 22:54

    А если пьяный за руль за авто? сколько такого творится по всей стране, так что тогда будем делать, товаришь, критиковать что кто-то пишет о том, что машина это легко и удобно? Ведь прочитает же кто-то что машина это круто и сядет пьяный за руль, логика то такова Ваша, да?

    02.07.2021 19:02

    Николай, я с Вами не согласен. Згідно ст.34 Закону України «Про Дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Таким чином, мопед що не використовується на автомобільних дорогах державного значення не підлягає державній реєстрації. Мопед двоколісний транспортний засіб, що має двигун з робочим об`ємом до 50 куб. см. або електродвигун потужністю до 4 кВт (п.1.10 Правил дорожнього руху). Пункт 1.10. Правил дорожнього руху України дає визначення, що механічний транспортний засіб транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. Згідно п.2.1 Правил дорожнього руху, лише водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії; б) реєстраційний документ на транспортний засіб. При цьому, слід врахувати, що мопед з електродвигуном потужністю до 3 кВт не є механічним транспортом, отже, водій такого мопеду не повинен мати документи визначені у п.2.1 ПДР. Чинним законодавством не передбачено обов`язок водія мопеду з електродвигуном потужністю до 3 кВт згідно ПДР отримувати посвідчення водія. Таким чином, мопеди (електровелосипеди) з електродвигуном потужністю до 3 кВт відносяться до транспортних засобів, проте, не є механічними транспортними засобами, що не зобов`язує власника, як зазначено в п.2.1 «а» та «б» Правил дорожнього руху України, мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом категорії А1 та реєстраційні документи, що виключає необхідність отримувати посвідчення водія на право керування транспортним засобом категорії А1 та реєстраційні документи. Аналогичные позиции изложены во многих решениях судов. Вот например: https://reyestr.court.gov.ua/Review/97370695 https://reyestr.court.gov.ua/Review/95920772

    30.06.2021 11:22

    Частично с Вами тоже не согласен. Вы правы, что "Чинним законодавством не передбачено обов`язок водія мопеду з електродвигуном потужністю до 3 кВт згідно ПДР отримувати посвідчення водія." Но есть п.2.13. ПДР который говорит о категориях прав, который я и указал в статье. Непосредственно фразы что на мопед с двигателем до 3 кВт нужны права, в указанной статье Вы не найдете

    02.07.2021 19:01

    господа, Вы немного не о том. Изначально речь шла о "простоте управления" двухколесным транспортом. По моему мнению, это утверждение ошибочно. И это подтверждает статистика. Как по мне, то не нужно пропагандировать идею мнимой простоты управлением велосипедом, самокатом или скутером. Это транспорт повышенной вероятности травматизма. Даже исходя из факта того, что водитель ничем не защищен. Падение на дорожное покрытие, на скорости 20-30км/ч и вам мало не покажется. На этом т/с нет силовых элементов конструкции, нет кузова, нет подушек безопасности и т.д. А столкновение с автомобилем - почти гарантированный труп. И вот такой индивидуй, без элементарных знаний ПДД и едва научившийся ездить по прямой, выезжает на скутере, э/велосипеде, самокате и т.д. (т.е. до 50куб.см, и без вод. удостоверения и обучения правил ПДД) на дорогу общего пользования, со всеми вытекающими. На нем же "проще", .... грустный смайл. От самокатчиков уже стонет Франция и Англия. Но мы же умнее .... У нас все будет лучше. Да?

    03.07.2021 01:32

    Вы не различаете понятие проще и безопаснее. То что вы говорите относится к категории безопасность. Если вы не в состоянии понять, что имелось ввиду техническое управление транспортным средством. Это ваши проблемы. Из ваших слов видно что вы ярый автомобилист. Но почему то так и не ответили на мой комментарий выше про пьяных за рулём, про вождение так же людьми без опыта, особенно молодыми барышнями. Тут статистику не приведёте, не ? И научитесь чужое мнение уважать у вас с этим проблемы

    03.07.2021 01:39

    .... "Не различаете", "Не в состоянии понять" , "научитесь" , "у вас с этим проблемы", "вы ярый автомобилист" .... Знаете про меня больше чем я ? Продолжайте кооперфильдить, весьма интересно. Ну а в перерывах попробуйте осилить: https://www.youtube.com/watch?v=wHDKzUJQ-fc это именно тот факт, что мнимое "проще" является является обратно пропорциональным "безопасно". Ну а количество алкашей на мопедах и велосипедах явно превышает количество таковых на машинах. И именно по причине их дешевизны и доступности. https://www.youtube.com/watch?v=rOBaG3RktxE&t=50s

    03.07.2021 14:12

    Тогда почему вы тратите свои силы на проталкивание своих убеждений именно тут ? Айда к всем известным компаниям по доставке еды и прочих вещей которые используют процентов так на 90 указанные в статье виды транспортов, и как видим успешно. Но вы же почему-то это не делаете))) видимо так проще

    03.07.2021 14:22

    Я думаю Ваше рвение было бы оценено их руководством

    03.07.2021 14:23

    Постарайтесь думать относительно себя. А не о посторонних и руководстве Бог знает чего. Про себя я и сам подумаю. Ну и посты не нужно читать по диагонали, выдергивая фразы из текста, тем самым искажая смысл. Смысл моего первого комментария был исключительно в одном: Двухколесным транспортом управлять сложнее, а ездить на нем опаснее. Без знаний ПДД - все еще хуже. И таки ДА, я против того, что скутерами можно управлять без В/У и изучения ПДД. А за управление велосипедом, скутером и т.д. по пьяни, нужно наказывать не менее строго, чем на авто. Про нарушение ПДД в Германии: http://startdeutsch.ru/interesno/o-germanii-i-nemtsakh/590-shtrafy-dlya-velosipedistov-v-germanii PS* " ......так что тогда будем делать, товаришь, критиковать ...." Слово "товаришь" пишется с буквой Щ.

    03.07.2021 15:34

    Найти описку в сообщении это все на что вы способны?) вообще мнение для меня не авторитет, поэтому оставьте его при себе. Учитесь вежливости, в живую как правило такие как вы молчат всегда, это вы здесь интернет герой

    03.07.2021 16:49

    https://www.youtube.com/watch?v=qhbs_FKWcgE

    04.07.2021 12:48

    Я правильно понял? Например, я управляю машинкой на радиоуправлении на авто-парковке и копы согласно законов Украины могут потребовать наличие категории А1 и выписать мне штраф?

    06.07.2021 01:13

    Ст.22,58 Конституції вам щось каже? Віденська конвенція яку має дотримуватися Україна .Ваша стаття замовна.

    04.02.2022 23:37

    Конкретизуйте чому ?

    04.02.2022 23:42

    Що не зрозуміло? В мене є два скутери які я придбав ще задалеко до введення в дію обов'язкових реєстрацій та отримання на них "обов'язкових" посвідчень водія. Так от ці дві статті Конституції мені дають право не реєструвати та не отримувати посвідчення водія.

    24.02.2023 12:36

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст