Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні? - 71789cac05e7aae09eb6da27f4e7cf8e_601bb2a98c6b7.png

На превеликий жаль, викрадення автомобілів в Україні досить поширене явище. Не дивлячись на те, що в великих містах число камер спостереження та інших засобів дорожнього контролю збільшується, відсоток розкритих злочинів з викрадення авто дуже низький і сам розшук викрадених автомобілів може тривати дуже довго.

У цій статті ми розглянемо, яка стаття за викрадення автомобіля передбачає відповідальність згідно з Кримінальним кодексом України, а також які дії підпадають під поняття «викрадення авто».

Зміст:

Чим передбачена відповідальність за викрадення автомобіля?

Покарання за викрадення автомобіля (або будь-якого іншого транспортного засобу) передбачена в статті 289 Кримінального кодексу України (далі по тексту - КК). Точніше, поняття «викрадення», «угон» є сленговими, юридичною мовою такого роду дії визначаються, як незаконне заволодіння транспортним засобом (далі - ТЗ).

Які дії підпадають під поняття «викрадення» транспортного засобу?

Незаконне заволодіння транспортним засобом - це досконале навмисне, з будь-якою метою протиправне вилучення будь-яким способом транспортного засобу у власника чи користувача всупереч їх волі (ч. 1 Примітки до ст. 289 КК).

Тобто, абсолютно будь-яке незаконне заволодіння ТЗ, яке було здійснено будь-яким способом: було вкрадено шляхом обману власника, таємно викрадене, із застосуванням сили або без, групою або поодинці, угон машини з метою «покататися» і потім, наприклад, повернути влпснику тощо - є складом злочину, передбаченого ст. 289 КК України.

Злочин є закінченим з моменту заволодіння транспортним засобом та початку його руху будь-яким способом.

Предметом даного злочину є всі види автомобілів, мотоцикли, квадроцикли, мопеди, трамваї і тролейбуси, трактори та інші самохідні машини. Але, незаконне заволодіння, наприклад, літаком не є складом злочину по ст. 289 КК, оскільки відповідальність за угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна передбачена ст. 278 КК.

Користуйтеся консультацією: Автоматична фотовідеофіксація порушень ПДР в Україні

Яке покарання за викрадення автомобіля?

Стаття за викрадення транспортного засобу передбачає мінімальну відповідальність у вигляді - обмеження волі від 3 років і максимальну - до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

25 вересня 2020 року набрав чинності Закон України № 875-IX, яким було посилено відповідальність за викрадення машин. У попередній редакції ст. 289 КК найм'якшим видом покарання за крадіжку автомобіля був штраф у розмірі від 17 000 до 20 400 гривень. Тепер, у зв'язку зі вступом в силу вищезгаданого Закону, така санкція в якості штрафу за викрадення машини відсутня.

Термін за викрадення машини в Україні залежить від наявності / відсутності обтяжуючих обставин або наявності кваліфікуючих ознак злочину.

Наприклад, згідно з ч. 1 ст. 289 КК незаконне заволодіння транспортним засобом (основний склад злочину) тягне за собою покарання у вигляді обмеження волі від 3 до 5 років, або позбавлення волі на такий же термін.

Варто зазначити, що обмеження свободи - це вид покарання, який характеризується утриманням засудженого в державних пенітенціарних установах відкритого типу, з обов'язковим залученням таких осіб до праці (ч. 1 ст. 61 КК).

Зазвичай, засуджені відбувають покарання в такого роду виправних центрах в межах адміністративно-територіальних одиниць свого місця проживання. Вони мають право, зокрема, мати кошти, засоби для комунікації (мобільні телефони, комп'ютери, планшети), відправляти листи, отримувати посилки, мати і носити цивільний одяг (ч. 2 ст. 59 Кримінально-виконавчого кодексу України).

У свою чергу, позбавлення волі - це покарання, яке передбачає ізоляцію засудженого в кримінально-виправних установах закритого типу - виправних колоніях (ст. 63 КК).

Виправні колонії поділяються на колонії мінімального, середнього і максимального рівнів безпеки (ч. 4 ст. 11 Кримінально-виконавчого кодексу України).

Відповідальність за крадіжку автомобіля, згідно з ч. 2 ст. 289 КК, у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без - настає при наявності одного з, або сукупності таких кваліфікуючих ознак:

 • незаконне заволодіння ТЗ було здійснено особою повторно, або
 • угон авто був здійснений групою осіб за попередньою змовою, або
 • такого роду діяння було пов'язано з насильством, яке не було небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або
 • з проникненням в приміщення, або
 • із застосуванням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони, або ж
 • якщо вартість викраденого транспортного засобу становить від 113 500 гривень до 283 750 гривень (у 2021 році).

Кримінальне правопорушення визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили кілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку кримінального злочину домовилися про викрадення (ч. 2 ст. 28 КК). Тобто, покарання за викрадення автомобіля групою осіб - позбавлення волі від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без.

Під повторністю слід розуміти викрадення автомобіля особою, яка раніше вчинила незаконне заволодіння транспортним засобом або, якщо особу раніше було притягнуто до кримінальної відповідальності за скоєння таких злочинів:

 • крадіжка (ст. 185 КК);
 • грабіж (ст. 186 КК);
 • розбій (ст. 187 КК),
 • вимагання (ст. 189 КК);
 • шахрайство (ст. 190 КК);
 • привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК);
 • викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин або радіоактивних матеріалів або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем (ст. 262 КК);
 • знищення, підробка або заміна номерів вузлів та агрегатів транспортного засобу (ст. 290 КК);
 • викрадення, привласнення, вимагання військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин (ст. 410 КК).

Максимальна санкція за викрадення транспортного засобу - від 8 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна або без - настає, якщо дії, які передбачені ч. 1 або 2 ст. 289 КК, були вчинені організованою групою чи поєднані з насильством, яке становить небезпеку для життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо предметом незаконного заволодіння є ТЗ, вартість якого становить більш ніж 283 750 гривень (у 2021 році).

Як випливає з ч. 3 ст. 28 КК організованою злочинною групою є об'єднання трьох і більше осіб, яке було організовано з метою скоєння одного і / або декількох кримінальних злочинів. Учасники такої групи повинні бути об'єднані єдиним планом з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, який відомий всім учасникам групи.

Також варто відзначити, що особа, яка вперше вчинила крадіжку транспортного засобу, добровільно заявила про це в поліцію, повернула вкрадений транспортний засіб власнику, і повністю відшкодувала завдані збитки - звільняються судом від кримінальної відповідальності (ч. 4 ст. 289 КК).

Користуйтеся консультацією: Чим повинен бути укомплектований автомобіль?

Як перевірити чи є автомобіль в розшуку?

В Україні існує офіційна База викрадених авто МВС. У цій базі даних можна перевірити необхідне авто на предмет того чи не є воно в розшуку. Даний сервіс Національної поліції безкоштовний, не вимагає авторизації і видає миттєвий результат.

Автомобіль можна перевірити за двома критеріями: за його державним номером і / або за VIN-кодом.

Таку перевірку рекомендується проводити водіям, які планують придбати собі автомобіль, беруть машину в оренду або в користування.

Також, послугу по повній перевірці автомобіля Ви можете отримати, розмістивши таке замовлення на сайті Protocol.ua в розділі «Тендер на юридичну послугу».

На веб-ресурсі МВС «РОЗШУК», крім Бази транспортних засобів, що знаходяться в розшуку, є реєстри вкрадених мобільних телефонів, вкрадених культурних цінностей, розшукуваної зброї, осіб, які переховуються від органів влади, а також зниклих громадян.

Згідно з даними Національної поліції, рейтинг ТЗ, які викрадають найчастіше, очолюють автомобілі марки Toyota, на другому місці йдуть автомобілі Lexus, потім Hyundai і закривають список авто Kia, Mazda і Honda відповідно.

Автор консультації: Менчак Ілля, юрист Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»

Джерело: юридичний ресурс Протокол

6746
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
1