Головна Сервіси для юристів ... Закони Про ринок електричної енергії Стаття 2. Правові основи функціонування ринку електричної енергії Стаття 2. Правові основи функціонування ринку елек...

Стаття 2. Правові основи функціонування ринку електричної енергії

Про ринок електричної енергії (ЗМІСТ) Інші закони
  • 2621

    Переглядів

  • 2621

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Правову основу функціонування ринку електричної енергії становлять Конституція України, цей Закон, закони України "Про альтернативні джерела енергії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про природні монополії", "Про захист економічної конкуренції", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про енергетичну ефективність", міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.

    На виконання зобов’язань України за Договором про заснування Енергетичного Співтовариства та Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, цей Закон спрямований на імплементацію актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики, а саме:

    Директиви (ЄС) 2019/944 від 5 червня 2019 року про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії;

    Регламенту (ЄС) № 1227/2011 від 25 жовтня 2011 року про доброчесність та прозорість на оптовому енергетичному ринку;

    Регламенту (ЄС) 2015/1222 від 24 липня 2015 року про встановлення керівних принципів щодо розподілу пропускної спроможності та управління перевантаженнями;

    Регламенту (ЄС) 2016/1719 від 26 вересня 2016 року про встановлення керівних принципів щодо форвардного розподілу пропускної спроможності;

    Регламенту (ЄС) 2017/1485 від 2 серпня 2017 року про встановлення керівних принципів експлуатації системи передачі електроенергії;

    Регламенту (ЄС) 2017/2195 від 23 листопада 2017 року про встановлення керівних принципів щодо балансування електричної енергії;

    Регламенту (ЄС) 2017/2196 від 24 листопада 2017 року про встановлення мережевого кодексу щодо аварійних ситуацій та відновлення електропостачання;

    Регламенту (ЄС) 2019/941 від 5 червня 2019 року про готовність до ризику в електроенергетичному секторі;

    Регламенту (ЄС) 2019/942 від 5 червня 2019 року про заснування Агентства Європейського Союзу з питань співробітництва енергетичних регуляторів;

    Регламенту (ЄС) 2019/943 від 5 червня 2019 року про внутрішній ринок електроенергії.

    {Частина перша статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1818-IX від 21.10.2021 , № 3141-IX від 10.06.2023 ; в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    2. Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються, зокрема:

    {Абзац перший частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    1) правилами ринку, які, у тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг;

    {Абзац другий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;

    {Абзац третій частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу;

    {Абзац четвертий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    4) кодексом комерційного обліку;

    {Абзац п'ятий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    5) правилами роздрібного ринку;

    {Абзац шостий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    6) загальноєвропейськими правилами та змінами до них, перелік яких затверджує Регулятор;

    {Абзац сьомий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    7) регіональними правилами та змінами до них, перелік яких затверджує Регулятор;

    {Абзац восьмий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    8) національними правилами та змінами до них;

    {Абзац дев'ятий частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    9) іншими нормативно-правовими актами.

    {Абзац частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    Правила ринку, кодекс системи передачі та кодекс комерційного обліку розробляє і адмініструє оператор системи передачі та затверджує Регулятор.

    {Абзац частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    Правила ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку розробляє і адмініструє оператор ринку та затверджує Регулятор.

    {Абзац частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    Правила торгів номінованого оператора ринку розробляє і затверджує номінований оператор ринку та погоджує Регулятор.

    {Абзац частини другої статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    Кодекс систем розподілу та правила роздрібного ринку затверджуються Регулятором.

    Проекти правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексів системи передачі та систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів, що можуть вплинути на конкуренцію, підлягають погодженню з Антимонопольним комітетом України.

    {Абзац частини другої статті 2 в редакції Закону № 394-IX від 19.12.2019 }

    Антимонопольний комітет України надає Регулятору інформацію про результати розгляду проектів зазначених нормативно-правових актів протягом 10 днів, а в разі повторного погодження - протягом п’яти днів з дня їх надходження до Антимонопольного комітету України.

    {Абзац частини другої статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 394-IX від 19.12.2019 }

    Якщо відповідно до цього Закону передбачається надання державної допомоги суб’єктам господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів у будь-якій формі, надавачі державної допомоги повинні отримати рішення Антимонопольного комітету України у порядку, встановленому Законом України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання".

    3. Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов’язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила агрегації, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок надання послуг із зменшення навантаження виробником, якому встановлено "зелений" тариф, якщо об’єкт електроенергетики або черга його будівництва (пусковий комплекс) такого виробника включений до балансуючої групи гарантованого покупця, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до правил ринку, порядок розкриття та оприлюднення інформації.

    {Частина третя статті 2 в редакції Законів № 810-IX від 21.07.2020 , № 3220-IX від 30.06.2023 , № 4834-IX від 07.04.2026 }

    4. Правила ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов’язань за договорами купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках, порядок організації та проведення торгів, визначення цін та проведення розрахунків на цих ринках, порядок врегулювання спорів, порядок внесення змін до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку.

    {Частина четверта статті 2 в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    5. Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов’язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії", порядок розрахунку вартості електричної енергії, спожитої споживачем при несанкціонованому відборі електричної енергії.

    {Частина п'ята статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 }

    6. Кодекс системи передачі та кодекс систем розподілу визначають, зокрема, порядок планування розвитку системи передачі та систем розподілу; умови та порядок доступу до системи передачі / системи розподілу, умови та порядок приєднання до системи передачі / системи розподілу, у тому числі порядок гнучкого приєднання та його особливості, характеристики та порядок надання допоміжних послуг оператору системи передачі, у тому числі для цілей міждержавного балансування, порядок оперативного планування; порядок управління та експлуатації системи в нормальних та аварійних режимах; стандарти операційної безпеки, критерії, які застосовує оператор системи передачі для диспетчеризації генеруючих потужностей та використання перетинів між торговими зонами, порядок диспетчеризації розподіленої генерації та умови надання пріоритетності об’єктам електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії.

    Кодекс системи передачі встановлює принципи механізму компенсації між операторами систем передачі.

    Кодекс системи передачі встановлює умови та принципи надання відступів від виконання його положень.

    Кодекс системи передачі має відповідати вимогам нормативно-правових актів Енергетичного Співтовариства.

    {Частина шоста статті 2 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4777-IX від 10.02.2026 ; в редакції Закону № 4834-IX від 07.04.2026 }

    7. Кодекс комерційного обліку визначає, зокрема, основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов’язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об’єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії, договори про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії та про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.

    {Частина сьома статті 2 в редакції Закону № 4213-IX від 14.01.2025 }

    8. Вимоги щодо надання, захисту, розкриття та оприлюднення інформації на ринку електричної енергії визначаються цим Законом, правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, правилами роздрібного ринку, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону.

    9. Учасникам ринку дозволяється обробка персональних даних для здійснення функцій та повноважень, передбачених цим Законом. Захист персональних даних здійснюється учасниками ринку відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

    10. Учасники ринку мають право подавати пропозиції щодо внесення змін до правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, до відповідних державних органів та операторів, що здійснюють розроблення, затвердження та/або адміністрування відповідних актів.

    Проекти зазначених нормативно-правових актів та проекти змін до них оприлюднюються для проведення консультацій з учасниками ринку не менш як за один місяць до їх прийняття.

    11. Суб’єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у цій статті.

    12. Рішення (заходи) суб’єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають прийматися на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, відповідати меті, з якою повноваження надані, бути обґрунтованими, відповідати принципам неупередженості, добросовісності, розсудливості, пропорційності, прозорості, недискримінації та своєчасності.

    Згідно з принципом пропорційності рішення (заходи) суб’єктів владних повноважень повинні бути необхідними і мінімально достатніми для досягнення мети - задоволення загальносуспільного інтересу.

    Згідно з принципом прозорості рішення (заходи) суб’єктів владних повноважень мають бути належним чином обґрунтовані та повідомлені суб’єктам, яких вони стосуються, у належний строк до набрання ними чинності або введення в дію.

    Згідно з принципом недискримінації рішення, дії, бездіяльність суб’єктів владних повноважень не можуть призводити:

    до юридичного або фактичного обсягу прав та обов’язків особи, який є відмінним від обсягу прав та обов’язків інших осіб у подібних ситуаціях, якщо лише така відмінність не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу;

    до юридичного або фактичного обсягу прав та обов’язків особи, який є таким, як і обсяг прав та обов’язків інших осіб у неподібних ситуаціях, якщо така однаковість не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу.

    Дія принципів пропорційності, прозорості і недискримінації поширюється також на учасників ринку електричної енергії у випадках, передбачених цим Законом.

    13. Перелік загальноєвропейських та регіональних правил, що підлягають застосуванню оператором системи передачі, номінованим оператором (номінованими операторами) ринку та іншими учасниками ринку, затверджує Регулятор.

    Регулятор забезпечує переклад загальноєвропейських та регіональних правил на українську мову.

    Загальноєвропейські правила українською та англійською мовами оприлюднюються на веб-сайтах Регулятора, оператора системи передачі та номінованого оператора (номінованих операторів) ринку.

    Регіональні правила, крім конфіденційної інформації, українською та англійською мовами оприлюднюються на веб-сайтах Регулятора, оператора системи передачі та номінованого оператора (номінованих операторів) ринку українською та англійською мовами, крім випадків (або в частині), коли (в якій) такі правила містять конфіденційну інформацію.

    Регулятор оновлює затверджений ним перелік загальноєвропейських та регіональних правил у разі внесення відповідних змін до актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики.

    {Статтю 2 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 }

    14. Оператор системи передачі та/або номінований оператор (номіновані оператори) ринку бере (беруть) участь у розробленні, узгодженні та поданні для затвердження регіональних правил, порядків, умов, методик (методологій) та змін до них усіма регуляторними органами відповідного регіону, Радою регуляторних органів Енергетичного Співтовариства або ACER відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів та міжнародних зобов’язань України.

    Оператор системи передачі та/або номінований оператор (номіновані оператори) ринку бере (беруть) участь у розробленні, узгодженні та поданні до Регулятора для затвердження національних правил, порядків, умов, методик (методологій) відповідно до вимог цього Закону, нормативно-правових актів та міжнародних зобов’язань України.

    Регулятор забезпечує застосування оператором системи передачі та номінованим оператором (номінованими операторами) ринку національних правил, затверджених відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних зобов’язань України.

    {Статтю 2 доповнено частиною чотирнадцятою згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 }

    15. Під час розроблення пропозицій щодо регіональних та/або національних правил чи змін до них відповідно до цього Закону та/або актів законодавства Енергетичного Співтовариства у сфері енергетики оператор системи передачі та номінований оператор (номіновані оператори) ринку проводять консультації із заінтересованими сторонами, а за необхідності - також з відповідними органами Європейського Союзу та Енергетичного Співтовариства, щодо проекту пропозицій до регіональних та/або національних правил або з інших питань, пов’язаних з виконанням функцій оператора системи передачі та номінованого оператора ринку.

    {Статтю 2 доповнено частиною п'ятнадцятою згідно із Законом № 4834-IX від 07.04.2026 }

    Попередня

    2/99

    Наступна
    Додати в обране
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати