Стаття 21. Орендна плата за землю

Про оренду землі (ЗМІСТ) Інші закони
  • 3902

    Переглядів

  • 3902

    Переглядів

  • Додати в обране

    Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

    {Частина перша статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 191-VIII від 12.02.2015 }

    Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

    {Частина друга статті 21 із змінами, внесеними згідно з Законами № 2505-IV від 25.03.2005 , № 2756-VI від 02.12.2010 , № 191-VIII від 12.02.2015 }

    Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

    {Частину четверту статті 21 виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010 }

    {Частину п’яту статті 21 виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010 }

    У разі визнання у судовому порядку договору оренди землі недійсним отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається.

    {Частину сьому статті 21 виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010 }

    Попередня

    24/42

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Формулювання "з урахуванням індексів інфляції", зобов‘язує орендаря сплачувати плату помножену на коефіцієнт індексації (ВС КЦС справа №540/544/18 від 26.05.2021 р.)
     Разом із тим, оскільки у спірному договорі оренди землі не було чітко зазначено правил обчислення орендної плати з індексом інфляції, та не було прописано, що при обчисленні розміру орендної плати враховується сукупний індекс інфляції з першого року дії договору, то з урахуванням принципів цивільного права, зокрема, добросовісності, справедливості та розумності і тлумачення умов договору оренди, на користь його дійсності, чинності та виконуваності, колегія суддів ВС КЦС встановила свій порядок розрахунку індексу інфляції - лише враховуючи показники інфляції за період встановлений для внесення оплати за останній рік.

    Індексація орендної плати - тема, яка часто викликає суперечності між сторонами, особливо, при стягненні заборгованостей. В кожному конкретному випадку необхідно брати до уваги регулюючі норми (вид договору) та умови погоджені сторонами. У цій справі, мова піде про індексацію оренди в договорі оренди землі.

    Позивач та Відповідач уклали договір оренди земельної ділянки у 2005 році, строком на 10 років. Погоджено було, що орендна плата вноситься з 01 березня до 01 грудня кожного року, а обчислення розміру орендної плати за землю “здійснюється з урахуванням індексів інфляції”(пункт 10 договору). Разом із цим, було погоджено, що розмір орендної плати переглядається раз у два роки, при цьому - уточнено в іншому пункті, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (пункт 36 договору).

    Орендар, порушуючи умови договору, припинив сплачувати орендні платежі з 2014 року. У жовтні 2015 року - строк дії договору сплив. Таким чином, орендодавець (позивач), подав до суду позов, де нарахував борг за 2014-2015 рік, пеню, інфляційні втрати та 3 відсотки річних - і просив стягнути їх з боржника. Читати повністю

    Аналізуйте судовий акт: Розмір орендної плати регулюється виключно договором оренди землі, тому ЛИШЕ зміна індексації нормативної грошової оцінки ділянки не створює додаткових податкових зобов’язань для орендаря (ВС/КАС, №813/3819/17, від 20 червня 2018 р.)

      Мабуть кожен рік фіскали, як раніше і податківці, виступають з однією і тією ж ідеєю «подоїти» орендаря земельної ділянки після проведення індексації нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і звичайно бездумно оскаржують свій програш в суді першої інстанції аж до касаційного суду.

    Так, в цій справі між платником податків і органом місцевого самоврядування був укладений договір оренди землі, який серед іншого встановлював  розмір орендної плати у грошовій формі в сумі 30 047,52 грн. за квартал. Окрім цього договір також визначав суму н/г оцінки земельної ділянки на момент укладення   договору 600 950,50 грн. та визначав, що орендна плата на момент укладання договору складає 5% від н/г землі.  

    Після індексації н/г оцінки фіскали вдалися до хибного трактування податкового законодавства та умов договору оренди землі. Так, фіскали наполягали на тому, що оскільки у  договорі міститься «…5% від н/г» (на момент укладення договору), то орендна плата підлягає автоматичній індексації, тобто збільшенню до розміру 5% від н/г оцінки у звітному періоді.

    Суди першої, апеляційної та касаційної інстанцій з цим не погодились, і податкове повідомлення – рішення про визначення платнику податків додаткового податкового зобов'язання зі сплати орендної плати було скасовано.

    Зокрема, судом касаційної інстанції було дано чіткий аналіз статті 288 ПК України. Так, ст. 21 ЗУ «Про оренду землі".

    Сам по собі фіскальний орган не в праві втручатися у відносини між орендодавцем  і орендарем та не може змінювати умови договору оренди землі, згідно ст. 654 ЦК України, це можуть зробити тільки сторони.

    Водночас зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його сторонами. Проте, зазначене НЕ тягне автоматичну зміну умов діючого договору оренди землі щодо розміру орендної плати, тому оскаржуєме податкове повідомлення – рішення є протиправним.

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати

    Партнери