1. Спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України.
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Аналізуйте судовий акт: Прийняття спадщини за межами України не свідчить про прийняття нерухомого спадкового майна, яке знаходиться в Україні. (ОП ВС КЦС, справа № 398/1796/20 від 13.03.2023 р.)
У спадкодавця, який жив і помер в росії було два спадкоємця - дві двоюрідні сестри. Одна із них, яка подала заяву про прийняття спадщини за місцем проживання спадкодавця - в росії - потім подала позов про визнання недійсним договору купівлі-продажу братової квартири. Заявляла вона про те, що договір було вчинено представником за довіреністю тоді, коли брата вже не стало (довіреність припиняє свою дію у випадку смерті довірителя). Відповідно вважала, цей правочин недійсним, зважаючи на відсутність прав у представника на продаж. Її доводи підтримала перша і апеляційна інстанції.
Покупець спірної квартири, у своїй касаційній скарзі пояснив, що дві сестри домовились що кошти на рахунках в рф належатимуть позивачці (першій сестрі), а друга сестра, яка живе в Україні - розпоряджатиметься квартирою. Тому і було так розподілено, що позивач подала заяву про прийняття спадщини за місцем проживання спадкодавця (в рф). Друга ж сестра, з метою економії на податках, заяву не подавала, а домовилась з представником, якого брат ще за життя уповноважив довіреністю, щоб той продав покупцю спірну квартиру. Тепер же, попри усні домовленості перша сестра намагається отримати спірну квартиру. Водночас скаржник вважав, що позивач втратила на неї будь-яке право, бо мала подавати заяву про прийняття спадщини в Україні, а не тільки в рф.
Розглядаючи питання спадкування з іноземним елементом нерухомого майна в Україні, ВС ОП КЦС вказала наступне:
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна (ч.1,2 ст. 1221 ЦК України). Згідно з ч.1,2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Читати повністю