Історія справи
Постанова ВП ВС від 14.08.2019 року у справі №9901/423/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 9901/423/19
Провадження № 11-814ав19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
головуючого судді-доповідача Князєва В. С.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
за участю секретаря судового засідання Орєшко Ю. О.,
учасники справи:
представники позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представник відповідача - Краснощок А. І.,
представники третьої особи - Соколовська О. В., Ткаченко В. П.,
розглянула у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 210, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
за апеляційною скаргою кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2019 року (судді Загороднюк А. Г., Єресько Л. О., Соколова В. М.),
У С Т А Н О В И Л А :
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. 07 серпня 2019 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом, у якому просив: визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) з приводу невстановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210; зобов`язати ЦВК встановити результати виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210 шляхом складання протоколу, визнавши обраним народним депутатом України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.
2. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до положень частини першої статті 99 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» ЦВК на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року була зобов`язана встановити результати виборів в одномандатних виборчих округах, у тому числі у виборчому окрузі № 210, до 05 серпня 2019 року, однак станом на дату звернення до суду із цією позовною заявою відповідач не встановив результатів виборів в цьому одномандатному виборчому окрузі, чим допустив протиправну бездіяльність. На переконання позивача, це призвело до порушення прав усіх виборців України, зокрема мешканців Чернігівської області. Крім того, позивач наголосив на тому, що зволікання із встановленням результатів виборів у зазначеному окрузі порушує його права як кандидата у народні депутати України, який за результатами визначених відповідною окружною виборчою комісією (далі - ОВК) підсумків голосування переміг в одномандатному виборчому окрузі № 210.
Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції
3. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 09 серпня 2019 року у задоволенні позову відмовив.
4. Свої висновки суд мотивував тим, що для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи. Під час розгляду справи суд установив, що відповідач у передбаченому Законом України «Про вибори народних депутатів України» порядку вчиняв залежні від нього дії та вживав відповідні заходи з метою встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 210, тому, за висновком суду, немає правових підстав стверджувати про допущення ЦВК протиправної бездіяльності у межах правовідносин, щодо яких виник спір.
Короткий зміст та обґрунтування наведених в апеляційній скарзі вимог
5. В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2019 року та ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити його позов.
6. Апелянт не погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, на його переконання, протиправна бездіяльність ЦВК щодо невстановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210 має триваючий та системний характер, жодних заходів для встановлення відповідних результатів відповідач не вживає, при цьому суд залишив поза увагою, що така бездіяльність тривала і станом на час ухвалення ним рішення в цій справі.
Позиція учасників справи щодо апеляційної скарги
7. У судовому засіданні представники позивача, а також третя особа підтримали апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2019 року та просили її задовольнити з наведених у скарзі мотивів.
8. Представник відповідача заперечив проти задоволення цієї апеляційної скарги і просив залишити оскаржуване судове рішення без змін.
9. Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Рух апеляційної скарги
10. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 12 серпня 2019 року відкрила провадження за апеляційною скаргою кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2019 року та призначила справу до розгляду в судовому засіданні.
Установлені в справі обставини
11. Указом Президента України від 21 травня 2019 року № 303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» достроково припинено повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
12. Постановою ЦВК від 31 травня 2019 року № 919 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» утворено ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210, а постановою від 05 липня 2019 року № 10 утворено відповідні дільничні виборчі комісії звичайних та спеціальних виборчих дільниць цього виборчого округу.
13. Постановою ЦВК від 20 червня 2019 року № 1096 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі № 210.
14. 21 липня 2019 року відбулося голосування на позачергових виборах народних депутатів України.
15. 25 липня 2019 року ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 прийняла рішення про підсумки голосування в зазначеному виборчому окрузі у формі протоколу.
16. ЦВК на засіданні 26 липня 2019 року заслухала відомості зазначеного протоколу і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.
17. 28 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд за результатами апеляційного перегляду справи № 620/2151/19 прийняв постанову, якою: визнав протиправною бездіяльність ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210, яка полягає у нескладенні протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 740050, 740080, 740071, 740077, 740062; визнав протиправними дії цієї ОВК, які полягають у проведенні повторного перерахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 740050, 740080, 740071, 740077, 740062, всупереч процедурі та із порушенням приписів статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»; визнав протиправною та скасував постанову ОВК одномандатного виборчого округу № 210 від 22 липня 2019 року № 25 про визнання голосування на ДВК № 740050 недійсним; встановив факт систематичного порушення цією ОВК норм Закону України «Про вибори народних депутатів України». Зазначене судове рішення набрало законної сили з моменту проголошення.
18. 29 липня 2019 року ЦВК, зважаючи на виявлення у протоколі ОВК від 25 липня 2019 року низки помилок та неточностей, а також беручи до уваги обов`язкову до виконання постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2019 року у справі № 620/2151/19, прийняла рішення, яким зобов`язала ОВК одномандатного виборчого округу № 210 розглянути питання щодо внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у цьому виборчому окрузі в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
19. Листом від 29 липня 2019 року відповідач зобов`язав ОВК одномандатного виборчого округу № 210 скласти протоколи з поміткою «Уточнений» та транспортувати їх до ЦВК не пізніше 17 години 00 хвилин 30 липня 2019 року.
20. 30 липня 2019 року ОВК одномандатного виборчого округу № 210 доставила до ЦВК протокол про підсумки голосування у зазначеному виборчому окрузі з поміткою «Уточнений», відомості якого цього ж дня оголошено на засіданні ЦВК.
21. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19 визнано протиправною бездіяльність ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 щодо неприйняття рішень відповідно до положень статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та пунктів 4.4, 4.5 Порядку використання окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України інформаційно-аналітичної системи «Вибори народних депутатів України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Вибори» № 954 при прийнятті протоколів дільничних виборчих комісій (далі - ДВК) № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625; визнано протиправними дії цієї ОВК щодо складання протоколу підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 та зобов`язано її прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на зазначених вище ДВК.
22. ЦВК листом від 04 серпня 2019 року зобов`язала ОВК одномандатного виборчого округу № 210 скласти протоколи з поміткою «Уточнений» та транспортувати їх до ЦВК не пізніше 16 години 05 серпня 2019 року.
23. 04 серпня 2019 року ОВК одномандатного виборчого округу № 210 на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19 розпочала повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях цього виборчого округу та станом на 16 годину 00 хвилин 05 серпня 2019 року здійснила підрахунок лише щодо 18 із 33 виборчих дільниць, результати якого свідчили про необхідність внесення змін до встановлених підсумків голосування в цьому окрузі.
24. 05 серпня 2019 року ЦВК прийняла постанову № 1851, в якій зазначила, що ОВК одномандатного виборчого округу № 210 унаслідок браку часу, тобто з об`єктивних причин, у встановлений строк неспроможна завершити повторний підрахунок голосів виборців на решті зазначених у рішенні Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19 виборчих дільницях одномандатного виборчого округу № 210, внести зміни до встановлених підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210, скласти протокол про підсумки голосування в цьому окрузі з поміткою «Уточнений» і навіть до 24 години 05 серпня 2019 року доставити такий протокол разом з іншою передбаченою Законом України «Про вибори народних депутатів України» виборчою документацією до ЦВК.
25. З огляду на зазначене ЦВК у згаданій постанові констатувала неможливість з об`єктивних причин встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року в одномандатному виборчому окрузі № 210 у відведений для цього зазначеним Законом строк, тобто до 05 серпня 2019 року включно.
26. Цією ж постановою ЦВК зобов`язала ОВК одномандатного виборчого округу № 210: не пізніше 16 години 06 серпня 2019 року завершити здійснення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625, про що скласти відповідні протоколи; внести за результатами здійснення повторного підрахунку голосів виборців на зазначених виборчих дільницях зміни до встановлених підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 на підставі протоколів ОВК одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, а також рішення ЦВК, прийнятого на її засіданні 04 серпня 2019 року; скласти протокол ОВК одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в цьому виборчому окрузі з поміткою «Уточнений»; транспортувати до ЦВК зазначений протокол та іншу виборчу документацію, передбачену Законом України «Про вибори народних депутатів України».
27. На виконання постанови ЦВК від 05 серпня 2019 року № 1851 ОВК одномандатного виборчого округу № 210 передала 06 серпня 2019 року до ЦВК протокол про підсумки голосування в цьому виборчому окрузі з поміткою «Уточнений» та іншу виборчу документацію, передбачену Законом України «Про вибори народних депутатів України».
28. На засіданні 06 серпня 2019 року ЦВК заслухала відомості зазначеного протоколу і прийняла його для розгляду та подальшого опрацювання.
29. 07 серпня 2019 року ЦВК прийняла постанову № 1857, в якій, посилаючись на те, що ОВК одномандатного виборчого округу № 210 не вчинила дій щодо встановлення кількості виборців, внесених до списку виборців, витягу зі списку виборців та кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі, зобов`язала вказану ОВК не пізніше 12 години 09 серпня 2019 року: опрацювати списки виборців та витяги зі списку виборців (у разі складання) на виборчих дільницях № 740073, 740247, 740273, 740283, 740299, 740308, 740311, 740323, 740595, 740598, 740608, 740612, 740613, 740618, 740639, 740950, 740951, 740954, 740957, 740972, 740976, 740309, 740590, 740640, 740607, 740617, 740624, 740583, 740601, 740243, 740635, 740600, 740625; перевірити правильність відображення у протоколах ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на указаних вище виборчих дільницях відомостей, передбачених пунктами 3-7 зазначених протоколів; у разі виявлення невідповідностей скласти відповідні протоколи ОВК одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на таких виборчих дільницях з поміткою «Уточнений» та з урахуванням відомостей, зазначених у них, внести зміни до встановлених підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210, скласти протокол ОВК одномандатного виборчого округу № 210 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 з поміткою «Уточнений» та транспортувати його до ЦВК разом з іншими необхідними виборчими документами; у разі відсутності невідповідностей поінформувати про це ЦВК та надати належним чином засвідчену копію протоколу засідання ОВК одномандатного виборчого округу № 210 або витягу з нього.
30. Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність ЦВК щодо невстановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210 до 05 серпня 2019 року включно, звернувся до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування
31. Відповідно до статті 77 Конституції України позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
32. Згідно зі статтею 3 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Високі Договірні Сторони зобов`язуються проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечують вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу.
33. Відповідно до статті 1 Закону України від 30 червня 2004 року № 1932-IV «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
34. ЦВК очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. ЦВК здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
35. Відповідно до пункту 16 частини другої статті 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ОВК встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, ЦВК.
36. За змістом частини першої статті 97 цього Закону ЦВК на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи ОВК про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи ОВК про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні ЦВК оголошуються головою чи заступником голови відповідної ОВК. Час прийняття ЦВК протоколу ОВК і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання ЦВК.
37. Згідно із частиною першою статті 99 згаданого Закону ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколів ОВК про підсумки голосування в одномандатних виборчих округах, у тому числі з поміткою «Уточнений», не пізніш як на п`ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів народних депутатів України у відповідних одномандатних виборчих округах, про що складає протоколи.
Оцінка аргументів учасників справи та висновків суду, рішення якого переглядається
38. Вирішуючи питання про те, чи допустив відповідач протиправну бездіяльність у межах спірних правовідносин, Велика Палата Верховного Суду виходить з таких міркувань.
39. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду правильно встановив, що з урахуванням положень частини першої статті 99 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року повинна була встановити результати вибрів в одномандатних виборчих округах, у тому числі у виборчому окрузі № 210, протягом п`ятнадцяти днів від дня голосування, тобто до 05 серпня 2019 року, однак у визначений законом строк відповідач не встановив результатів виборів у цьому виборчому окрузі.
40. Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що саме лише невчинення суб`єктом владних повноважень (наразі ЦВК) обов`язкової дії у передбачений Законом строк не може бути єдиною і безумовною підставою для констатації факту допущення таким суб`єктом протиправної бездіяльності. З метою належного встановлення цих обставин підлягають з`ясуванню конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.
41. У справі, яка переглядається, встановлено, що станом на 16 годину 05 серпня 2019 року ОВК одномандатного виборчого округу № 210, виконуючи постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19 щодо повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях цього виборчого округу, здійснила перерахунок лише щодо 18 із 33 дільниць, при цьому повторний підрахунок було розпочато 04 серпня 2019 року.
42. Наведене свідчить про існування об`єктивних причин, з яких відповідна ОВК не мала можливості завершити повторний підрахунок голосів виборців на решті зазначених у згаданому рішенні Шостого апеляційного адміністративного суду виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 210 та виконати вимоги ЦВК стосовно внесення змін до встановлених підсумків голосування, складення протоколу про підсумки голосування в цьому окрузі з поміткою «Уточнений» і доставлення цього протоколу разом з іншою передбаченою Законом України «Про вибори народних депутатів України» виборчою документацією до ЦВК 05 серпня 2019 року.
43. У свою чергу ці обставини унеможливили встановлення ЦВК результатів позачергових виборів народних депутатів України в зазначеному виборчому окрузі у встановлений згаданим Законом строк.
44. Із цих підстав ЦВК постановою від 05 серпня 2019 року № 1851 зобов`язала ОВК одномандатного виборчого округу № 210 не пізніше 16 години 06 серпня 2019 року, зокрема, завершити здійснення повторного підрахунку голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, про що скласти відповідні протоколи.
45. Беручи до уваги викладене, Велика Палата Верховного Суду вважає, що немає правових підстав для висновку про допущення ЦВК протиправної бездіяльності у зв`язку з невстановленням 05 серпня 2019 року результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 210.
46. Також у справі встановлено, що на виконання постанови ЦВК від 05 серпня 2019 року № 1851 ОВК одномандатного виборчого округу № 210 передала близько 11 години 06 серпня 2019 року до ЦВК протокол про підсумки голосування в цьому виборчому окрузі з поміткою «Уточнений» та іншу виборчу документацію, передбачену Законом України «Про вибори народних депутатів України».
47. Цього ж дня 06 серпня 2019 року під час оголошення відомостей зазначеного протоколу на засіданні ЦВК із доповіді голови ОВК одномандатного виборчого округу № 210 було з`ясовано, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі № 620/2229/19 було проведено повторний підрахунок голосів виборців на визначених у згаданому судовому рішенні виборчих дільницях цього виборчого округу та складено відповідні протоколи, однак без опрацювання списків виборців та витягів зі списку виборців на всіх виборчих дільницях, а пакети з написом «Список виборців» ОВК одномандатного виборчого округу № 210 не відкривалися та не досліджувалися.
48. Відповідно до частини другої статті 97 Закону України «Про вибори народних депутатів України» у разі виявлення у протоколі ОВК про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або у протоколі ОВК про підсумки голосування в одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей ЦВК своїм рішенням може зобов`язати ОВК внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у межах відповідного одномандатного округу в порядку, встановленому частиною сьомою статті 94 цього Закону, про що зазначається у протоколі засідання ЦВК. Протягом часу розгляду цього питання ОВК подані до ЦВК примірники протоколів про підсумки голосування в межах одномандатного округу та додані до нього документи зберігаються в ЦВК.
49. Відповідно до частини чотирнадцятої статті 94 зазначеного Закону ОВК за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формою, встановленою ЦВК.
50. Форму такого протоколу встановлено постановою ЦВК від 04 квітня 2014 року № 207.
51. Відповідно до частини двадцять другої статті 90 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК приймає роз`яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях. Повноваження ЦВК щодо надання ОВК та ДВК роз`яснень по заповненню відповідних протоколів про підрахунок голосів та встановленню підсумків голосування передбачені також пунктом 19 частини другої статті 30 цього Закону.
52. На виконання наведених правових норм ЦВК постановою від 07 травня 2014 року № 502 затвердила Роз`яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України (далі - Роз`яснення).
53. Отже, ОВК під час проведення повторного підрахунку голосів виборців та складення відповідного протоколу про повторний підрахунок має керуватися положеннями Закону України «Про вибори народних депутатів України» та Роз`яснення.
54. Відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 88 цього Закону, пунктів 2.4, 2.5 Роз`яснення кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування), встановлюється на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей). На підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців «голосує за місцем перебування») та витягу зі списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлюється кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування).
55. У силу положень частин шостої, сьомої статті 88 зазначеного Закону, пунктів 2.6, 2.7 Роз`яснення кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування, та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування, підраховується за підписами виборців у списку виборців (відповідних відомостей, зазначених на останньому аркуші списку) та за підписами у витягу зі списку виборців і відмітками «голосував за місцем перебування» у списку виборців відповідно.
56. Відповідно до частин десятої - дванадцятої статті 89 Закону України «Про вибори народних депутатів України», пункту 2.11 Роз`яснення під час подальшого опрацювання контрольних талонів комісія, яка здійснює підрахунок голосів виборців, має перевірити, чи дорівнює загальна кількість контрольних талонів виданих виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі сумі кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем перебування, встановленій згідно із частинами шостою, сьомою статті 88 цього Закону (пункти 5, 6 протоколу).
57. У разі збігу зазначеної кількості голова (головуючий на засіданні) виборчої комісії оголошує їх як кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі.
58. У разі невідповідності вказаної кількості комісія повинна скласти про це акт, форму якого встановлено додатком 10 до постанови ЦВК від 04 квітня 2014 року № 208, із зазначенням імовірної причини такої невідповідності.
59. Після цього виборча комісія, яка здійснює повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, приймає рішення щодо встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі. Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) виборчої комісії та заноситься секретарем до відповідного протоколу.
60. Як було встановлено у справі, ЦВК на засіданні 06 серпня 2019 року з пояснень голови ОВК одномандатного виборчого округу № 210 з`ясувала, що під час встановлення цією ОВК підсумків голосування в зазначеному виборчому окрузі всупереч наведеним вище вимогам не було вчинено дій щодо встановлення кількості виборців, внесених до списку виборців, витягу зі списку виборців, та кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі.
61. Ці обставини свідчать про невиконання відповідною ОВК в повному обсязі у передбачений законодавством спосіб судового рішення в частині проведення повторного підрахунку голосів виборців та ставлять під сумнів правильність встановлених ОВК підсумків голосування.
62. У зв`язку із цим 07 серпня 2019 року ЦВК з метою забезпечення виконання вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України» щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 постановою № 1857 зобов`язала вказану ОВК не пізніше 12 години 09 серпня 2019 року, зокрема, опрацювати списки виборців та витяги зі списку виборців (у разі складання) на зазначених у постанові виборчих дільницях, перевірити правильність відображення у протоколах ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 про повторний підрахунок голосів виборців на цих виборчих дільницях відомостей, передбачених пунктами 3-7 зазначених протоколів.
63. У судовому засіданні встановлено, що зазначена постанова ЦВК від 07 серпня 2019 року № 1857 не була предметом судового розгляду.
64. Таким чином, ЦВК діяла у межах передбачених Законом України «Про вибори народних депутатів України» повноважень.
65. Водночас необхідність вчинення зазначених дій обґрунтована метою достовірного встановлення волевиявлення виборців і об`єктивно унеможливила встановлення результатів позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 210 у визначений частиною першою статті 99 Закону України «Про вибори народних депутатів України» строк, тобто до 05 серпня 2019 року.
66. За таких обставин Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ЦВК у межах спірних правовідносин не допустила протиправної бездіяльності, оскільки відповідач довів, що він вчиняв залежні від нього дії з метою встановлення таких результатів у визначеному цим Законом порядку, а також обґрунтував існування обставин, які унеможливили їх своєчасне встановлення у вказаному одномандатному виборчому окрузі. Отже, в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
67. Позовні вимоги в частині зобов`язання ЦВК встановити результати виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210 шляхом складання протоколу, визнавши обраним народним депутатом України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, також не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від вимог про визнання бездіяльності відповідача протиправною.
68. В апеляційній скарзі позивач зазначив, що бездіяльність відповідача не обмежується строком до 07 серпня 2019 року (день звернення із цим позовом), як помилково вважав суд попередньої інстанції, а продовжувала тривати і на день розгляду судом справи та ухвалення рішення у ній.
69. При цьому Велика Палата Верховного Суду зазначає, що період з 30 липня по 03 серпня 2019 року перебуває в межах передбаченого Законом України «Про вибори народних депутатів України» строку встановлення результатів виборів (до 05 серпня 2019 року). Водночас діям ЦВК 07 серпня 2019 року вище було надано відповідну правову оцінку та встановлено відсутність правових підстав для висновку про допущення нею протиправної бездіяльності, про яку зазначає позивач.
70. Наявність національної системи ефективного розгляду окремих скарг та звернень з питань, пов`язаних із виборчими правами, є однією з основних гарантій вільних і справедливих виборів. Така система забезпечує ефективне здійснення особистих прав на голосування і висування кандидатури на виборах, підтримує загальну довіру до управління виборчим процесом державою і є важливим механізмом у розпорядженні держави для виконання її позитивного зобов`язання за статтею 3 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про проведення демократичних виборів (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справі «Uspaskich проти Литви», § 93).
71. Висновки щодо скарг на порушення виборчого законодавства має зробити орган, який може забезпечити мінімальні гарантії своєї неупередженості. Так само, розсуд, яким користується відповідний орган, не повинен бути непомірно широким: він повинен бути обмеженим з достатнім ступенем точності положеннями національного законодавства. Нарешті, процедура повинна бути такою, щоб гарантувати справедливе, об`єктивне і достатньо обґрунтоване рішення і не допустити зловживання владою з боку відповідного органу (див. mutatis mutandis рішення Європейського суду з прав людини у справі «Podkolzina проти Латвії», § 35; «Kovatch проти України», §§ 54-55; «Kerimova проти Азербайджану», §§ 44-45; «Riza та інші проти Болгарії», § 144).
72. Велика Палата Верховного Суду вважає, що розсуд ЦВК у цій справі був обмежений постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2019 року у справі № 620/2151/19 і від 03 серпня 2019 року у справі № 620/2229/19, які стосувалися результатів виборів саме в одномандатному виборчому окрузі № 210, а також приписами Закону України «Про вибори народних депутатів України», зокрема повноваженням, визначеним частиною другою статті 97 цього Закону. Тому немає сумнівів у тому, що у цій справі ЦВК, забезпечуючи належне виконання чинних судових рішень, не виявляла упередженості та діяла згідно з установленим у вказаному Законі порядком прийняття та розгляду ЦВК протоколів ОВК. Цей порядок і принцип res judicata надали достатні гарантії проти свавілля ЦВК, дії якої були об`єктивно зумовленими та достатньо обґрунтованими.
73. За обставин цієї справи, встановлення ЦВК результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі № 210 шляхом складання протоколу з визнанням ОСОБА_1 обраним народним депутатом України у вказаному окрузі без забезпечення належного виконання ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 210 чинних рішень судів у справах № 620/2151/19 і № 620/2229/19 і належного повторного підрахунку цією ОВК голосів виборців у вказаному виборчому окрузі могло би поставити під загрозу концепцію вільних виборів, гарантовану статтею 3 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
74. Оцінюючи установлені під час вирішення спору обставини, Велика Палата Верховного Суду вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необґрунтованість доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог. Наведені в апеляційній скарзі доводи висновків суду не спростовують.
75. Згідно зі статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
76. З огляду на зазначене Велика Палата Верховного Суду вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.
Висновки щодо розподілу судових витрат
77. Відповідно до частини шостої статті 139 КАС якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
78. Оскільки Велика Палата Верховного Суду не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 272, 273, 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС, Велика Палата Верховного Суду
П О С Т А Н О В И Л А :
1. Апеляційну скаргу кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 09 серпня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя-доповідач В. С. КнязєвСудді: Н. О. Антонюк О. Р. Кібенко Т. О. Анцупова Л. М. Лобойко С. В. Бакуліна Н. П. Лященко В. В. Британчук О. Б. Прокопенко Ю. Л. Власов Л. І. Рогач М. І. Гриців О. М. Ситнік Д. А. Гудима О. С. Ткачук В. І. Данішевська В. Ю. Уркевич Ж. М. Єленіна О. Г. Яновська О. С. Золотніков