ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2016 року Справа № 914/3060/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Данилова Т.Б. (доповідач)
судді: Данилова М.В., Фролова Г. М.
розглянувши матеріали касаційної скарги приватного підприємства "Західний Буг"на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 18.01.2016р. у справі господарського суду№914/3060/15 Львівської області за позовомприватного підприємства "Західний Буг"до1) приватного підприємства "Фірма "Сомгіз" 2) Головного управління Держземагентства у Львівській областіпро за участю представників сторін: позивача - відповідача 1- відповідача 2-визнання недійсним результатів торгів та визнання недійсним договору оренди землі від 19.06.2015р. не з'явився не з'явився не з'явився
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2015 року приватне підприємство "Західний Буг" звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до ПП "Фірма"Сомгіз" і Головного управління Держземагентства у Львівській області, в якому просило визнати недійсними результати торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки від 19.06.2015, проведеного приватним підприємством "Фірма"Сомгіз" і оформленого протоколом №157, відповідно до якого переможцем торгів визнано ПП "Західний Буг", визнати недійсним Договір оренди землі від 19.06.2015, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Львівській області та ПП "Західний Буг" на підставі зазначених торгів.
Позовні вимоги були вмотивовані тим, що визначений у Договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати значно перевищує граничний розмір 12% від нормативної грошової оцінки, встановленої пунктом 288.5.2 Податкового кодексу України.
Рішенням господарського суду Львівської області від 16.11.2015 ( суддя Крупник Р.В.), залишеним без змін Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.01.2016 (головуючого судді Гнатюк Г.М., суддів Кравчук Н.М., Мирутенко О.Л.) в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погоджуючись із судовими рішеннями, приватне підприємство "Західний Буг" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить судові рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги ПП "Західний Буг" задовольнити в повному обсязі.
В касаційній скарзі і письмових поясненнях до касаційної скарги ПП "Західний Буг" посилається на невірне застосування судами приписів пункту 288.5.2 Податкового кодексу України, оскільки встановлена Договором оренди землі орендна плата не відповідає цим приписам, відтак, укладений договір суперечить законодавству і повинен бути визнаний недійсним.
У запереченнях на касаційну скаргу ПП "Фірма "Сомгіз" проти доводів касаційної скарги заперечує, вважає судові рішення законними і обґрунтованими, просить залишити їх в силі, а касаційну скаргу без задоволення.
Перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій і вбачається з матеріалів справи, 19.06.2015 Приватне підприємство "Фірма "Сомгіз" провело земельні торги у формі аукціону по лоту №02 з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, що розташована за адресою: Львівська область, Золочівський район, Великополюхівська сільська рада (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 4621881600:04:000:0219, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 30,7900 га.
В ході земельних торгів ПП"Західний Буг" виявило намір придбати лот, запропонувавши найвищу ціну за право оренди земельної ділянки.
В результаті проведення земельних торгів 19.06.2015 був складений Протокол №157 земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, згідно якого лот №02, назва лоту - право оренди строком 14 років земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, що розташована за межами населеного пункту на території Великополюхівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 4621881600:04:000:0219, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 30,7900 гектарів. Стартовий розмір річної орендної плати 30769,79 грн., ціна продажу лота (плата за користування земельною ділянкою за рік, право користування якою набуте на торгах) 170311,74 грн. Переможець земельних торгів - Приватне підприємство "Західний Буг". Розмір коштів, які має внести переможець земельних торгів - 170311,74 грн. без ПДВ. До суми купівельної ціни зараховується сплачений гарантійний внесок в розмірі 1538,49 грн. Переможець земельних торгів доплачує кошти за придбаний на земельних торгах лот наступним чином: кошти в сумі 168773,25 грн. без ПДВ переможець доплачує в терміни та на рахунки, вказані організатором в Договорі оренди земельної ділянки.
19.06.2015 між Головним управлінням Держземагенства у Львівській області та Приватним підприємством "Західний Буг" на підставі Протоколу земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки від 19.06.2015 №157 укладено договір оренди землі, за яким в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, що розташована за адресою: Львівська область, Золочівський район, за межами населеного пункту на території Великополюхівської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 4621881600:04:000:0219, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 30,7900 гектарів.
Згідно п.4.1 Договору плата за користування земельною ділянкою у розмірі річної орендної плати, що становить 170311,74 грн., підлягає сплаті переможцем торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.
Договір оренди землі від 19.06.2015 зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 25.06.2015 за номером запису №10238337, про що Реєстраційною службою Золочівського РУЮ Львівської області було видано Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень за №39922198 від 01.07.2015р.
19.06.2015р. за актом прийому-передачі земельної ділянки, підписаним між Головним управлінням Держземагенства у Львівській області та Приватним підприємством "Західний Буг",останньому передано земельну ділянку у належному стані та у визначених межах згідно з умовами договору.
23.06.2015р. позивачем Приватним підприємством "Західний Буг" сплачено річну орендну плату за землю у розмірі 168773,25грн., що підтверджується платіжним дорученням №3960 від 23.06.2015р.
У вересні 2015 року Приватне підприємство "Західний Буг" звернулося до господарського суду Львівської області з позовом про визнання недійсними результатів торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки від 19.06.2015р., оформленого протоколом №157 від 19.06.2015р., визнання недійсним договору оренди землі від 19.06.2015р., оскільки вважало, що визначений у Договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати значно перевищує граничний розмір 12% від нормативної грошової оцінки, встановленої пунктом 288.5.2 Податкового кодексу України, чинної на час укладення спірного Договору.
Вирішуючи справу по суті, суди попередніх інстанцій керувались ст. 116 Земельного кодексу України, згідно якої громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч.2 цієї статті.
Відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; стартова ціна лота; строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Згідно ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів і вона включає, зокрема встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України.
Таким чином, стартовий розмір річної орендної плати встановлюється організатором торгів, а розмір орендної плати при укладені договору оренди на конкурсних засадах не встановлюється та не регулюється, а визначається за результатами аукціону та становить найвищу плату за користування земельною ділянкою, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
В ході земельних торгів ПП "Західний Буг" виявило намір придбати лот №02, запропонувавши найвищу ціну за право оренди земельної ділянки, що підтверджується протоколом №157 від 19.06.2015р. земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки.
Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди земельної ділянки.
Підставою для визнання недійсними результатів земельних торгів є порушення процедури їх проведення, а позивачем не наведено таких підстав, і судами не встановлено таких порушень.
В силу ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно ч. 1 ст. 207 ГК України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Згідно ст. 650 Цивільного кодексу України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 21 цього Закону визначено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" №9 від 06.11.2009 відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що посилання позивача на порушення вимог ч.1 статті 203 ЦК України як на правову підставу визнання договору недійсним не відповідає фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства України, оскільки спірний договір оренди укладено за результатами аукціону, який був проведений у повній відповідності з вимогами чинного цивільного та земельного законодавства.
В касаційній скарзі ПП "Західний Буг" посилається на те, що в оспорюваному договорі оренди землі встановлений розмір орендної плати суперечить п. 288.5.2 Податкового кодексу України та перевищує максимальний розмір орендної плати в два рази, проте, ці доводи були предметом розгляду судами попередніх інстанцій.
Суди попередніх інстанцій підставно, враховуючи ст. 650 ЦК України, ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 135, 136 Земельного кодексу України, а також волевиявлення позивача під час торгів шляхом запропонування найвищої ціни за земельну ділянку, відхилили ці доводи ПП "Західний Буг".
Після досягнення ціни лоту 12% нормативно грошової оцінки земельної ділянки позивач свідомо та добровільно продовжував торги, маючи на меті перемогти у них та отримати земельну ділянку в оренду за плату, що є більшою, ніж зазначена в п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України. А в подальшому ПП "Західний Буг" без зауважень підписав договір оренди землі та сплатив річний розмір орендної плати, що є свідченням погодження позивача з умовами земельних торгів (аукціону) та умовами договору.
Чинне законодавство не передбачає такої підстави для закінчення земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки як досягнення максимального розміру відсоткової ставки нормативної грошової оцінки і обов'язку припинити торги з продажу права на оренду земельної ділянки у разі, якщо під час аукціону досягнуто торгу до 12% орендної плати від нормативної грошової оцінки землі.
Та обставина, що з 24.07.2015 пункт 288.5 Податкового кодексу України доповнено підпунктом 288.5.3, яким передбачено, що річна сума орендної плати може перевищувати граничний розмір, установлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах, свідчить про приведення Податкового кодексу України у відповідність до законодавства, що регулює проведення торгів, щодо визначення розміру орендної плати.
Статтею 1117 ГПК України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги приватного підприємства "Західний Буг", оскільки доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів по справі, а судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення і постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити їх без змін.
Судові витрати, сплачені касатором до бюджету під час подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу приватного підприємства "Західний Буг" залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 18.01.2016р. у справі №914/3060/15 господарського суду Львівської області залишити без змін.
Головуючий суддя Т. Данилова
Судді М. Данилова
Г. Фролова